Trinity College: nejstarší irská univerzita sídlí v Dublinu

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14954x

Nejstarší irská univerzita Trinity College je z 16. století.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do DublinuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Mezi významnými studenty Trinity College byli: Jonathan Swift, Bram Stocker, Wolf Tone, J. M. Synge či Samuel Beckett?

Dublinská univerzita Trinity College je nejstarší irskou univerzitou, založenou na místě augustiánského kláštera anglickou královnou Alžbětou I. (dcerou Jindřicha VIII.) v roce 1591. Historický komplex univerzitních budov se nachází na pravém břehu Liffey. Univerzita hrála důležitou roli v anglo-irských vztazích.

Až donedávna měli katolíci vůči protestantské univerzitě předsudky. Při svém založení univerzita nabízela vzdělání katolíkům zdarma, ale pouze v případě, že konvertovali k protestantství. Dokonce ještě do roku 1966 museli katolíci žádat o povolení ke studiu, jinak jim hrozila exkomunikace. Dnes na této univerzitě studuje asi 70 procent katolíků.

Co v Trinity College uvidíte dnes?

Za návštěvu stojí už samostatná prohlídka areálu univerzity. Areálu vévodí velkolepé kolejní budovy, mezi kterými jsou poměrně rozlehlá nádvoří a parky.

Hlavní vchod Front Gate vede do areálu z rušné ulice naproti budově Bank of Ireland. První budovy, které se za vstupním prostorem objeví jsou Chapel Hall (kaple) a Examination Hall, obě postavené dle návrhů skotského architekta, který paradoxně v Irsku nikdy nebyl. V Examination Hall se dnes pořádají koncerty. Za kaplí po levé straně je Dining Hall (jídelna), kde se dnes pořádají zkoušky. Uprostřed hlavního nádvoří je třicet metrů vysoká Camplanile (Zvonice) z roku 1853. Byla postavena v místech, kde původně stál klášter. Poněkud odlišným zbůsobem vyčnívá červená cihlová budova nazvaná Rubrics, jedna z nejstarších dochovaných budov, která od roku 1712 slouží jako ubytovna pro studenty.

Další z velice starých budov je Library (knihovna). Je zde každý výtisk knihy, která v Irsku nebo Velké Británii vyšla. Asi 200 000 knih z cekového počtu 3 milionů výtisků je zde ve staré knihovně, zbytek je umístěn v jiných prostorách. Každý rok je zapotřebí zbudování jednoho kilometru polic k uskladnění nových výtisků. Samotná knihovna byla vystavěna v 18. století. O sto let později jí bylo přidáno druhé patro. Dnes má na délku 64 metrů.

Nejvzácnější dílo, které zde naleznete je tzv. Evangeliář z Kellsu. známá i jako Kniha Sv. Kolumbána. Kniha byla vytvořena kolem roku 800. Jedná se o bohatě iluminovaný rukopisný evangeliář psaný v latině. Rukopis má rozsah 680 stran. Uschován je zde i nejstarší irský „Evangeliář z Durrow“, který vznikl mezi lety 650 a 680.

 

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko (Dublin)

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Dublinu

Zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dublinska-univerzita/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024