5 důvodů, proč jet na Korfu: dotyk historie, harmonie chutí a kapka nad(po)zemského vzrušení

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 2. 2024 • Přečteno 1152x

Proč na Korfu? Prozkoumat nádherné pláže, objevit benátské dědictví, poznat místní kuchyni, krásy hlavního města i letního sídla císařovny.

Vyberte si z našich zájezdů na KorfuZobrazit zájezdy

Korfu je jedním z nejkrásnějších, nejrozmanitějších a nejzelenějších řeckých ostrovů s bohatou historií, kulturou a přírodními krásami. Ať už hledáte odpočinkovou dovolenou na pláži, nebo výlety za poznáním, Korfu nabízí pro každého něco. A ideální je rovnou obě tyto možnosti zkombinovat. 

1. Prozkoumejte nádherné pláže

Mezi nejoblíbenější pláže patří ty v PaleokastritseMezi nejoblíbenější pláže patří ty v Paleokastritse

Korfu se může chlubit jedněmi z nejlepších pláží v celém Středomoří. Najdete tu pláže písečné i oblázkové, odlehlé i přeplněné, s vodami klidnými i divočejšími… Mezi nejoblíbenější pláže patří ty v Paleokastritse, Glyfadě, Sidari nebo Agios Gordios, kde si můžete užívat koupání, opalování, vodních sportů nebo výletů lodí. Pokud hledáte více soukromí, můžete si také pronajmout loď a objevovat skryté zátoky a jeskyně podél pobřeží.

2. Objevte benátské dědictví

Hlavní město KerkyraHlavní město Kerkyra

Korfu bylo pod nadvládou Benátek více než čtyři století a jejich vliv je stále patrný v architektuře, kultuře i kuchyni ostrova. Historické centrum hlavního města ostrova Kerkyra je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a pyšní se elegantními sídly, úzkými uličkami a dvěma pevnostmi. Navštívit můžete Starou a Novou pevnost, které nabízejí úžasný výhled na město a moře, a mimo hlavní město velmi působivé ruiny staré benátské loděnice v Gouvii. 

Všudypřítomné stopy po Benátčanech na Korfu lze krásně porovnávat s těmi na Krétě, kam se s námi můžete rovněž vypravit. Zejména benátské loděnice a pevnosti v krétském městě Chania vám budou Korfu připomínat na každém kroku během procházek po nábřeží – a naopak.

3. Poznejte místní kuchyni

Místní specialita pastitsadaMístní specialita pastitsada

Korfu má jedinečnou a velice chutnou kuchyni, která je ovlivněna benátskou, řeckou a osmanskou (tureckou) tradicí. Ochutnat můžete některé z místních specialit, jako je pastitsada, masový pokrm s rajčatovou omáčkou a těstovinami, sofrito, telecí pokrm s česnekovou a petrželovou omáčkou, a bourdeto, pikantní dušené ryby. Rozhodně doporučujeme i něco na zub z místních sladkostí, například mandolato, nugát s medem a mandlemi, a kumquat, citrusové plody, které se používají k výrobě likéru, džemu a cukrovinek. 

Na Korfu samozřejmě najdete mnoho taveren, restaurací a kaváren, kde si můžete vychutnat autentické chutě ostrova a nasát tu pravou řeckou atmosféru.

4. Obdivujte krásy hlavního města

Promenáda s kolonádouPromenáda s kolonádou

Město Korfu neboli Kerkyra je hlavním a největším městem ostrova a jedním z nejpůvabnějších a nejelegantnějších měst v Řecku. Jako jediné město v zemi je obklopeno dvěma hrady, Starou a Novou benátskou pevností, které svědčí o jeho dlouhé a bouřlivé historii. Staré město s nádhernou benátskou architekturou, úzkými dlážděnými uličkami a barevnými balkony je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Obdivovat můžete také majestátní kostel sv. Spyridona, patrona ostrova, s vysokou zvonicí, která je nedílnou součástí panoramatu města, a elegantní Liston, promenádu s kolonádou, jež spolu s historickým centrem představuje nejživější místo Kerkyry. Navštívit můžete impozantní palác sv. Michala a Jiřího, v němž se nachází Muzeum asijského umění, jediné svého druhu v Řecku a jedno z nejvýznamnějších v Evropě.

Z kerkyrského přístavu vyplouvají výletní lodě, kterými se dostanete na přilehlé i vzdálenější pláže a ostrovy, např. na blízký Vidos, kam si můžete udělat půldenní výlet a užívat si klidu místních pláží, a nezapomenutelným zážitkem je plavba pirátskou lodí podél korfského pobřeží na jih až k malému ostrůvku Pontikonisi.

5. Návštěva Achilleia, letního sídla císařovny Sissy

Letní sídlo císařovny SissyLetní sídlo císařovny Sissy

Pokud vás fascinuje život a osobnost císařovny Alžběty Rakouské, známé také jako Sissy, určitě byste si neměli nechat ujít příležitost navštívit Achilleion, její letní sídlo na Korfu. Zámek byl postaven v roce 1890 podle návrhu rakouského vládního úředníka Alexandra von Warsberga jako útočiště císařovny po tragické smrti jejího syna Rudolfa.

Palác je mistrovským architektonickým a uměleckým dílem inspirovaným řeckou mytologií a kulturou, kterou Sissy tolik milovala. Můžete zde obdivovat sochy Achilla, jejího oblíbeného hrdiny, obrazy a fresky, které zobrazují výjevy z trojské války, a osobní věci a portréty císařovny. 

Zámek prochází v posledních letech rekonstrukcí, brzy by měl být znovuotevřen. Můžete se každopádně pokochat nádhernými zahradami s exotickými rostlinami a květinami a panoramatickým výhledem na Jónské moře a město Korfu. Achilleion je místem, které odhaluje krásu, půvab a smutek jedné z nejzajímavějších postav evropských dějin.

A jeden bonus navíc...

Sledujte přistávání letadel tak zblízka, jak to jen jde

Pozorujte přistávání letadelPozorujte přistávání letadel

Pokud jste fanoušky letectví nebo jen hledáte trochu vzrušení, neměli byste si nechat ujít příležitost sledovat přistávání a vzlety letadel na letišti Korfu. Letiště má jednu z nejkratších vzletových a přistávacích drah v Evropě, dlouhou pouhých 2 373 metrů, což znamená, že piloti musí provádět přesné a obratné manévry, aby se vyhnuli okolním kopcům a vodě. 

Vydáte-li se na most spojující poloostrov Kanoni s pevninskou částí Korfu, můžete se stát svědky nádherných pohledů na letadla letící velmi nízko nad mořem, což vytváří jedinečnou a nezapomenutelnou podívanou. 

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Korfu)

Navždy svěží Korfu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Korfu

Zájezdy na Korfu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-duvodu-proc-jet-na-korfu/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024