Goriška Brda: kraj vína, slavností vína a malebných vesniček

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10366x

Krásnou krajinu, víno a četné slavnosti vína nabízí region Goriška Brda.

Vyberte si z našich zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Goriška Brda je nejseverněji položená vinařská oblast slovinské provincie Primorje?

Goriška Brda je sice malá část Slovinska, ale je o ní celkem dost slyšet. Často se jí říká jen Brda. Pojmenování Brda, v češtině bychom řekli Kopec, dostala oblast podle krásné krajiny, která ji obklopuje. Jsou to převážně mírné kopce, svahy plné vinic a sadů s ovocem. A všechno je vůbec tak nějak mírné. Až na víno! Goriška Brda je slavná díky produkci skvělých vín.

Protože kam se člověk podívá, jsou mírné svahy, je to ideální místo pro pěstování ovoce. Místní pěstitelé jsou mistři nejen v pěstování vína, ale bodují i s třešněmi nebo meruňkami.

Odtud pochází i nejlepší slovinská vína. Věnují se tu oběma barvám, avšak větší pozornosti se dostává vínu bílému. Pokud to chcete vidět na vlastní oči, namiřte si to rovnou k nejjižnějším oblastem Brdy, k vesnicím Dobrovo nebo Medana.

A ve vesnicích Vipolže a Šmartno dýchá i historie. Během benátsko-habsbubrských válek tyto vesnice sloužily jako pevnosti.

Víno z oblasti Goriška Brda

Víno kraluje nad celou oblastí Brda. Jednu ze zářivých hvězd slovinského vinařství z ní dělá mírné středomořské podnebí a výhodná poloha. 

K oblíbeným bílým vínům z této oblasti se řadí Cabernet Sauvignon a Merlot. Neváhejte ochutnat i Briski Tokaj, suché víno, které je často srovnáváno s maďarským Tokajským. Ovšem z bílých vín nad všemi vyniká Rebula. Vyrábí se z domácí odrůdy hroznů. Mimo jiné ze stejných, ze kterých se dělá velmi drahé a oceňované slámové víno.

Máte-li čas, zdržte se tady. Krajina je plná malebných vesniček, ve kterých jsou vinařské sklepy. K nejlepším místním výrobcům patří sklepy Simčič, Prinčič z vesnice Kozana nebo Movia z vesnice Ceglo a Klinec ve vesnici Vipolže. Nejenže ochutnáte místní vína, ale samozřejmostí je i čerstvý chléb a sýr.

Slavnosti vína a festivaly

A co by to bylo za vinařskou oblast, kdyby tam řádně neoslavovali víno a jeho pěstování či následnou konzumaci. Největším festivalem je Martinmas, slaví se den sv. Martina. 11. listopadu se po celém regionu koncertuje a ochutnává víno. Ochutnávka na nádvoří renesančního hradu ve vesnici Vipolže je vyhlášená.

První víkend v květnu se vydejte na Svátek Rebuly, který probíhá ve vesnici Višnjevik. Muzikou a tancem se oslavuje nejen místní odrůda vína, ale i produkty z oliv.

Ve vesnici Dobrovo můžete během každého druhého víkendu v červnu zavítat na největší slavnost v oblasti – Třešňovou slavnost, která vrcholí průvodem „třešňové dívky“.

Majitelé vinařství ve Vipolže koncem srpna každoročně pořádají festival Dny poezie a vína. Festival je plný vína i umělců z různých zemí.

Ať už se vydáte do Gorišky Brdy za vínem nebo krásnou přírodou, nebudete zklamáni.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/goriska-brda/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024