Mirabell: salzburský zámek stvořený z hříšné lásky

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 6. 2017 • Přečteno 9691x

Jeden z nejhezčích výhledů na dominanty města Salzburgu se naskýtá z romantických zahrad zámku Mirabell. Proč působí jako magnet a proč si návštěvu rozhodně nenechat ujít?

Vyberte si z našich 5 zájezdů do SalzburguZobrazit zájezdy

Víte, že... 

V zahradách zámku Mirabell se natáčel americký filmový muzikál The Sound of Music (Za zvuků hudby)? Maria v něm tančí před Pegasovou kašnou. 

Zámek Mirabell je spolu se svými nádhernými zahradami jedním z magnetů pro všechny návštěvníky Salzburgu. Nachází se na pravém břehu řeky Salzach a přímo vybízí k procházce či klidnému posezení v jeho zahradách, z nichž se naskýtá okouzlující výhled na dominanty města, kterými jsou pevnost Hohensalzburg a místní dóm. Zaujmou vás upravené záhony, kašny i podivuhodná zahrada s trpaslíky.

Stavba zámku Altenau, jak se Mirabell původně jmenoval, byla započata roku 1606 na podnět arcibiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau. Ten nechal na místě mimo někdejší hradby, na pravém řeku řeky Salzach, postavit venkovské sídlo pro svou přítelkyni, měšťanskou dceru židovského kupce Salome Altovou, která tomuto vysoce postavenému církevnímu hodnostáři porodila patnáct dětí.

Od hříšné lásky ke skutečné kráse

Zámek Mirabell byl jednou z prvních staveb na pravém břehu Salzachu Zámek Mirabell byl jednou z prvních staveb na pravém břehu Salzachu

Arcibiskupův nástupce Markus Sittikus, který se zasloužil mimo jiné o stavbu salzburského dómu, nechal zámek přejmenovat na Mirabell, aby mu nepřipomínal hříšný život jeho předchůdce. Název pochází z latinského mirabilis, tedy krásný. Zámek je skutečně nádherný, i přes četné katastrofy, které ho sužovaly. Jednou z nich byl velký požár roku 1818, po němž bylo rozhodnuto o přestavbě v neoklasicistním slohu podle projektu Johanna Georga von Hagenauer. Při ní došlo k definitivnímu zbourání obranné věže, která byla do té doby součástí stavby.

Další z nástupců, Paris von Lodron, nechal rozšířit městské hradby, a tím Mirabell poprvé zahrnul do katastru města.

V současné době se v interiéru zámku nacházejí kanceláře starosty Salzburgu a salzburského magistrátu. Monumentální schodiště zvané „Andělské“ vede do Mramorového sálu, ve kterém se konají mimo jiné koncerty a svatební obřady.

Zámecká zahrada v hlavní roli

Zámecké zahrady jsou oázou klidu a harmonie Zámecké zahrady jsou oázou klidu a harmonie

Chloubou zámku je jeho zahrada, vytvořená kolem roku 1690 Johannem Bernhardem Fischerem z Erlachu, slavným rakouským barokním architektem, který působil mimo jiné v Neapoli, ve Vídni i v Praze. Původní plány byly roku 1730 upraveny Antonem Danreiterem.

Původně soukromé zahrady byly veřejnosti jako park otevřeny roku 1866 – poté, co byl zámek spolu s Kapucínskou horou prodán městu za 50 000 tolarů.   

Zahrada se pyšní nádherně upravenými ornamentálními záhony a je zkrášlena řadou soch a kašen. Jednou z nich je Pegasova kašna z roku 1913, zdobená sochou bájného okřídleného koně Pegase, pocházející z dílny sochaře Kaspara Grase z Innsbrucku. Centrální fontána je osmiboká a zdobí ji čtyři sochy od Ottavia Moty, symbolizující čtyři elementy: oheň, vzduch, zem a vodu.  

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Kam za trpaslíky?

Zahrada s trpaslíky je vyhledávanou součástí zahrad Zahrada s trpaslíky je vyhledávanou součástí zahrad

Sedmnáct podivuhodných malých sošek několika postav trpasličího vzrůstu zdobí takzvanou Zahradu s trpaslíky neboli Zwergegarten, která jako součást zahrad vznikla v 18. století v období vlády Johanna Ernsta knížete Thuna. Z původních osmadvaceti postaviček se jich do dnešních dní dochovalo pouze sedmnáct. Všechny jsou vytesané z bílého mramoru pocházejícího z masivu Untersberg v Berchtesgadenských Alpách.

K vidění je tu také přírodní divadlo Heckentheater, které je jedním z nejstarších svého druhu, Rozárium s nádhernými záhony plnými pestrobarevných růží i Oranžerie, která dnes slouží jako palmový skleník.

Vše umocňuje nádherný výhled na pevnost Hohensalzburg i na salcburský dóm. Mirabell a především jeho zahrady jsou oázou klidu a harmonie, kterou byste si při návštěvě Salcburku rozhodně neměli nechat ujít.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko (Salzburg)

Cesta do Mozartova města

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Salzburgu

Zájezdy do Salzburgu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mirabell/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024