František Ferdinand dʼEste: následovník trůnu s tragickým koncem

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11258x

Habsburk František Ferdinand dʼEste se narodil 18. 12. 1863.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Habsburk František Ferdinand dʼEste se narodil 18. 12. 1863. Jeho otcem byl Karel Ludvík, mladší bratr císaře Františka Josefa I. František Ferdinand byl tudíž jeho synovcem. Nikoho by tehdy ani ve snu nenapadlo, že se stane následovníkem trůnu.

Když v roce 1889 spáchal sebevraždu korunní princ Rudolf se svojí milenkou Mary Vetserovou, následovnictví přešlo na Františka Ferdinanda. František Josef I. měl s manželkou Alžbětou Bavorskou už jen samé dcery. Na trůn měl proto nastoupit František Ferdinand jako František II. Toho se však nedožil.

Proti císaři i konvencím

František Ferdinand se oženil 1. 7. 1900. Vzal si českou dívku z rodu Chotků Žofii. Svatbu s Žofií si musel obhájit před císařem, který chtěl, aby se oženil s příslušníkem panovnické dynastie, což bohužel Žofie Chotková nebyla. S Františkem Ferdinandem se seznámila v roce 1896 v Praze. Svatba byla povolena pod jednou podmínkou – jejich potomci se vzdají práva na trůn.

Manželský pár se sdružoval především na zámku Konopiště, který nechal František Ferdinand přestavět a patřil ve své době za nejmodernější sídlo v monarchii. Vedli zde klidný a šťastný život. Žofie přivedla na svět tři děti, čtvrtý syn zemřel při porodu. Žofie nesměla doprovázet Františka Ferdinanda na žádných oficiálních cestách, první oficiální cestu podnikla s manželem do Sarajeva a ta se jim stala osudnou.

Při cestování měli po cestě problémy, zpět přijeli v rakvích. V době, kdy se pár připravoval na cestu, šéf srbské tajné služby Dmitrijevič najímá mladé Bosence. Kluci jsou pověřeni, aby spáchali atentát na následovníka rakousko-uherského trůnu. Údajně se samotnému Františkovi Ferdinandovi dostává varování v podobě anonymních dopisů, aby nejezdil do Sarajeva.

Atentát v Sarajevu

V neděli 28. 6. 1914 v 9:50 přijíždí vlak s arcivévodou a jeho manželkou do Sarajeva. Zde přesedají do otevřeného vozu z roku 1910. První pokus o atentát se nepodaří. Čabrinovič hází bombu na kapotu auta s arcivévodou, ten ale bombu duchapřítomně hází za sebe. Bomba vybuchuje a zraní příslušníky vozu, který jel za autem následovníka trůnu. Páru se naštěstí nic nestane. Zatím.

Když dorazí do cíle k radnici, vrací se zpět po Appelově nábřeží. Z davu se vyřítí druhý atentátník Gavrilo Prinzip, který rychle využije momentu překvapení kvůli zastavení auta a po páru několikrát vystřelí. František Ferdinand dʼEste se svojí chotí po pár minutách umírají. Atentát se stal záminkou k vyvolání první světové války.

Atentátníci byli odsouzeni k těžkému žaláři v kobkách Terezína. Nemohli dostat trest smrti, protože jim nebylo dle rakousko-uherského práva 20 let. Kvůli špatným a tvrdým podmínkám v Terezínské pevnosti se ale nedožijí ani konce války.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Nelehký osud potomků

Po smrti Františka Ferdinanda a Žofie Chotkové nepotkal lehký osud ani jejich tři děti. Jelikož byli vyřazeni z následovnictví na trůn, vzala si je do péče jejich teta. Přišli také o majetek, jelikož byl roku 1921 v nově vybudovaném Československu schválen zákon o převzetí statků a majetků.

Za druhé světové války jsou oba bratři posláni do koncentračního tábora v Dachau. Maxmilián nakonec umírá ve věku 59 let, Ernst 49 let a nejdéle se dožije jejich sestra Žofie, která umírá ve věku 89 let.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 18 zájezdů

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/frantisek-ferdinand-d-este/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024