Dublinský hrad: Ukázka směsice slohů sousedí s radnicí

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5436x

Dublinský hrad pochází z 13. století. Zajímavá je přilehlá radnice City Hall.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do DublinuZobraz zájezdy

Víte, že…

V průběhu historie sloužil hrad nejen jako pevnost, ale i jako vězení nebo soudní dvůr.

Dublinský hrad, který se pyšní luxusním interiérem, byl zbudován na příkaz krále Jana Bezzemka v letech 1204–1230. Celý areál hradu byl přestavěn v 18. století a dnes je tedy směsicí nejrůznějších architektonických slohů. 

Nejstarší období připomíná kamenná věž Record Tower, která jako jediná zbyla z původních čtyř rohových věží. K věži se tiskne novogotický kostel. Vnější nádvoří pak uzavírá kamenné zdivo samotné administrativní části hradu a nevzhledná budova finančního úřadu. Hrad se tak postupem času přeměnil ze skutečné pevnosti na administrativně vojenské středisko.

Vnitřní nádvoří působí již poněkud kompaktněji. Připomíná totiž důstojnost s jakou zde téměř 700 let vládli Britové. Příjemné kamenné zdivo, věžička s hodinami a tzv. socha spravedlnosti. Socha je natočena zády k městu. Zlé jazyky tak tvrdí, že ilustruje, kolik spravedlnosti může Dublin od Angličanů očekávat.

Co v Dublinském hradu uvidíte dnes?

V rámci organizované prohlídky lze navštívit luxusně vybavené reprezentační komnaty, které prezident země využívá při zahraničních návštěvách (v případě této události jsou pak prostory veřejnosti nepřístupné). V rámci prohlídky pak lze navštívit podzemní prostoty Undercroft, kde jsou zrestaurovány pozůstatky původního hradního příkopu ze 13. století, základy věže, část hradeb.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

City Hall (Radnice)

V těsném sousedství Dublinského hradu na Lord Edward Street stojí neoklasicistní budova, City Hall. Hlavním jejím znakem jsou mohutné korintské sloupy, jedna z nejkrásnějších ukázek dublinské pozdní georgiánské architektury. Postavena byla v letech 1769–1779. Nejdříve zde byla královská burza. Tuto skutečnost odráží přepychově vybavený interiér. Napravo od vchodu je šestimetrová socha Daniela O´Connella z poloviny 19. století.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Irsko (Dublin)

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Dublinu

Zobrazit aktuální zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 31. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dublinsky-hrad/

Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!