17 důvodů, proč navštívit Albánii: turisty neobjevená pokladnice kultury a přírodních krás

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 3. 2018 • Přečteno 42283x

Hlavní města a destinace v Evropě pravděpodobně zůstanou stejné dalších několik let, ale Albánie je horkou novinkou. Tak proč nevyrazit?

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Albánie byla jako turistická destinace dlouho ignorována. Po léta byla příkladem nejpřísnějšího komunistického totalitního režimu v dějinách. Dokonce i Severní Korea má více obchodních partnerů, než měla Albánie před 30 lety. Celoevropské pyramidové šílenství, v němž Albánci ztratili 1,2 miliardy dolarů, ji dostalo ke dnu. Utrpěla, ale od země se odráží s neuvěřitelnou silou a oprávněně se prosazuje jako žádaná turistická novinka. Dejte i vy šanci zemi, kterou stojí za to poznat! Proč?

1. Žádné davy turistů

Na památkách se nemusíte bát frontNa památkách se nemusíte bát front

Pokud jen trochu cestujete, budete mile překvapeni rozdílem. Dokážete si ještě vůbec představit, že půjdete na 2000 let staré římské zříceniny a nebudete muset čekat nekonečné fronty na vstupenky nebo se proplétat mezi stovkou dalších turistů?

Albánie vám tyhle představy vyplní.

2. Je to levné!

Ve srovnání s Evropou je na Balkáně opravdu levno. Ale Albánie je ještě levnější než její okolní sousedé, zejména pokud jde o náklady na dopravu a stravu.

3. Albánci jsou štědří

Nikde jinde vám nenabídnou právě upečený voňavý koláč přímo na ulici, nebo dokonce oběd jen tak na potkání.

Nabídnutá káva nebo panák rakie je pak samozřejmostí téměř na každém rohu.

4. Neuvěřitelné západy slunce

Kouzelný západ slunceKouzelný západ slunce

Po celou dobu vašeho pobytu v Albánii budete moci každý večer sledovat úchvatný západ slunce, stejně krásný jako v Řecku nebo Chorvatsku – ale za zlomek ceny.

Čtení: Zájezdy do Albánie – srovnání a doporučení

5. Rakii si musíte zamilovat

Rakia je pálenka z hroznů nebo švestek a je velmi populární po celém Balkánu. Nejvíce ji však milujou v Albánii.

Nejlepší noci (a nejhorší rána) jsou obvykle s rakií...

6. Albánci jsou upřímní

Albánci jsou primaAlbánci jsou prima

Člověk je zvyklý si dávat pozor na různé podvody a krádeže. V Albánii se ničeho takového bát nemusíte. Spíše se stane, že za vámi Albánec poběží dva bloky s tím, že vám špatně vrátil nebo že jste si zapomněli peněženku v restauraci.

Pro Albánii má růst cestovního ruchu obrovský potenciál, obyvatelé tak mají šanci se dostat z chudoby, tak si chtějí být jisti, že je o vás dobře postaráno.

7. Země je bezpečná

Zatímco cestovní ruch tu teprve začíná, cestování Albánií je stejně bezpečné, jako když byste cestovali kdekoliv po Evropě.

K drobným zločinům tu dochází méně než např. v Madridu, Barceloně, Paříži nebo v Římě.

8. Krásné hory

Více než 70 % krajiny země jsou pokryty horami. Hory jsou v Albánii všude, nemusíte cestovat až na sever do Thethi, některé se táhnou přímo k pobřeží.

9. Místní jsou živé mapy

A co to pro vás znamená? Pokud se Albánců zeptáte na směr, popíší vám cestu buď extrémně podrobně (pokud mluví anglicky), nebo raději půjdou s vámi až do cíle, protože se bojí, že se bez nich ztratíte.

10. Výborné jídlo

Vynikající místní jídloVynikající místní jídlo

Albánie je tak blízko k italským hranicím, že absorbovala hodně z jejich kultury. Pizza v Albánii je špičková, pravděpodobně nejlepší po pizze italské. Na pobřeží si můžete dát lahodné čerstvé krevety, slávky, ryby, kalamáry, ... vše za výhodné ceny.

U města Shkodra je pstruh vytažený z jezera také neuvěřitelně lahodný – a proto se ujistěte, že ho při cestě na sever nevynecháte.

Tradiční albánská jídla, jako je tavë kosi (pečené jehně s jogurtem) a patëllxhanët mbushur (plněné lilky), jsou také velmi chutné, vždy vařené z místních a čerstvých surovin.

Další albánské pokrmy, které byste měli vyzkoušet, jsou pak třeba fëgesë, perime në scarë nebo burek. Spousta jídel je také vegetariánská. Ochutnat tak můžete plněné papriky a vinné listy, širokou škálu salátů nebo grilovanou zeleninu.

Kromě italské kuchyně tu narazíte snadno také na kuchyni řeckou. Dát si tak můžete tzatziki, gyros nebo řecký salát.

11. Vynikající káva

Albánci milují svou kávu, zejména espresso, které můžete koupit už za pouhých 50 lek (cca 10 Kč).

Nad jejich capuccinem by ale Ital kroutil hlavou. Káva je totiž završena šlehačkou, ale jsou na světě i horší věci než šlehačka, ne?

12. Vše čerstvé a organické

Většina produktů v Albánii pochází od místních zemědělců, kteří pochopitelně nemají dostatek peněz na pesticidy. A tak jsou v podstatě všechny BIO.

Rajčata a okurky jsou díky tomu jedny z nejchutnějších, které jsme kdy okusili. 

13. Infrastruktura se zlepšuje

Místních silnic se nemusíte bátMístních silnic se nemusíte bát

Určitě jste slyšeli, že silnice v Albánii jsou hrozné – ale ve skutečnosti tomu tak není.

Pokud procestujete Albánii, zjistíte, že hlavní silnice spojující pobřežní města Tirana, Shkodra a některé z jižních albánských měst, jako jsou Berat, Gjirokastra a Korça jsou všechny v pohodě.

14. Albánci jsou vlastenci

Pro cestujícího to znamená, že Albánci udělají cokoliv, aby se ujistili, že zbožňujete svou zemi stejně jako oni svou.

Pokud jim řeknete, že milujete svou zemi, budou na vás i na ni hrdí.

15. Bunkry nabízejí pohled do minulosti

Zajímavá je návštěva Bunk´artu v Tiraně, který byl postaven diktátorem Enverem Hoxhou pro případ útoku. Je fascinujícím příkladem toho, co dokáže nemocný paranoidní muž.

Odhaduje se, že po celé zemi bylo postaveno přes 700 000 menších bunkrů, a to na místech, kde byste si nikdy nemysleli, že by hrozil útok (na vinici, hřbitově apod.).

16. Pod křídly UNESCO

ButrintButrint

Mnoho míst v Albánii bylo zapsáno na Seznam kuturního dědictví UNESCO. Patří sem například Butrint – 2000 let staré římské ruiny. Leží u krásného jezera nedaleko hranic s Řeckem a je téměř vždy zcela opuštěný, takže je krásným místem k procházkám a fotografování. Za nás jednoznačně jedno z nejzajímavějších míst v Albánii!

Gjirokastra je další místo patřící pod ochranu UNESCO, stejně úchvatné jako Butrint. Jde o „muzejní město“ postavené v osmanské éře s nádhernou zříceninou hradu, který je posazený na masivním kopci. Ve skutečnosti je Gjirokastra také domovem lidové hudby, která je jedinečnou albánskou tradicí oceněnou UNESCO jako nehmotné dědictví.

Každý rok se zde konají představení, která udržují tuto tradici živou. Je neuvěřitelné, co dokážou zpěváci vytvořit svými hlasy, vytváří jedinečné, strašidelné zvuky bez použití jediného nástroje.

Berat je slavnější dvojče Gjirokastry a podle našeho názoru je stejně nádherný, ale zcela odlišný. Berat vyniká bílou barvou a velkými úzkými okny, což mu vysloužilo přezdívku „město tisíce oken“.

Na předběžném seznamu UNESCO, čekající na posouzení, je mnoho dalších míst, která stojí za návštěvu: amfiteátr v Durrës, Apollonia a Ohrid.

17. Vodopády, prameny a nádherná jezera

Jezero KomaniJezero Komani

Jezero Komani je klenotem Albánie, po němž následuje údolí a jezero Shkodra (které sdílí s Černou Horou), jezero Ohrid (které sdílí s Makedonií) a jezero Butrint. Všechna jezera jsou tak různá a tak krásná...

Kromě jezer má Albánie i přírodní prameny. Tyto prameny se nazývají SYRI I KALTER neboli „Modré oko“. V průzračné tyrkysové vodě je možné se vykoupat, podobně jako na vodopádech poblíž města Berat.

Albánie je země s neuvěřitelně dlouhou historií, téměř 5000 let, na níž měli vliv Řekové, Ilyrové, Římané, Benátčané, Byzanté i Osmané. Zažijte tenhle působivý koktejl kultur na vlastní kůži!

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/17-duvodu-proc-navstivit-albanii/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024