5 pikantních perliček Habsburků: nešťastné osudy, milovníci žen a pohlavní choroby

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 34997x

Habsburkové – mocný rod Evropy, který vládl až do konce 1. světové války.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Habsburkové – mocný rod Evropy, který vládl až do konce 1. světové války, skrýval mnohá tajemství. Co se dělo v královských rodinách za zavřenými dveřmi jejich honosných sídel? Nevěra trápila Marii Terezii i její potomky, není proto divu, že pohlavní nemoci se nevyhnuly ani takto slavnému rodu.

1. Marie Terezie zatočí s nevěrami svého muže po svém

Mladá Marie TerezieMladá Marie Terezie

V roce 1736 se koná v Augustiniánském kostele ve Vídni velkolepá svatba. Marie Terezie, která zdědila vládu nad habsburskou monarchií po svém otci Karlu VI. na základě pragmatické sankce a bere si za manžela Františka Štěpána Lotrinského. Manželství je šťastné, Marie Terezie svého manžela oddaně miluje, avšak ten se rád oddává, jak je tehdy běžným zvykem, radostným románkům s dívkami z ulice.

Marie Terezie nevěrou svého manžela trpí. Vyřeší to však po svém. Ví, že věčné poučování a hádky nedonutí manžela být věrný. Ona je přece nejvyšší hlavou monarchie! Navíc se obává pohlavních nemocí, které by mohla od manžela chytit. V té době řádí mezi lidmi syfilis a kapavka. Léky na nemoci neexistovaly. Kvůli početným milenkám nechá zřídit panovnice speciální sekci státní policie, která má dohlížet na dodržování obecné mravnosti.

Jakákoliv žena usvědčená z prostituce bude veřejně zbičována a ostříhána dohola. Někdy lehkým děvám hrozil i trest smrti a nucené práce. Alespoň tímto způsobem se snažila Marie Terezie dohlížet ve svých zemích na mravnost. Se svým manželem zplodila 16 dětí, bohužel pouze 9 z nich se dožívá dospělosti. V 18. století je kojenecká a dětská úmrtnost zcela běžná. Otázkou však zůstává, kolik dalších dětí měl František Štěpán Lotrinský se svými milenkami…

2. Nešťastný osud Sissi

Princezna SissiPrincezna Sissi

Alžběta Bavorská, známá pod přezdívkou Sissi, se narodila na Štědrý večer roku 1837. Koluje legenda, že se narodila s jedním zoubkem, což tehdy byla předzvěst šťastného osudu.

Po sňatku s císařem Františkem Josefem I. se Alžběta přestěhovala na vídeňský dvůr. Vídní však opovrhovala a na dvoře byla velmi nešťastná.

Po narození prvních tří dětí s nimi téměř nepřišla do styku. Postarala se o to její teta a zároveň tchýně arcivévodkyně Žofie. Jednou si Sissi v hádce obhájila právo vzít děti na výlet. Bohužel nejstarší dcerka Žofie na výletě ve dvou letech onemocněla a brzy poté zemřela. Už tak napjatá situace s tchýní se po nešťastné události zcela vyhrotila.

Alžbětě byly děti odebrány. Vidět je mohla pouze za dohledu arcivévodkyně. Alžběta se uchylovala do svého nitra, velice si však zakládala na svém kultu krásy. Při 172 cm vážila maximálně 50 kilo. Většinou se ale její váha pohybovala jen okolo 46 kilogramů. Ve 22 letech trpěla poruchami příjmu potravy. Jedla opravdu poskrovnu – pouze šťávy, ušlehané bílky a zeleninu.

Často podnikala dlouhé vyjížďky na koni do přírody. Cvičila několikrát denně. Její tělocvičnu si můžete prohlédnout v muzeu v Hofburgu ve Vídni. Aby si udržela štíhlou postavu, stahovala se na noc vlhkými ručníky a přes den korzety. S desetiletým rozdílem porodila na svět své poslední dítě, Marii Valérii, kterou konečně vychovávala sama. Byla jejím rozmazlovaným jedináčkem.

Sourozenci Marie Valérie trpěli, všechna mateřská láska šla pouze poslední dceři. Už tak nalomenou psychiku Sissi zasáhne sebevražda jejího jediného syna Rudolfa a neustálé nevěry manžela. Osud, dnes ve Vídní oblíbené panovnice, končí tragicky – je zavražděna v Ženevě pilníkem! Vrahem je italský anarchista Luigi Lucheni. Kvůli příliš stáhnutému korzetu prý kráska ani necítila, že byla probodnuta.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

3. Sebevražda korunního prince Rudolfa

Syn Sissi - RudolfSyn Sissi - Rudolf

Korunní princ Rudolf trpěl nedostatkem mateřské lásky. Ta se dostávala pouze jeho nejmladší sestře Marii Valérii. Vztah s Alžbětou byl mírně řečeno chladný. Možná i proto Rudolf pohrdal ženami a nepovažoval je za rovnocenné bytosti. Když si v roce 1881 Štěpánka Belgická brala za manžela tohoto nešťastného muže, netušila, jak se bude trápit.

Snažila se vyjít Rudolfovi vstříc a nebýt konfliktní. Porodila mu dceru, kterou pojmenovala po Rudolfově mamince Alžběta. Neshody mezi manžely se však časem prohlubovaly a Rudolf, jak bylo v jejich rodině dobrým zvykem, hledal útěchu v náručí jiných žen. Trpěl tehdy běžnou pohlavní nemocí zvanou syfilis. Na svou manželku ovšem přenesl až druhou ze známých nemocí nevěrníků – kapavku. Štěpánka pak kvůli nemoci nemohla mít další děti.

29. ledna roku 1889 veze oblíbený kočí korunního prince Josef Bratfish Rudolfa s jeho milenkou Mary Vetserovou na zámek Mayerling nedaleko Vídně. Právě tady byla napsána poslední kapitola nešťastného života korunního prince. Zastřelí milenku, a pak si sáhne na život sám. 

4. Sexuální apetit Leopolda II.

Leopold II.Leopold II.

Leopold II. je mladším bratrem Josefa II. a zároveň synem Marie Terezie. Když vidí, že jeho bratr nemá dědice a trůn tak připadne jemu, začne pracovat na vlastním potomstvu. Inspiraci našel u své matky, kterou vždy hluboce obdivoval. Se svou manželkou Marií Ludovikou zplodí celkem 16 dětí.

Jenže kolik dětí má ve skutečnosti, neví ani on sám. Jeho postelí prochází mnoho milenek. Je však dobře poučen svým bratrem, který rád vymetal nevěstince a odnesl to nejednou chorobou. Vybírá si raději milenky z vyšších kruhů. Jeho choutky neznají meze. S oblibou připravuje různá afrodiziaka a manželka tiše trpí nevěrami svého muže.

Smrt habsburského kance je záhadou. V noci na konci února roku 1792 se Leopold probudí s bolestmi žaludku. Křeče neustoupí ani po klystýru a pouštění žilou. V krutých bolestech umírá v náručí své manželky. 

Byl otráven? Chtěla se pomstít některá z jeho milenek? Nebo samotná manželka, která se už nemohla dívat na nevěry svého muže? Existuje teorie, dle níž si Leopold namíchal příliš silný elixír lásky. Nápojem z jedovatých bylin údajně toužil jen umocnit sexuální prožitek.

5. Legitimní potomek žádný, nelegitimních údajně až 50

O kom je řeč? O Zikmundu Tyrolském. Jeho otcem byl Fridrich IV. Habsburský. Narodil se roku 1427 v Innsbrucku. V dětství mu umírá otec, a tak se o Zikmunda stará jeho poručík císař Fridrich III. Zikmund se tak stává vládcem Předních Rakous a Tyrolska.

S první manželkou Eleonorou Skotskou měl syna Wolfganga. Bohužel krátce po porodu umírá jak matka, tak i dítě.

S druhou manželkou Kateřinou Saskou děti mít nemohli. Mohla za to opět pohlavní nemoc? Zikmund tak ani ve vysokém věku neměl žádného legitimního potomka. Měl však řady milenek – s nimi údajně zplodil na padesát dětí!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-pikantnich-perlicek-habsburku/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024