Dublinský hrad: ukázka směsice slohů sousedí s radnicí

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18447x

Dublinský hrad pochází z 13. století. Zajímavá je přilehlá radnice City Hall.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do DublinuZobrazit zájezdy

Víte, že…

V průběhu historie sloužil hrad nejen jako pevnost, ale i jako vězení nebo soudní dvůr.

Dublinský hrad, který se pyšní luxusním interiérem, byl zbudován na příkaz krále Jana Bezzemka v letech 1204–1230. Celý areál hradu byl přestavěn v 18. století a dnes je tedy směsicí nejrůznějších architektonických slohů. 

Nejstarší období připomíná kamenná věž Record Tower, která jako jediná zbyla z původních čtyř rohových věží. K věži se tiskne novogotický kostel. Vnější nádvoří pak uzavírá kamenné zdivo samotné administrativní části hradu a nevzhledná budova finančního úřadu. Hrad se tak postupem času přeměnil ze skutečné pevnosti na administrativně vojenské středisko.

Vnitřní nádvoří působí již poněkud kompaktněji. Připomíná totiž důstojnost s jakou zde téměř 700 let vládli Britové. Příjemné kamenné zdivo, věžička s hodinami a tzv. socha spravedlnosti. Socha je natočena zády k městu. Zlé jazyky tak tvrdí, že ilustruje, kolik spravedlnosti může Dublin od Angličanů očekávat.

Co v Dublinském hradu uvidíte dnes?

V rámci organizované prohlídky lze navštívit luxusně vybavené reprezentační komnaty, které prezident země využívá při zahraničních návštěvách (v případě této události jsou pak prostory veřejnosti nepřístupné). V rámci prohlídky pak lze navštívit podzemní prostoty Undercroft, kde jsou zrestaurovány pozůstatky původního hradního příkopu ze 13. století, základy věže, část hradeb.

City Hall (Radnice)

V těsném sousedství Dublinského hradu na Lord Edward Street stojí neoklasicistní budova, City Hall. Hlavním jejím znakem jsou mohutné korintské sloupy, jedna z nejkrásnějších ukázek dublinské pozdní georgiánské architektury. Postavena byla v letech 1769–1779. Nejdříve zde byla královská burza. Tuto skutečnost odráží přepychově vybavený interiér. Napravo od vchodu je šestimetrová socha Daniela O´Connella z poloviny 19. století.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko (Dublin)

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Dublinu

Zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dublinsky-hrad/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024