5 důvodů, proč se vydat na Krétu: tisíc kilometrů pobřeží s plážemi, úžasné soutěsky a skvělé víno

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 3. 2024 • Přečteno 408x

Proč se vydat na Krétu? Největší z řeckých ostrovů je přehlídkou světoznámých památek, ale i místem, kde se dá skvěle relaxovat, a právě to v létě potřebujeme.

Vyberte si z našich zájezdů na KrétuZobrazit zájezdy

Kréta je největším a nejrozmanitějším řeckým ostrovem, který nabízí něco pro každého. Ať už hledáte historii, kulturu, přírodu, nebo pláž, na Krétě najdete vše. Zde je pět důvodů, proč byste měli tento úžasný ostrov letos v létě navštívit.

1. Prozkoumejte mínojskou civilizaci

KnóssosKnóssos

Kréta byla domovem jedné z nejstarších a nejvyspělejších civilizací v Evropě, jež se podle bájného krétského krále Mínoa nazývá mínojskou. Působivé paláce, chrámy, fresky a umělecká díla můžete obdivovat na místech, jako jsou Knóssos, Phaistos, Malia a Zakros.

Zejména trosky rozsáhlého paláce v Knóssu je atrakcí, kterou musíte navštívit, protože se jedná o největší a nejznámější mínojské naleziště – jeho vznik se datuje již do 19. století př. Kr. Více informací o mínojské kultuře se dozvíte také v úžasném Archeologickém muzeu v Herakliu, kde se nachází bohatá sbírka mínojského umění i užitných předmětů.

2. Užijte si pláže a tyrkysové vody

Elafonisi je ráj s bílým a růžovým pískemElafonisi je ráj s bílým a růžovým pískem

Kréta má více než 1000 kilometrů pobřeží posetého nádhernými plážemi a zátokami. Jedny z nejlepších pláží se nacházejí na jihozápadním pobřeží, kde najdete odlehlá místa s jemným pískem a průzračnou vodou. Například Elafonisi je ráj s bílým a růžovým pískem, obklopený mělkou lagunou a malým ostrůvkem, na který se můžete projít.

Další nádhernou pláží je Balos s tyrkysovou zátokou a skalnatým ostrůvkem, na který se dostanete lodí nebo pěšky. Mezi další oblíbené pláže patří Matala s jeskyněmi a atmosférou hippies, Preveli u ústí řeky s palmovým lesem a Vai s palmovým hájem a zlatavým pískem.

3. Objevte půvabná městečka a vesnice

RéthymnoRéthymno

Na Krétě se nachází mnoho malebných měst a vesnic, které odrážejí její bohatou historii a kulturu. Chania, druhé největší město, je skvostem benátské architektury se starým přístavem, majákem, pevností a úzkými uličkami a připomene vám Korfu a jeho hlavní město Kerkyra, které také několik staletí ovládali Benátčané. V mnoha tavernách, kavárnách a obchůdcích si můžete vychutnat živou atmosféru, výbornou kuchyni a zakoupit místní řemeslné výrobky. 

Podobné kouzlo má i další benátské město Réthymno s nádherným starým městem, pevností, odkud se dají pozorovat božské západy slunce nad mořem, a mešitou. Agios Nikolaos na severovýchodním pobřeží je malebné městečko s jezerem, přístavem a rušným nočním životem. A pokud chcete poznat pravý krétský životní styl, můžete navštívit tradiční vesnice v horách, kde čas líně plyne a vy si můžete vychutnat pravou řeckou atmosféru.

4. Pěší turistika v soutěskách a horách

Nejznámější soutěskou je SamariaNejznámější soutěskou je Samaria

Kréta je nejen destinací vhodnou pro plážové povaleče, ale také rájem pro milovníky pěší turistiky a přírody. Na ostrově se nachází mnoho soutěsek, hor a stezek, které nabízejí nádherné výhledy a rozmanitou krajinu. Nejznámější soutěskou je Samaria – nejdelší soutěska v Evropě, jež se táhne v délce 15 kilometrů a končí u přímořské vesnice Agia Roumeli, odkud se dostanete pouze lodí. Mezi další působivé soutěsky patří Imbros, Agia Irini a Aradena.

Pokud se cítíte na větší výkony, můžete se vydat na nejvyšší vrchol Kréty, horu Ída (2 456 m n. m.), kde se podle jedné verze mytologického příběhu narodil sám vládce bohů Zeus – cestou můžete navštívit jeho jeskyni, posvátné místo starých Řeků. 

5. Ochutnejte vynikající kuchyni a víno

Tradiční salát DakosTradiční salát Dakos

Kréta je známá svou zdravou a chutnou kuchyní založenou na místních čerstvých surovinách, olivovém oleji, bylinkách a sýrech. Mezi typická jídla, která můžete ochutnat, patří dakos, salát z ječných sucharů, rajčat, fety a oregana, boureki, slaný koláč z brambor, cukety a sýra, a kalitsounia, sladké nebo slané pečivo plněné sýrem nebo zeleninou.

Slaný koláč BourekiSlaný koláč Boureki

Ochutnat můžete také proslulé krétské sýry, jako je graviera, kefalotyri a anthotyro, a místní maso, například jehněčí, kozí a králičí. K jídlu můžete pít vynikající krétské víno z místních odrůd hroznů, a pokud dostanete chuť na něco silnějšího, nezapomeňte ochutnat silnou krétskou pálenku raki, která se destiluje z hroznových výlisků a často se nabízí jako nápoj zdarma na závěr jídla.

Jak vidíte, Kréta toho nabízí tolik, že se nikdy nebudete nudit. Pokud znáte Krétu jen z klasických pobytových dovolených, jež se často odehrávají jen v rámci daného letoviska, nebo pokud jste tento úžasný ostrov dosud nenavštívili a rozhodnete se sem vydat, slibujeme, že nebudete litovat!

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Kréta)

Antická ostrovní kráska Kréta

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Krétu

Zájezdy na Krétu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-duvodu-proc-se-vydat-na-kretu/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024