Po stopách Mozarta v Salzburgu: ochutnejte pravé Mozartovy koule

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 12714x

27. ledna roku 1756 se narodil v Salzburgu budoucí hudební velikán Mozart.

Vyberte si z našich zájezdů do SalzburguZobrazit zájezdy

Hudba provází lidstvo od nepaměti. Zejména klasická hudba je pro Evropany pojmem. Vznikla totiž právě v Evropě převážně v obdobích renesance, baroka, klasicismu a romantismu a za jejím zrodem stojí několik velikánů. Jedním z nejslavnějších je bezpochyby Wolfgang Amadeus Mozart, který žil a tvořil v Salzburgu. 

27. ledna roku 1756 se narodil v Salzburgu budoucí hudební velikán Mozart. Podle křestního záznamu zní jeho celé jméno Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart. Jeho otec s matkou přivedli na svět 7 potomků, z nichž přežily jen dvě: Wolfgang a jeho sestra Maria Anna, přezdívaná jako Nannerl.

Jejich otec Leopold začal děti vyučovat hudbě a brzy s nimi jezdil na turné po Evropě. Wolfgang projevil talent ve hře na klavír dříve, než dosáhl pěti let. Dokonce v pěti letech projevil talent ve skládání drobných hudebních děl. V osmi letech koncertoval v Londýně před králem Jiřím III.Ve 14 letech koncertoval v Itálii. Wolfgang byl jednoduše geniální hudebník a klavírní virtuos. Hrál výborně na klavír a housle.

Po neshodách s arcibiskupem se Mozart přestěhoval do Vídně. Zde se oženil, složil svá největší díla a se svojí manželkou se vrátil zpět do Salzburgu. Zemřel ve Vídni ve věku 35 let, i tak během svého krátkého života složil na 626 děl: symfonií, oper, klavírních koncertů či komorní hudby.

Dnes je považován za jednoho z největších skladatelů vážné hudby. Vždyť, kdo by neznal jeho díla jako Don Giovanni či Figarova svatba? 

Géniův rodný dům

Od roku 1747 do roku 1773, tedy 26 let, žila Mozartova rodina ve 3. patře domu na Getreidegasse (Obilná ulice) číslo 9. Tady se Leopoldovi a Anně Marii narodil nejmladší ze sedmi dětí Wolfgang. Dospělosti se dožily pouze dvě děti, Mozart a jeho starší sestra. Za úmrtí jejich sourozenců mohla především špatná hygiena a tehdejší choroby.

Majitel domu Lorenz Hagehauer byl známý salzburský obchodník s potravinami a lahůdkovým zbožím a také přítel rodiny. Muzeum bylo poprvé otevřeno 15. června roku 1880. Od 19. století bylo muzeum postupně rozšiřováno. Jedná se o nejnavštěvovanější salzburskou pamětihodnost.

K vidění je typický salzburský nábytek a předměty každodenního života rodiny Mozartových z 18. století. Mezi vzácné exponáty patří například Mozartovy dětské housle, jeho koncertní housle, klavír, rodinné portréty, sbírka dopisů či obrazy. Dům prošel v roce 1994 pod vedením vídeňské architektky Elsy Prochazkové rekonstrukcí.

Používala se moderní muzejní technika na záchranu exponátů. Konají se zde výstavy na téma Mozart a taktéž je v rámci prohlídky k vidění měšťanský byt z druhé poloviny 18. století. Jedná se o někdejší byt sousedky Mozartových Babetty von Moll.

Mozartův dům číslo dvě

V roce 1773 se Wolfgang Amadeus Mozart přestěhoval z Vídně se svojí rodinou zpět do Salzburgu. Za vidění tudíž stojí i jeho dům na dřívějším Hannibalově náměstí (dnes Makartovo náměstí). Rodina zde žila až do roku 1780. V dnešním muzeu jsou vystaveny předměty a dokumenty týkající se Mozarta.

Turisté se tak seznámí nejen s historií domu, ale taktéž s každodenním životem rodiny. Byt byl ideální pro setkání s různými přáteli a pro hudební dýchánky. V roce 1944 za války spadla na dům bomba a ten byl následkem výbuchu z části zničen. Zničená část byla prodána pojišťovně Generali, která si na prestižní adrese zbudovala kanceláře. V roce 1994 byla započata rekonstrukce celého objektu, které dneska slouží jako muzeum.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Mozartovy koule - originální pochoutka

Při návštěvě Salzburgu nezapomeňte ochutnat pravé Mozartovy koule, čokoládovou pralinku, která je symfonií pro chuťové buňky. Ty pravé seženete pouze v Salzburgu a nikde jinde. Mozartovy koule byly vytvořeny salzburským cukrářem Paulem Fürstem v roce 1890 a výrobek byl pojmenován po slavném hudebním skladateli Johannu Wolfgangu Amadeu Mozartovi.

Pralinky jsou vyráběny cukrářskou firmou Fürst v Salzburgu. V roce 1905 se cukrář zúčastnil Pařížské výstavy a získal za svůj výrobek zlatou medaili. Mozartovy koule se vyrábí ručně. První vrstvu tvoří marcipán z pistácií, poté se to obalí nugátem a celé se to přelije tmavou čokoládou. Koule se pak zabalí do stříbrno-modrého obalu.

Jelikož se začaly vyrábět různé napodobeniny Mozartových koulí, firma vedla dlouholeté právní spory o ochranu jejich výrobku. Nejednalo se o recept, nýbrž o jméno. A tak označení „Original“ smí používat pouze firma Fürst.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Rakousko (Salzburg)

Cesta do Mozartova města

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Salzburgu

Zájezdy do Salzburgu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/po-stopach-mozarta-v-salzburgu/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024