Po stopách Habsburků ve Vídni: Kde randili, hodovali a umírali?

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10585x

V hlavním městě rakouské metropole budete překvapeni architekturou a atmosférou, kterou zde zanechal mocný rod.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Vydejme se po stopách Habsburků v srdci Rakouska – v hlavním městě Vídni – a zastavme se u těch nejznámějších! V hlavním městě rakouské metropole budete překvapeni architekturou a atmosférou, kterou zde zanechal mocný rod.

Socha Marie Terezie na stejnojmenném náměstí

Na náměstí Marie Terezie stojí bezesporu jedna z nejkrásnějších soch v celém Rakousku! Je to socha panovnice Marie Terezie. Památník stvořil sochař Kaspar von Zumbusch na příkaz Františka Josefa I. Pomník byl odhalen v roce 1887. Marie Terezie převzala vládu po svém otci Karlu VI. na základě pragmatické sankce, která zaručovala v případě vymření mužské linie následovníků trůnu převzít trůn ženské následovnice od nejstarších.

V roce 1736 si bere ve Vídni za manžela Františka Štěpána Lotrinského. Z jejich svazku vzejde 16 dětí. Za panování Marie Terezie je zmírněna robota, je zrušeno mučení a hlavně je zavedena povinná školní docházka.

Rezidence Habsburků Hofburg

Hofburg je dnes úředním sídlem hlavy rakouského státu a skrývá v sobě téměř sedmisetletou historii. Hofburg byl po staletí sídlem panovníků Rakouska až do konce první světové války roku 1918. Zde se psaly dějiny rodu. Hofburg je stavebním komplexem, který je zajímavý svým mixem stavebních slohů. Najdete zde kousek gotiky, renesance, baroka, rokoka či klasicismu.

Je tomu tak proto, že všichni panovníci se podíleli na výstavbě či přestavbě Hofburgu. V tomto komplexu navštivte určitě muzeum Sissi a císařské apartmány. Alžběta Bavorská, která je spíše známá pod svojí přezdívkou Sissi se provdala za císaře Františka Josefa I. Původně si měl vzít za manželku její sestru Helene. V Bad Ischl se zamiloval do Alžběty, ne do její sestry.

Alžběta je snad nejdiskutovanější postavou rakouských dějin. Její nesmírná krása, v pozadí trápení dietami, nešťastný osud na vídeňském dvoře a sebevražda jejího syna vyvrcholili v tragický konec. Alžběta byla zavražděna v Ženevě. Pilníkem, který můžete zhlédnout v muzeu. V komplexu Hofburgu se také nachází mimo jiné španělská jezdecká škola, ve které jsou po staletí chováni lipicánští hřebci k dvorské drezúře. Jízda na koních probíhá v historických kostýmech.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Cukrárna Demel

Nedaleko Hofburgu na ulici Kohlmarkt se nachází nejproslulejší cukrárna ve Vídni. Bývala to dvorní cukrárna Habsburků. Cukrárnu založil v roce 1786 Ludwig Dehne u divadla Burgtheater. Jeho syn ji za pár let prodal panu Demelovi. Jelikož byly v 19. století zničeny vídeňské hradby, musela se cukrárna přestěhovat na nové místo.

Nemohli snad najít lepší prostor – na ulici Kohlmarkt, nedaleko vstupu do zimního sídla v atraktivní budově. Tento cukrářský ráj se stal lahodným místem bohatého měšťanstva a královské rodiny. Dodnes si cukrárna uchovává tradiční jméno a výrobky z časů 19. století. Nejznámější jsou bezesporu fialkové bonbóny, které milovala Sissi.

Víte, že se vyrábí ze skutečných fialek? Sissi je nosíval do paláce sám majitel podniku. Máte chuť je vyzkoušet? Fialkové laskominy koupíte v cukrárně, ve které je dostanete zabalené v původním originálním obalu. Nezapomeňte pak navštívit muzeum marcipánu, které se nachází také tady.

Morový sloup

Na známé ulici Graben nedaleko Hofburgu můžete obdivovat krásný sloup. Kdysi se na tomto místě nacházely obranné hradby římského tábora. Ulici vévodí monumentální barokní sloup, který nechal postavit císař Leopold I. V 17. století se prohnala Evropou další vlna morové epidemie. Nikdo neznal tehdy příčinu nemoci.

Císař musel z Vídně uprchnout do Prahy. Lidé nevěděli, jak mor zastavit. Nejlepší obranou byl útěk. Smrt se nevyhnula ani lidem z vyšších kruhů. Nemocní nepřežili ani týden. Leopold se musel před morem stěhovat ještě několikrát, než byla situace bezpečnější a mohl se vrátit do Vídně. Na památku pak nechal vystavět tento sloup.

Kapucínská hrobka

V císařské hrobce se nachází více jak sto rakví, v níž odpočívají habsburští vladaři a jejich rodinní příslušníci. Hrobka je chronologicky uspořádaná a můžete tak po stopách historie sledovat styl hrobek. Od hrobky zakladatelů ze 17. století přes hrobku Marie Terezie, hrobku Františka Josefa I. až po kapli v hrobce, ve které je pohřbena například císařovna Zita, která zesnula v roce 1989.

Albertina

Albertina patří díky několikatisícovým kresbám, tiskové grafiky a knih k nejrozsáhlejším sbírkám na světě. V 18. století založil tuto sbírku zeť Marie Terezie, vévoda Albert Saský. Albertina je v současné době skvostem historické architektury klasicismu.

Burgtheater

Divadelní scéna zde byla založena v roce 1776 jako dvorní divadlo. V roce 1888 proběhlo za přítomnosti císaře Františka Josefa I. otevření nového divadla. V divadle se dodnes hrají hry rakouských autorů, jako například Elfriede Jelinek, nositelky Nobelovy ceny za literaturu.

Divadlo pamatuje dlouhou historii Habsburků, kteří zde trávili svůj čas. V divadle předala tajný vzkaz, žádající o schůzku korunnímu princi Rudolfovi jeho budoucí milenka Mary Vetserová. Kde jinde podstrčit lístek princi než v divadle, kde je mnoho hostů a při hraní je tma?

Schönbrunn

Zámek byl postaven, aby konkuroval francouzskému Versailles. Zářivý, žlutý zámek Schönbrunn znamená v překladu KRÁSNÁ STUDNA. Dle pověsti, ve které se vypráví o tom, že ten, kdo se napije ze studny, zůstane navždy mladý a krásný. Zámek postavil architekt Johann Bernhard Fischer z Erlachu.

Za vlády Marie Terezie byl přestavěn ve stylu baroka a rokoka. K zámku patří vozový park kočárů včetně zlatého korunovačního, zoologická zahrada, labyrint a letohrádek Gloriette, který se nachází na kopci. Z interiéru můžete obdivovat například pracovnu Františka Josefa I., audienční komnatu, ložnici Františka Josefa I., ve které roku 1916 zemřel, toaletní pokoj Sissi, galerii, obrazárnu, Napoleonovu komnatu a tzv. miliónovou komnatu, která je velice cenná díky drahocennému růžovému dřevu, které je potaženo pozlacenými ornamenty. Při procházce v zahradách pak můžete obdivovat 44 mytologických postav a Neptunovu fontánu.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 18 zájezdů

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/po-stopach-habsburku-ve-vidni/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024