10 důvodů, proč navštívit Dublin: černé pivo, upíří příběhy, středověké hrady a přívětiví obyvatelé

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 63356x

Známe jich tisíce, ale vybrali jsme pro vás alespoň deset těch nejzásadnějších důvodů, proč si nenechat ujít irské město Dublin.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do DublinuZobrazit zájezdy

Přemýšlíte, do které evropské metropole se příště vydat na prodloužený víkend? Co takhle poznat irský Dublin? Vedle nádherných historických památek vás v něm čekají třeba stopy velkých literátů, usměvaví Irové a samozřejmě typické irské hospody a puby, ve kterých snadno zapomenete na čas. Co v Dublinu stojí za to vidět a vyzkoušet? Poradíme vám!

1. Vydejte se po literárních stopách

Dublin je tím pravým místem pro všechny bibliofily a milovníky literatury. Po dublinských ulicích se procházely takové literární legendy jako James Joyce, Samuel Beckett, Oscar Wilde, George Bernard Shaw nebo Bram Stoker.

Skutečný ráj pro všechny knihomoly představuje knihovna nejprestižnější irské univerzity Trinity College, ukrývající na tři miliony svazků. V tzv. Old Library je uložen jeden z největších dublinských pokladů, Evangeliář z Kellsu (Book of Kells), nádherně iluminovaný rukopis čtyř evangelií z 9. století.

2. Vychutnejte si mořské vlny nedaleko města

Pobřeží u Dublinu vybízí k procházkámPobřeží u Dublinu vybízí k procházkám

Z centra města je to k moři co by kamenem dohodil, a tak až si budete chtít odpočinout od ruchu irské metropole, můžete si dopřát osvěžující procházku po pobřeží.

Budete-li mít více času, vydejte se vlakem, autobusem nebo třeba na kole za hranice města a objevujte rybářská městečka, písečné pláže a pitoreskní přístavy. Na koupání je tu sice dost zima, ale vodním sportům a příjemným procházkám nebrání vůbec nic.

Čtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučení

3. Dejte se do řeči s přátelskými a vždy usměvavými Iry

Pověstná irská dobrosrdečnost není žádným výmyslem, Irové jsou skutečně velmi pozitivním, usměvavým a přátelským národem. Při večerním popíjení v některé z dublinských hospod si během chvilky můžete najít výborné přátele nebo přinejmenším usměvavé lokální průvodce po skrytých místech irské metropole.

4. Prozkoumejte historické hrady

Dublinský hradDublinský hrad

Přímo v srdci města najdete Dublinský hrad, který v minulosti sloužil mnoha účelům – ať už coby obranná stavba, královské sídlo nebo třeba vojenská pevnost. Dodnes je navíc využíván irskou vládou k nejrůznějším reprezentačním akcím.

Chcete-li prozkoumat další hrady, citadely a pevnosti, vydejte se na výlet za hranice města a poznejte úžasné středověké hrady v Swords, Balbrigganu nebo Drimnaghu!

5. Dopřejte si skleničku lahodného moku v typickém pubu

Bary, nálevny a puby k Dublinu zkrátka nerozlučně patří, místní hospodská kultura je skutečně rozmanitá a pub je centrem dublinského společenského života. Ve městě byste mohli strávit několik dní a nocí jen obcházením jednotlivých lokálů, z nichž některé mají vskutku poutavou historii a pyšní se leckdy oslňujícím výčtem slavných štamgastů.

Mimo prověřených a oblíbených barů ve vyhlášené noční čtvrti Temple Bar zajděte třeba do podniku Dawson – nejmenšího pubu v Dublinu, nebo poseďte v nejstarším dublinském pubu Brazen Head, který dokonce James Joyce zmínil ve své slavné Odysee.

6. Propadněte dublinské zeleni v parcích a zahradách

Vydejte se do parku na daňkyVydejte se do parku na daňky

Dubliňané přímo milují odpočinek v městských parcích a zahradách. Přidejte se k nim! K procházce a relaxaci se nabízí třeba historický Phoenix Park, jeden z největších městských parků v Evropě, jehož hlavní atrakcí jsou už od 17. století rozkošní daňci.

Odpočinek na trávě si můžete dopřát také v centrálně položeném St. Stephen’s Green z roku 1880. A kdyby vám tu během procházky náhodou začalo pršet, můžete si dosyta užít nákupů v obchodním centru Green Shopping Centre, které se nachází přímo pod parkem!

7. Zúčastněte se slavností a festivalů

Irové se umí bavit a nejlépe to poznáte během některého z mnoha irských svátků. Tou nejvelkolepější slavností je bezesporu Den svatého Patrika, oslava patrona Irska. Během čtyř dnů kolem 17. března se statisíce lidí shromažďují v centru města, oslavují, tančí, zpívají a popíjejí.

Čtení na podobné témaSlavnosti sv. Patrika na vlastní kůži: zelené Rio bez nahotin, hektolitry piv a historie navrchPřečíst

Nadto se v tu dobu ve městě konají také rozmanité kulturní akce, například hudební festival Guinnes Fleadh. A pokud nebudete v Dublinu zrovna v březnu, stavte se alespoň do úchvatné Katedrály svatého Patrika, v níž můžete vzdát hold světci, který do Irska přinesl křesťanství.

8. Objevte dublinské tajemno

National Leprechaun MuseumNational Leprechaun Museum

Bojíte se rádi? Dublin nabízí zážitky pro milovníky tajemných příběhů! Na předměstí města se narodil Bram Stoker, autor slavného hororového příběhu o Drákulovi, a v Dublinu příznivci slavného upíra můžou navštívit hrůzostrašnou expozici z Drákulova hradu, tzv. Castle Dracula nebo se třeba zúčastnit pravidelného říjnového festivalu Bram Stoker Festival.

Lahůdkou pro milovníky strašidelných příběhů je pak National Leprechaun Museum – muzeum věnované irským mytologickým postavám a tajemným historkám.

9. Nechte se strhnout irskou hudbou

Zvláště k večeru ožívají dublinské ulice a osvěžovny“ díky mnoha pouličním hudebníkům. Irové jsou národem muzikantů a svědčí o tom mimo jiné i to, že zelená zemička má dokonce harfu ve svém státním znaku.

Během svých toulek nočním Dublinem spatříte hudebníky hrající na tzv. bodhrán – bubínek potažený kozí kůží, nebo třeba na fascinující loketní dudy jménem uillean.

10. Bez ochutnávky Guinnesse není návštěva Dublinu úplná…

Ochutnejte pivo GuinnessOchutnejte pivo Guinness

Bez toho aniž byste si dopřáli skleničku výtečného tmavého piva Guinness rozhodně nemůžete Dublin opustit. Mezi místa, která žádný turista v Dublinu nevynechá, patří Guinness Storehouse – muzeum, ve kterém se dozvíte poutavé informace o historii a výrobě proslulého irského černého moku.

V místním proskleném Gravity Baru navíc budete mít úchvatný výhled na panorama Dublinu a pintu Guinnesse v ceně vstupného. Nebo vás snad naláká spíše ochutnávka dalšího z lokálních pokladů, kterým je irská whiskey Jameson?

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Irsko (Dublin)

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Dublinu

Zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-dublin/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024