Getreidegasse: pohádková nákupní ulice i Mozartův rodný dům v srdci Salzburgu

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 5. 2019 • Přečteno 4098x

Turisty velmi oblíbená Getreidegasse, v překladu Obilná ulička, se nachází v samotném srdci Salzburgu.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do SalzburguZobrazit zájezdy

Getreidegasse je právem považována za nejkrásnější nákupní ulici v Rakousku. Malebná ulička, která vás svou atmosférou vtáhne zpět do dob barokního Salzburgu, je domovem luxusních butiků, turistických obchůdků, restaurací a kaváren i tradičních řemesel. A co víc, najdete zde i dům, ve kterém se narodil jeden z největších hudebních géniů všech dob.

Významná část města

Všimněte si reklamních cedulí z tepaného železaVšimněte si reklamních cedulí z tepaného železa

Turisty velmi oblíbená Getreidegasse, v překladu Obilná ulička, se nachází v samotném srdci Salzburgu a vede souběžně s řekou Salzach. Je zhruba 300 metrů dlouhá a už z dálky zaujme neobvyklými reklamními cedulemi z tepaného železa, které místním podnikům dodávají nezaměnitelný půvab.

Getreidegasse je součástí Starého Města salcburského (tzv. Altstadtu), které je jako celek od roku 1996 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není tedy divu, že si místní zakládají na zachování historického vzhledu celé ulice, a výrobě honosné cedule se tak nevyhnul třeba ani profláknutý fastfood McDonald’s.

První zmínky o Getreidegasse pochází z poloviny 12. století, kdy ještě nesla svůj původní název, Trabegasse (od slova utíkat, klusat). Historie tohoto místa sahá ale mnohem dále. V 15. století před naším letopočtem, v dobách, kdy město bylo známé pod jménem Juvavum a patřilo Římské říši, tudy procházela jedna z hlavních římských silnic.

Za vlády knížete-arcibiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau, v 16. století našeho letopočtu, místem pro změnu vedl hlavní tah do Bavorska. V ulici a její těsné blízkosti žili bohatí obchodníci, lékaři a řemeslníci, díky čemuž se z ní rychle stala jedna z nejvyhlášenějších čtvrtí v Salzburgu. Getreidegasse ale bývala klidnější, velká část dnešních podniků zde našla svůj domov až během posledních desetiletí.  

Okouzlující architektura

Procházka po Getreidegasse je tak trochu pohádkový zážitek. Ulice je výjimečná především pro již zmiňované reklamní cedule vyrobené z pozlaceného tepaného železa – mnohé z nich už v minulosti sloužily jako cechovní znaky, to znamená, že mají tvar typický pro poskytovanou službu, a tak je návštěvníkovi na první pohled jasné, jaký podnik se v domě nachází. K vidění jsou například cedule ve tvaru nůžek, bot, zvířat či tančícího krojovaného páru.

Úzká Getreidegasse je po obou stranách lemovaná vysokými řadovými měšťanskými domy. Budovy postavené v barokním stylu zaujmou nádhernými portály a také zajímavě řešenými okny, která se od prvního do posledního patra postupně zmenšují. Každý dům hrdě nese své číslo, datum výstavby a také jména předchozích majitelů. Domy se na první pohled zdají malé a úzké, opak je však pravdou, většinou jsou totiž protáhlé dozadu a k některým z nich kdysi přiléhala i malá zahrada. Zahrádky zde už ale nenajdete, na jejich místě vyrostly stáje, dílny, sklady či byty pro služebnictvo a mnohé z nich dnes získaly nové využití.

Další zajímavostí je, že Getreidegasse není po celé své délce přeťata ani jednou příčnou ulicí. Pokud tedy chcete z ulice odbočit, musíte projít některým z obloukových průchodů či pasáží. Takto se dostanete také k roztomilým, květinami zdobeným a arkádami krytým nádvořím, kde se v některé z kaváren a restaurací můžete na chvíli schovat před ruchem velkoměsta. Z většiny průchodů jsou dnes nákupní pasáže a galerie, nejvyhlášenější je pak průchod Schatzovým domem (číslo 3) směrem k Univerzitnímu náměstí, ve kterém narazíte na nádherný reliéf Madony s dítětem v náruči.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Amadeovo dětství v domě číslo 9

Mozartův rodný důmMozartův rodný dům

Největším lákadlem pro návštěvníky je však dům číslo 9, ve kterém se 27. ledna 1756 narodil Wolfgang Amadeus Mozart a žil zde celých 17 let, tedy polovinu svého krátkého života. Geniální skladatel, autor oper Figarova svatba či Don Giovanni, během pouhých 35 let složil více než 600 hudebních děl, mezi nimi opery, symfonie, sólové koncerty, ale také mše či chorály.

Chcete-li se o jeho životě dozvědět více, navštivte právě Mozarts Geburtshaus. V muzeu, které je otevřeno denně po celý rok, si můžete prohlédnout věrně zrekonstruovaný nábytek a osobní věci celé jeho rodiny, řadu originálních portrétů, ale hlavně dochované Mozartovy dokumenty, dopisy, rukopisy a další památeční předměty.

Zlatým hřebem zhruba hodinové okružní prohlídky je bezpochyby expozice původních Mozartových houslí a klavichordu, na které hrával už jako malé dítko. Vstupné do Mozartova rodného domu vyjde na 11 euro za dospělého a 3,5 eura za dítě.

Dalšími významnými osobnostmi, které jsou spjaty s Getreidegasse, byli například německý politik a marxistický filozof August Bebel, který mezi lety 1859 a 1860 pracoval jako truhlářský učedník v domě č. 3, v domě č. 21 pak strávil léto roku 1823 německý malíř a ilustrátor Adrian Ludwig Richter, který je mimo jiné znám pro svou tvorbu silně ovlivněnou Českým středohořím. Getreidegasse je kouzelná ulička s bohatou historií a při návštěvě Salzburgu byste si ji určitě neměli nechat ujít.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko (Salzburg)

Cesta do Mozartova města

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Salzburgu

Zájezdy do Salzburgu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/getreidegasse/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024