Dokument o Dublinu: trocha kultury, pivo a zelené slavnosti

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8903x


Podívejte se do Dublinu v unikátním dokumentu, který vznikl ve spolupráci TV Relax a CK Radynacestu.cz.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do DublinuZobrazit zájezdy

Dokument TV Relax a Radynacestu.cz nás tentokrát zavede do Irska. Počasí se tady mění několikrát za den, ale tradici oslav dne sv. Patrika si hlavní město udržuje už po staletí. Být v Dublinu právě v tento slavný den, kdy se celé město obleče do zelené, je velké štěstí... Tak už pojďte, začínáme. 

Irsko na první pohled vypadá jako země, která má co nabídnout především turistům-mužům. Výborné pivo, drsná krajina a chlapácké tradice. Nenechte se ovšem mýlit, podívejte se s námi do Dublinu a objevte jeho něžnou stránku. 

Začneme přímo v centru města. Jednou ze staveb, která přitáhne váš pohled, je Dublinský hrad. Ten je směsicí nejrůznějších slohů od prastaré kamenné věže až po novogotický kostel. Po 700 let městu vládli Britové a rivalita obou národů je v Dublinu stále znát, k turistům je ale velmi otevřený. 

Neklidný Temple Bar a slavní literáti 

Od odpoledních hodin se uličky kolem proslulého Temple Baru, který dal jméno celé čtvrti, plní lidmi. Vyhrává tradiční irská muzika a výběr piv i jídel z různých koutů světa je nekonečný. Jestli ovšem hladovíte spíše po vědomostech, vydejte se třeba do dublinského muzea spisovatelů. 

Víte, co spojuje jména – Oscar Wilde, Samuel Beckett nebo Jonathan Swift? Všichni zmínění literáti studovali slavnou Trinity College. Ani tuto univerzitu jsme si nemohli nechat ujít a prohlédli jsme si nejstarší knihy, které kdy byly na území Irska napsány. 

Den sv. Patrika a pinta piva Guinness

Čtení na podobné témaSvatý Patrik: patron celého IrskaPřečíst

Největším svatostánkem Irska je katedrála zasvěcená... No jen si tipněte. Ano, je to samozřejmě sv. Patrik, patron všech Irů a legendami opředený mnich. Den jeho předpokládané smrti, 17. březen, je největším irským svátkem a provázejí ho okázalé oslavy – průvody s alegorickými vozy, hlasitá hudba a všeobecné veselí. 

Čtení na podobné témaSlavnosti sv. Patrika na vlastní kůži: zelené Rio bez nahotin, hektolitry piv a historie navrchPřečíst

Irsko ovšem proslavila ještě jedna postava – Arthur Guinness. Pivo Guinness je exportováno do celého světa a denně se jeho černého ležáku stout spotřebuje až 2,5 miliónů pint (pinta = 0, 473 litru).

Čtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučení

A teď něco pro dámy...

V okolí Dublinu najdete hned několik míst, která potěší srdce každého romantika. My jsme začali v oblasti Wiclow Mountains. Uprostřed hor tady leží vesnička Glendalough a v ní malebný klášter z 6. století.

O kus dál stojí šlechtické panství Powerscourt s nádhernými zahradami a vysokým vodopádem, které oslovily už v 18. století anglickou šlechtu a své kouzlo neztrácí ani dnes... Přesvědčte se sami a podívejte se do Irska s námi!

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Irsko (Dublin)

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Dublinu

Zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dokument-dublin/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024