10 důvodů, proč objevit Irsko: nádherná příroda, otevření lidé a pinta černého piva jako jistota

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 5. 2017 • Přečteno 31601x

Irsko je země s nádhernou přírodou a otevřenými lidmi. Dejte si pintu tradičního irského černého piva a nechte se k návštěvě inspirovat i vy.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Titanic vyplul na cestu z irského Cobhu (tehdy Queenstownu)? Měl tady poslední nástupní zastávku.

Kdo si Irsko zamiluje, toho už prý láska k němu nikdy neopustí. Tato země klidné i drsné zelené přírody, chytlavé hudby a pivařů si získá i vás. Irsko má vysokou životní úroveň a zároveň přátelskou a velmi otevřenou atmosféru. Zopakujme si tedy, proč si dát Irsko do hledáčku svého cestovatelského objektivu. Tady je prvních 10 důvodů. Objevování těch dalších už necháme na vás...

1. Smaragdový ostrov

Irsko se pyšní nádhernou zelenou přírodou, díky které se mu přezdívá „Smaragdový ostrov“. Všude se pasou ovce, z jejichž vlny se pak v Irsku vyrábějí typické svetry, čepice a teplé kabáty.

Zaujmou také divoké útesy při pobřeží omývaném Atlantským oceánem. Učarují vám sloupce přírodního čediče v Giant’s Causeway, přírodním útvaru vytvořeném sopečnou erupcí a zařazeném na seznam UNESCO. Podmanivé jsou národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery. Co by kamenem dohodil od Dublinu je park Wicklow Mountains, kde se pokocháte opravdovou irskou romantikou. A tím výčet zdaleka nekončí.

2. Vášeň pro pivo – a whisky!

Pinta černého piva je v Irsku jistotou Pinta černého piva je v Irsku jistotou

Irové jsou věhlasní pivaři, což bude nejednomu Čechovi sympatické. I když třeba nepatříte mezi vášnivé pivaře, v Irsku si na pivo zajít prostě musíte – už kvůli atmosféře. Věhlasné irské černé pivo Guinness tady hlavně v pátek večer pijí všichni, a to u baru v některém z tradičních pubů, jejichž historie sahá až do 9. století. Snad v každém druhém podniku zde hraje živá hudba a přátelská atmosféra by se dala rozdávat.

Kromě světoznámého Guinnessu Irsko dalo světu také kvalitní, třikrát destilovanou irskou whisky Jameson.

Čtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučení

3. Co Ir, to muzikant

Do tradičních irských pubů patří živá hudba, která sice nemusí být vždy stoprocentně kvalitní, ale je velmi chytlavá a dokáže se postarat o příjemnou atmosféru. Podobně jako o Češích i o Irech se říká: „Co Ir, to muzikant“.

Typickým hudebním nástrojem, který Irové mají ve znaku i na euromincích, je harfa. Uměním je hra na typický irský buben bodhrán. Tradiční irskou hudbu ovlivnila na ostrově silně přítomná keltská kultura. Navíc Irové rádi a dobře tancují.

4. Dublin přiroste k srdci každému

Objevte kouzlo DublinuObjevte kouzlo Dublinu

Hlavní město Irska, Dublin, ve kterém se v kostele na ulici Aungier Street nacházejí ostatky patrona zamilovaných, svatého Valentýna, si získá většinu návštěvníků. Okázale se tu slaví Den svatého Patrika, patrona Irska, který v zemi ve druhé polovině 5. století působil.

Je to velmi kosmopolitní město, kde se lidé umějí bavit. A pokud zrovna nebudete mít náladu k úsměvu, navštivte hrůzostrašnou expozici v hradu strašného Drákuly, jehož autor, Bram Stoker, se na předměstí Dublinu narodil.

Přímo v srdci města vás upoutá Dublinský hrad, který měl v minulosti mnoho účelů a dnes je využíván irskou vládou k nejrůznějším reprezentačním akcím. O tom, že právě v Dublinu najdete ty nejvyhlášenější a nejinspirativnější puby, netřeba pochybovat.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Dublin: černé pivo, upíří příběhy, středověké hrady a přívětiví obyvateléPřečíst

5. Ostrov, který inspiroval slavné 

Irsko inspiruje. Své o tom ví řada známých osobností, které se tu narodily a tvořily. Vydáte-li se za inspirací do Irska, půjdete mimo jiné ve stopách velkých literátů, jako byli například James Joyce, Oscar Wilde, Samuel Beckett, George Bernard Shaw či Bram Stoker.

6. Památky UNESCO i ty keltské

Megalitické hrobky Newgrange byly zapsané na seznam UNESCO Megalitické hrobky Newgrange byly zapsané na seznam UNESCO

Na seznamu UNESCO najdete starobylé irské památky v čele s hrobkou Newgrange v oblasti Brú na Bóinne, známé pro své megalitické stavby. Dále mezi nimi figuruje Skellig Michael, ostrov s klášterním komplexem ze 7. století, kde žili první irští křesťané.

Někdejší nutnost obrany ostrova dala vzniknout mnoha, dnes více či méně zachovalým, hradům, jako je například podmanivý Dunluce Castle. V národním parku Wicklow Mountains stojí za návštěvu Glendalough, rozvaliny kláštera ze 6. století. Zbyly z něj kamenné domy a kamenná věž spolu s hřbitovem, vše obklopeno krásnou přírodou.

7. Když objevování prochází žaludkem

I cestování prochází žaludkem, proto byste v Irsku měli ochutnat (kromě zlatého moku Guinness a whisky Jameson) třeba Irish stew – pokrm na způsob guláše, připravovaný většinou z jehněčího masa a zeleniny – a colcannon neboli vařené brambory s kapustou a česnekem. 

Ochutnat byste ale měli i další pokrmy irské kuchyně připravované z brambor: kaši champ nebo placky boxty.

8. Ráj pro rybáře i pro ty, co neradi hady

V Irsku si na své přijdou vášniví rybáři V Irsku si na své přijdou vášniví rybáři

Dovolenou v Irsku si užijí i rybáři. Největším lákadlem je tady rybaření na jezerech, kde se loví především jezerní pstruh, štika a okoun. Ve velkém se zde loví i makrely. Hezké úlovky může přinést i říční rybolov. Výhodou rybaření v Irsku je, že nemusíte být členy žádného spolku, stačí si zakoupit licenci na rybaření v dané oblasti, a to i na jeden jediný den.

Kdo má fobii z hadů, procházek v irské přírodě se bát nemusí. Hadi zde totiž nežijí a ani nikdy nežili. Jak je to možné? Irský ostrov byl oddělen od zbytku kontinentu už na konci doby ledové a pro hady tu nebyly a nejsou vhodné klimatické podmínky. Další vysvětlení nabízí legenda, podle které odsud hady vyhnal svatý Patrik.

9. Celoročně téměř stejná teplota

V Irsku je celoročně téměř stejná teplota bez velkých výkyvů. Na podnebí má zde totiž vliv teplý Golfský proud, díky kterému je v Irsku navíc tepleji než jinde ve stejných zeměpisných šířkách.

Počasí je tady celoročně velmi proměnlivé, jasná obloha se během pár minut může zamračit a obšťastnit vás krátkým deštěm. K návštěvě je Irsko vhodné celoročně.

10. Život místních? Na jedničku!

Irové se s vámi rádi dají do řeči, obzvlášť v tradičním pubu Irové se s vámi rádi dají do řeči, obzvlášť v tradičním pubu

Irsko se pyšní vysokou životní úrovní. Je to velmi kosmopolitní země, která byla a je otevřená všem těm, kteří sem přicházejí za prací. Chlubí se prvním místem v indexu kvality života z roku 2005.

Je to země s vysoce hodnoceným vzdělávacím systémem, politickou svobodou, svobodou tisku a lidskými právy. Irové jsou vstřícní, přátelští a na nikoho se nedívají skrz prsty. A kdybyste se náhodou neskamarádili na první dobrou, pinta černého piva je zárukou úspěchu.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-objevit-irsko/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024