5 zajímavostí Albánie: bunkry, kam se podíváš, pašované Mercedesy a zrádná chyba v překladu

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 8. 2018 • Přečteno 16233x

Albánie žila půl století v izolaci. Hodně jí to vzalo, ale mnohé díky tomu bylo zachováno. Poznejte s námi největší zajímavosti této země!

Vyberte si z našich zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Albánie je zemí, která svým turistům dokáže nabídnout snad vše, na co si jen vzpomenou. Díky dlouhodobé izolaci se dnes může pyšnit nejen nádhernou přírodou s minimem zásahů civilizace, ale také jedinečnými historickými památkami, které nenajdete nikde jinde na světě. Toužíte-li poznat dosud nepoznané, pak by pro vás měla být Albánie jasnou volbou. Tady je pár zajímavostí, které jste o ní možná dosud nevěděli.

1. Půl století strávené v izolaci

Nádherná albánská přírodaNádherná albánská příroda

Albánie je zemí, která tak trochu čeká na své znovuobjevení. Důvod k tomu je prostý. Po roztržkách s Jugoslávií, Sovětským svazem a následně i s Čínou se Albánie ocitla v izolaci, která panovala až do 90. let.

Tato absolutní izolace měla však jedno velké pozitivum, a tím je skutečnost, že se dnes může pyšnit rozmanitou a nádhernou přírodou s minimem civilizačních zásahů, díky čemuž si zachovává své osobité kouzlo.

2. Bunkry všude, kam se se podíváš

Bunkry k Albánii prostě patříBunkry k Albánii prostě patří

Víte, jaká je nejtypičtější albánská stavba? Bunkr! Ano, čtete správně. Albánské bunkry se totiž staly neodmyslitelným krajinným prvkem, ale i symbolem komunistického režimu, který tu po dlouhá léta vládnul.

Postavit je nechal diktátor Enver Hodža v době, kdy se obával útoků, poté co roku 1978 přivedl svou zemi do dlouhé mezinárodní izolace. 

Odhaduje se, že je dnes na území Albánie rozseto více než 700 tisíc bunkrů různých velikostí. A někteří dokonce s úsměvem tvrdí, že v době izolace bylo v Albánii víc bunkrů než aut.

Není divu, že se oblíbeným suvenýrem stal alabastrový popelník ve tvaru kulovitého bunkru.

Čtení: Zájezdy do Albánie – srovnání a doporučení

3. Skanderbeg není jen název oblíbeného koňaku

Skanderbegova sochaSkanderbegova socha

Pokud se jen trochu zajímáte o albánskou historii, pak jistě víte, že Skanderberg není jen název oblíbeného albánského koňaku, ale že se jedná především o jméno legendárního národního hrdiny, který se proslavil jako jeden z nejznámějších Albánců v historii státu.

Dá se říci, že má mezi Albánci téměř mytickou pověst. Jak by taky ne, když tento neohrožený bojovník dlouhá léta bojoval proti nadvládě Osmanů.

Pravdou ovšem je, že jeho slávu dodnes v tekuté formě připomíná kvalitní albánský koňak, který se vyrábí již od roku 1967.

4. Pozor! NE tady znamená ANO

Kývejte opačně, než jste zvyklíKývejte opačně, než jste zvyklí

V Albánii se stejně jako třeba v Bulharsku na znamení souhlasu vrtí hlavou a odmítnutí se vyjadřuje přikývnutím. 

Budete-li tedy nonverbálně dávat najevo souhlas, Albánec to pochopí jako nesouhlas a naopak.

5. Kdo nemá Mercedes, jako by nebyl

Mercedesy jsou velmi populárníMercedesy jsou velmi populární

Jestliže něco upoutá pozornost snad každého návštěvníka Albánie, pak jsou to všudypřítomné Mercedesy. Albánci jsou jimi doslova posedlí, a tak kdo nemá Mercedes, jako by nebyl. Což je tak trochu úsměvné vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o jednu z nejchudších zemí Evropy.

Mercedesy jsou nejen otázkou cti, ale byly také jedinou možností, kterou měli Albánci ve své pohnuté historii k dispozici.

Po pádu režimu neměla země přístup k benzínu, a tak jediné palivo, které mohli místní používat, byla kradená nafta určená pro traktory, a právě na tu byly schopné jezdit pouze Mercedesy ilegálně dovážené z Itálie či Německa.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-zajimavosti-albanie/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024