Katedrála svatého Patrika: největší svatostánek Irska

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17114x

Protestantská katedrála z 12. století s gotickými prvky.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do DublinuZobrazit zájezdy

Víte, že…

V knihovně arcibiskupa Marshe jsou k vidění i tři zamykací klece? Do nich byli umísťováni čtenáři vzácných výtisků.

Tato protestantská katedrála je největším svatostánkem v Irsku. Postavena byla v roce 1190 na místě kostelíka, který zde stával již v 5. století v místech, kde svatý Patrik křtil první konvertity na irském ostrově. Stavba byla postavena ve stylu anglické rané gotiky. Ve 13.–14. století pak byla postupně přestavěna goticky.

Co v katedrále svatého Patrika uvidíte dnes?

Katedrála působí sama o sobě zvenku velice stroze. O to impozantnější má interiér. U vstupu do katedrály po levé straně je umístěn náhrobek rodiny Boyleů, hrabat z Corku. Původně byl tento náhrobek polychromovaných soch příslušníků rozsáhlé rodiny Boyleů umístěný u oltáře. Tehdejší britský vícekrál v Dublinu ho v roce 1632 nechal přemístit tak, aby se modlící neobraceli současně k oltáři i náhrobku.

Ve střední lodi katedrály je umístěný artefakt původních dveří do jižní lodi. V těchto dveřích je otvor, který dle legendy vznikl v roce 1492. Tehdy dva znepřátelené rody lordů z Kildare a Ormondů se potýkali v areálu katedrály. Jeden z rodů se poté v katedrále uzamkl. Ve stavu nouze pak vysekal ve dveřích otvor, kterým prostrčili ruku jako důkaz žádosti o usmíření. Druhý rod ruku přijal a mír byl opět nastolen.

V jihozápadní části katedrály je prostor, který je vyhrazen spisovateli, doktoru teologie a satirikovi Jonathanu Swiftovi (autor Gulliverových cest), který zde působil v roli děkana v letech 1713–1745. Jsou zde umístěny jeho osobní věci, výběr z jeho děl, busta a posmrtná maska.

Epitaf Jonathana Swifta v Katedrále svatého Patrika: „Zde odpočívá tělo Jonathana Swifta, doktora teologie, děkana zdejší katedrály, kde už mu lítý hněv nemůže déle drásat srdce. Jdi poutníče a pokus se následovat tohoto upřímného a horlivého bojovníka za svobodu.“

Hned vedle vchodu do katedrály se krčí georgiánská budova. Knihovna arcibiskupa Marshe je nejstarší veřejnou knihovnou v Irsku vystavěnou v roce 1701. Uvnitř jsou malé čítárny s přibližně 25 000 svazky, které pocházejí z 16. až 18. století. Nejstarší knihou je rukopis z roku 1400. Některé knihy nesou známky britského ostřelování v roce 1916. V knihovně lze nalézt i první překlad Starého zákona do irštiny.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko (Dublin)

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Dublinu

Zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-svateho-patrika/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024