Slavnosti sv. Patrika na vlastní kůži: zelené Rio bez nahotin, hektolitry piv a historie navrch

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11883x

7. 3. je datum smrti křesťanského světce svatého Patrika.

1 zájezd na téma: Oslavy sv. Patrika – DublinZobrazit zájezdy

Výlet do Irska v polovině března? Leckterý znalec severského počasí by si zaťukal na čelo. V našich představách je totiž severní Evropa v tomto období bičována větry a deštěm. Milovníci irské historie a dobré zábavy však zbystří. Všude na světě, kam kdy Irové dorazili, se totiž nese 17. březen ve znamení bujarých oslav svátku svatého Patrika. Ten den se prostě zelená svět a my jsme byli při tom!

Byl podzim roku 2013 a my jsme dostali nápad, jak z běžného zájezdu „To nejlepší z Dublinu + Powercourt a Glendalough“ z nabídky CK Radynacestu.cz udělat nezapomenutelný zážitek. S kolegyněmi jsme proto udělaly všechno možné i nemožné pro to, aby se víkend ještě o den protáhl. Tím dnem byl právě 17. březen 2014, tedy svátek svatého Patrika.

Zájezd za bujarými zelenými oslavami se brzy plní. Je přesně polovina března a my dosedáme na dublinské letiště, které se překvapivě koupe ve slunečních paprscích. Vítá nás příjemných 12 °C a řidič pronajatého autobusu.

Nasáváme atmosféru… a nejen tu

Zelená restauraceZelená restaurace

Večer vyrážíme do centra města. Ve vzduchu je cítit atmosféra blížících se oslav. Ostrov, který se díky bujné vegetaci zelená běžně, teď zelenou doslova září. Většina lidí má na sobě alespoň drobný zelený doplněk. Se západem slunce se začínají i významné budovy Dublinu nasvětlovat zelenou barvou.

Náš cíl je pro tento večer jasný, míříme rovnou do Temple Bar. Tahle čtvrť je totiž vyhlášená po celém světě svou koncentrací restaurací, hospod a pubů. V běžných dnech je plná lidí, ovšem teď – dva dny před oslavami – nemůžeme téměř projít. Všude se tlačí lidé v převlecích za zelené leprikony (irští trpaslíci) nebo ve stylových čepicích, šálách a mikinách. Puby jsou nasvícené zelenou barvou a ověšené bílými, oranžovými a zelenými balónky, tedy irskými barvami.

V každé hospodě nás vítá živá muzika. Dáváme si prvního Guinnesse, Jamesona a Irish stew, dušené skopové s bramborami a zeleninou. Uléháme natěšení na zítřejší den, kdy nás čeká prohlídka města a pokračování tohoto bujarého veselí v předvečer oslav.

Předvečer irského veselí stupňuje napětí

Oslavy na ulicíchOslavy na ulicích

Ráno vyrážíme do města. Je neděle, a tak je město poměrně prázdné. Alespoň dopoledne vypadá, jako v každý jiný den v Isrku. Procházíme se po notoricky známých místech, jako je dublinská univerzita Trinity Colleage, Dublinský hrad, obchodní třída O´Connell Street a katedrály St. Patrick´s Cathedral a Christ Church Cathedral.

Odpoledne pak patří návštěvě muzea Guinness, tedy místa, které je věnováno typickému černému pivu, jeho výrobě a historii. I tady do nás ve velkých dávkách pumpují nadšení z blížících se oslav. Všude hraje irská muzika a my si vychutnáváme svou odpolední pintu piva při pohledu na město z vyhlídkové restaurace.

Podvečer a večer trávíme opět v okolí Temple Bar. Atmosféra houstne, vše se zelená a alkohol teče doslova proudem. Těšíme se, už zítra to vypukne!

Den oslav svátku svatého Patrika – takové Rio po irsku

Oslavy dne sv. PatrikaOslavy dne sv. Patrika

Je pondělí 17. března 2014, den, který připomíná pravděpodobné datum smrti křesťanského světce a nejznámějšího Ira, svatého Patrika. Po snídani přešlapujeme nervózně na autobusové zastávce. Kolem nás projíždějí auta vyzdobená irskými vlajkami a míří do centra… Jak se tam všichni vejdou?!

Víme, že tzv. Parade začíná na O´Connell Street, vede směrem na most přes řeku Liffey, kolem Trinity Colleage a Bank of Ireland, pokračuje kolem City Hall, Dublinského hradu a Christ Church Cathedral až k St. Patrick´s Cathedral, kde slavnostně končí.

Ještě než se definitivně ztratíme v davu, navštěvujeme společně muzeum palírny whiskey Jameson. Téměř nikdo tu není, a tak si užíváme film o historii světoznámé destilérky, výklad o výrobě whiskey a na závěr samozřejmě i nezbytný hlt lahodného moku. No a pak už… je to tady!

Přiblížilo se poledne a průvod začíná. Kolem předem vytyčené trasy se hromadí neuvěřitelné množství lidí. Všude je zeleno, odevšad zní barová i pouliční muzika a alkohol tady hraje hlavní roli. Vše za shovívavého, ale bedlivého dohledu městské policie.

Keltové, Vikingové a muži s vlkodavy

Oslavy dne sv. PatrikaOslavy dne sv. Patrika

Krátce po poledni do ulic vyráží organizovaný průvod. Vpředu jdou muži s obrovskými irskými vlkodavy, hudebníci a pak samotný průvod mapující irskou historii. Alegorické vozy Keltů, Vikingů a lodě prvních křesťanů. Obrovské figuríny v kostýmech z 18. a 19. století. Atmosféra připomíná slavný brazilský karneval v Riu, jen spoře oděných tanečnic je tu méně. Vše doprovází hlasitá muzika, lidé tleskají, pískají, fotí…

Z mačkanice na chvíli utíkáme a využíváme příležitosti k návštěvě knihovny Trinity Colleage, kde je ukryta jedna z nejslavnější knih Irska – Book of Kells a dnes, při příležitosti svátku svatého Patrika, ji lidé mohou zhlédnout zdarma. Je tady prázdno, lidé jsou na oslavách, a tak si užíváme klidu v 64 metrů dlouhé univerzitní knihovně.

Po čtyřech hodinách průvod dochází do svého cíle, tedy ke katedrále St. Patrick´s Cathedral. Ulice se pomalu vyprazdňují, lidé se rozcházejí do okolních restaurací a barů, oslavy se přehouply do své klidnější hodinky. Až do večera zůstanou hlavní ulice centra města uzavřené pro auta, aby se lidé mohli volně procházet. Proto i my ještě jednou procházíme uličkami Temple Bar. V barech to sice ještě žije, ale lidí ubývá. Přece jen zítra je čeká zase další pracovní den a nás další výlet.

Výlet do Wiclow Mountains za největším vodpádem Irska

Údolí Glendalough ve Wiclow Mountains.Údolí Glendalough ve Wiclow Mountains.

Ráno už míříme na náš obvyklý výlet do Wiclow Mountains – hor, které se rozprostírají asi 50 kilometrů na jih od irské metropole. Počasí je jako na houpačce, ale celý den nakonec vyjde na jedničku.

Procházíme kolem dvou ledovcových jezer, údolím Glendalough. Větrem bičováni si připomínáme dalšího irského svatého muže – svatého Kevina. Na panství Powerscourt navštěvujeme nejdříve 130 metrů vysoký vodopád, který se svou výškou řadí na první příčku v Irsku.

Pak už míříme do krásných zahrad Powerscourgarden, které přiléhají ke stejnojmennému panství z 18. století. V místní kavárně, při pohledu na sluncem ozářené zahrady a okolní hory, si vychutnáváme poslední hodiny našeho bláznivého březnového irského výletu…

Irové teď musí trochu vydechnout, ale za rok to zase při příležitosti Dne svatého Patrika určitě roztočí! Doufejme, že my i vy u toho budeme s nimi.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Zájezdy na oslavy sv. Patrika do Irska (Dublin)

Dublinu zelená sluší

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Dublinu na téma: Oslavy sv. Patrika

Zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/slavnosti-svateho-patrika/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024