Temple Bar: irská Stodolní ulice

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 22448x

Temple Bar je čtvrť s mnoha typickými irskými puby.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do DublinuZobrazit zájezdy

Čtvrť leží na jižním břehu řeky Liffey. Jsou pro ni charakteristické úzké uličky s vysokou koncentrací nočních klubů, pubů, barů a hospod. Každý večer zde hraje živá hudba, irská i světová piva tečou proudem a usměvaví Irové vždy rádi přidají něco navíc… Takto by se dala čtvrť Temple Bar charakterizovat.

Až do zrušení klášterů v roce 1537 bylo území, na němž dnes Temple Bar stojí, majetkem augustiánského řádu. Soubor budov stojí na zkultivované mokřině a své jméno neodvozuje od mnichů, ale od Williama Templa, majitele pozemků ze 17. století. V 18. století se zde kolem veřejných domů a hospod, které jsou zde dodnes, soustředila dublinská spodina.

V 60. letech 20. století zde chtěl dopravní podnik dokonce vystavět autobusové nádraží. Nakonec se od tohoto úmyslu sice upustilo, ale lidé nevěřili slibům města, a tak si místní prostory začali pronajímat jen krátkodobě. Začalo tu tedy sídlit mnoho umělců se svými galeriemi. Pro ně pak byly zakládány hospůdky, puby, kavárny…

Tento umělecký duch je ve čtvrti zachován dodnes. Najdete zde například Irish Film Centre, Gallery of Photography nebo Temple Bar Gallery and Studios.

Ha'Penny Bridge (Půlpencový most)

Tento most přes řeku Liffey získal své jméno podle mýtného (tedy 20 pencí), které se na něm vybíralo až do počátku 20. století.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko (Dublin)

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Dublinu

Zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/temple-bar/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024