Pivo Guinness: Irská hrdost v pintě černého

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8347x

Pivo Guinness patří k symbolům Irska. Vaří se od 18. století.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do IrskaZobraz zájezdy

Víte, že…

Stále oblíbené jsou slogany z 30. a 40. let 20. století, které jsou stále k vidění na dobových plakátech po celém Irsku. V této době prý lékaři doporučovali Guinness na anémii a kojícím matkám.

Pivo Guinness patří bezesporu k nejznámnější symbolům Irska. Začal ho vařit v opuštěném pivovaru v Dublinu v roce 1759 Arthur Guinness. Postupně byla technologie a tím i chuť piva zdokonalována až si definitivně získala chuťové pohárky nejen Irů.

Na výrobu piva byla od počátku používána měkká dublinská voda, irský ječmen, kvas i chmel. Tato unikátní receptura ve 20. století definitivně dobyla svět. Ve znaku pivovaru je irská harfa. Narozdíl od státního irského znaku je harfa obrácená směrem doleva. Pivo se vyrábí s různým procentem obsahu alkoholu. Nejsinější s 8 % alkoholu se pak vyváží do Belgie a muslimské Malajsie.

Přesný postup při natáčení piva Guinness

A jaký je správný postup natáčení piva Guinness? Pivo se nejprve natočí do tří čtvrtin specifické Guinness sklenice (pinta = 0,5681 l), nechá se přibližně minutu odstát a poté se dotočí. Tento efekt vytvoří speciální krémovou čepici. Říká se, že správné natočení piva Guinness trvá přesně 119,5 sekundy.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Irska

Zobrazit aktuální zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pivo-guinness/Tak trochu jiný katalog zájezdů 2019,
tipů a reportáží z cest. Zdarma!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!