TOP cestovatelské zážitky pro rok 2024: Ochutnejte tropy, procházejte se podzemím, popřete zákony gravitace

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 10. 2023 • Přečteno 4112x

Ochutnávat tropické ovoce, procházet podzemními chodbami, vidět slavnou K2. Nemějte pro 2024 malé cíle. I tohle vás může čekat ve světě!

Vyberte si z našich zájezdů do OmánuZobrazit zájezdy

Plout mezi ledovci, spát v poušti pod hvězdami, proletět se balonem nad Údolím králů… Nabít se zážitkem, novou zkušeností, ozdravnou energií a přivézt si domů esenci Ománu v malém flakonu nebo nové přátelství. Nalákali jsme vás? Průvodci CK Radynacestu.cz pro vás vybrali ty nejzajímavější zážitky, které pro cestovatele na rok 2024 naplánovali. Inspirujte se!

Miroslav Horníček kdysi řekl: „Zážitky se nedají sčítat, zážitek nemá délku a šířku. Má – anebo nemá – jen hloubku.“ Není proto důležité odškrtávat ze seznamu přání jednu destinaci za druhou, ale vybírat ty, kde vás čekají skutečné zážitky. A jaké to podle našich průvodců jsou? 

1. Grónsko: Porozumět kráse fjordu

Plavba lodí mezi kramiPlavba lodí mezi krami

Vydejte se prozkoumat ledovcový fjord z vodní hladiny, abyste si odnesli ten nejcennější zážitek. Bez ohledu na počasí je pohled na okolní masivní ledové kry úchvatný. Za slunečného počasí se paprsky odráží od krystalů, ale modrá barva ledových ker naopak vynikne nejvíce, když je oblačno. Během výletu lodí se navíc dozvíte spoustu informací o ledu a jeho významu pro okolní prostředí.

Chci to zažít

2. Omán: Ochutnat a nakoupit skvosty

Trh Al Haffa SoukTrh Al Haffa Souk

Zastavte se na plantážích, kde uvidíte banány, papáje nebo kokosy. No a u místních stánků můžete sklizeň tropického ovoce rovnou ochutnat. Zamiřte také na trh Al Haffa Souk, kde budete mít možnost nakoupit tradiční suvenýry. Dominují jim ty z kadidlovníku, stromu, kterému se v Ománu nebývale daří, tedy oleje, parfémy či vonné esence, ale chybu neuděláte ani s šátky z kašmíru.

Chci to zažít

3. Kanárské ostrovy: Proběhnout se po dunách

Duny v MaspalomasDuny v Maspalomas

Přímořské letovisko Maspalomas má jednu velikou zvláštnost. Duny. Při představě, že si tu uděláte procházku po 418 hektarech saharského písku, máte pocit, že vám patří svět. Celá oblast je přitom přírodní rezervací. V parku Dunas de Corralejo na Lanazarote vás zase zaujme sněhově bílá barva písku a procházka po těchto rozsáhlých dunách severu ostrova, není jistě o nic méně lákavá. 

Chci to zažít

4. Bosna a Hercegovina: Proplétat se údolím 

Údolí pyramidÚdolí pyramid

Údolí pyramid se skládá dohromady z pěti objektů, které nesou poetické názvy Slunce, Měsíce, Draka, Lásky a Matky země. Patří k nim i podzemní labyrint Ravne. Udělejte si dostatek času, abyste jej mohli pořádně prozkoumat a projít se sítí tunelů a komnat. Pobyt v nich má díky koncentraci negativních iontů blahodárné a léčebné účinky. 

Chci to zažít

5. Uzbekistán: Přespat v jurtách pod hvězdami

Spaní v jurtáchSpaní v jurtách

Zažijte skutečné dobrodružství a užijte si noc v jurtovém kempu. Večeři si s místními připravíte přímo na ohni a pak si už jen můžete něco přát, když bude padat první hvězda. Vidět jsou jich tu tisíce! Naopak východ slunce už můžete trávit u Aralského jezera, které je dnes téměř minulostí.

Chci to zažít

6. Egypt: Proletět se balonem Údolím králů

Let balonem nad Údolím králůLet balonem nad Údolím králů

Poznejte Egypt z výšky a užijte si výhledy na slavné Údolí králů. To je rozděleno na dvě části, a to na Západní údolí, kde najdete čtyři hrobky, z nichž dvě jsou královské a patří faraonům Amenhotepovi II. a Ajemu. Ve Východním údolí se nachází zbylých 61 hrobek, přičemž poslední dvě byly objeveny až v roce 2008.

Chci to zažít

7. SAE: Obdivovat místní architekturu

Prezidentský palác v Abú DhabíPrezidentský palác v Abú Dhabí

Palác prezidenta šejka Zayeda v Abú Dhabí je jedním z největších lákadel Emirátů. Celý komplex je zdoben kopulemi, svěžími zahradami, zlacenými nádvořími, marockými mozaikami a nádhernými lustry. Interiéry i exteriér jsou zdobeny bílou, žlutou a modrou barvou. Každá z nich představuje část zdejší krajiny. Béžové odstíny značí písky, bílá je óda na čistotu a modrá obloha a moře.

Chci to zažít

8. Zanzibar: Navštívit kolonii želv obřích

Rezervace želv obrovskýchRezervace želv obrovských

Vypravte se na tajemný Prison Island, svahilsky Changuu. Stavba, která se zde nachází, nikdy nebyla věznicí, jak odkazuje anglický název ostrova, ale sloužila jako překladiště otroků. Po zrušení otroctví budova fungovala jako karanténní místo během epidemie žluté horečky. Hlavním lákadlem na ostrově je unikátní kolonie želv obřích.

Chci to zažít

9. Kuba: Tančit na živou kubánskou hudbu

Kabaret v hotelu NacionalKabaret v hotelu Nacional

Užijte si pravý kubánský večer a navštivte tradiční kabaret Parisien v hotelu Nacional. Hotel byl postaven v novoklasicistním a art deco stylu a nachází se jen kousek od třídy La Rampa. Význačná havanská budova se pyšní bohatou minulostí, kterou připomínají destičky umístěné v pokojích slavných osobností, které zde v minulosti pobývaly.

Chci to zažít

10. Himálaj: Překonat gravitaci

Údolí SonamargÚdolí Sonamarg

Navštivte údolí Sonamarg, které leží v blízkosti hranice s Pákistánem, asi 120 km vzdušnou čarou od slavné osmitisícovky K2. Uvidíte nejchladnější obydlené místo na světě či záhadnou magnetickou horu, kde si s vámi pohraje gravitace… Díky silnému magnetickému poli tady totiž panuje zvláštní úkaz – auta jsou schopna na neutrál vyjet do kopce!

Chci to zažít

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Omán

Zkuste arabskou perlu Omán

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Ománu

Zájezdy do Ománu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-cestovatelske-zazitky-pro-rok-2024/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024