10 důvodů, proč navštívit Řecko: doširoka otevřená náruč chutí, slunce a pohostinnosti

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12886x

Slunce, pláže, kuchyně, atmosféra, energie a pohostinnost... To je jen malý výčet z široké nabídky Řecka pro turisty.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do ŘeckaZobrazit zájezdy

Řecko, to není jen desetidenní turistická destinace. Je to směsice velkolepé antiky, zapomenutého středověku a možná trochu nedoceňované současnosti. Řekové sami o sobě říkají, že jsou sice součástí Evropské Unie, ale stejně se více cítí být svéráznými Balkánci. Řecko lze pouze zatratit nebo bezpodmínečně milovat, nic mezi tím není. A my vám přinášíme deset důvodů k tomu druhému.

1. Počasí a moře: Hlavní řecké přednosti

Řecko vás naláká průhledným mořem a krásnými plážemiŘecko vás naláká průhledným mořem a krásnými plážemi

Hlavním důvodem, pro který se do Řecka jezdí, je stabilní letní počasí s teplotami nad 30 °C, nebe bez mráčků a tyrkysové moře. Tak vypadá Řecko v katalozích cestovních kanceláří.

Pravdou je, že moře představuje jednu z nejcennějších komodit, jimiž Řecko disponuje. Díky mnoha ostrovům čítá řecké velmi členité pobřeží, na 15 000 km2. Čili skoro dvakrát více než pobřeží Itálie! Pláže jsou pískové i oblázkové a nejvyšší mezinárodní ocenění pláží „Blue flag“ se dostalo hned 392 z nich.

Čtení na podobné témaPočasí v Řecku: na jihu Afrika, uprostřed Česko, na severu sníhPřečíst

Pokud chcete strávit v Řecku dovolenou u moře, určitě přijeďte v období červen–září. Pokud chcete primárně poznávat památky, vynechejte nejteplejší měsíce v roce – červenec a srpen.

2. Památky doslova na každém kroku

V Řecku najdete památky doslova na každém kroku. Od odkazů na tu nejstarší evropskou civilizaci na Krétě přes byzantský středověk na Peloponésu až po moderní architekturu zastoupenou olympijským stadionem z roku 2004. 

Území dnešního Řecka bylo před více než dvěma tisíci let rodištěm civilizace v evropském smyslu slova. Touto civilizací rozumíme počátky demokratického zřízení, ideje o vnímání světa i o roli člověka na Zemi, praktikování celosvětového míru a podobně. Mnohé z těchto antických řeckých „vymožeností“ praktikujeme do dnešních dnů.

Hmotné pozůstatky této vyspělé civilizace můžeme obdivovat nejen ve slavných světových muzeích, ale především přímo na území Řecka.

Každý okres, každý ostrov má svou specifickou historii a tudíž i její jedinečné pozůstatky v podobě architektury a soch. Na území Řecka se nachází 17 lokalit zapsaných do seznamu kulturního dědictví UNESCO, což pro tak malé území jistě hovoří samo za sebe.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

3. Příroda: Vysokohorské túry i lyžování

Lyžařské centrum ParnasosLyžařské centrum Parnasos

Věděli jste, že téměř 80 % řeckého území tvoří hory a pohoří? Dokonce i ostrovy, kterých je více než 3000, jsou v podstatě jen vrcholky podvodních hor. Tím se Řecko stává jedním z nejhornatějších států Evropy. Pro nás, kdo jezdíme do Řecka k moři, je tato informace dost nečekaná.

Z toho vyplývá, že do Řecka se vydávají nejen turisté za odpočinkem u krásných pískových i oblázkových pláží, ale také za outdoorovými aktivitami. Milovníci dlouhých treků si přijdou na své v kaňonu Vikos či v krétské soutěsce Samaria a co teprve dobýt nejvyšší vrchol Řecka Mytikas (2919 m. n. m.)? To je výzva.

Co mnohé z nás může překvapit je, že se do Řecka jezdí i lyžovat. Nejvyhlášenějšími zimními středisky je hora Parnasos v blízkosti Delf a pohoří Chelmos na Peloponésu.

4. Řekové: Milují jídlo a turisty

Řekové jsou v zásadě velmi srdeční, hluční, energičtí a přátelští lidé. Milují turisty a pro jejich blaho a spokojenost by se doslova rozkrájeli. Budou vám na stůl s úsměvem nosit vše, co si objednáte, i to, co si neobjednáte. Po večeři vám téměř vždy přistane na stole likér jako digestiv – pozornost podniku.

Když jim řeknete pár slovíček řecky a vezmete na milost jejich oblíbené historky o tom, jak jejich předci dali základ celosvětovému vědění, stanou se z vás milovaní členové jejich velké turistické rodiny.

5. Řecká kuchyně: Neobejde se bez čerstvé zeleniny a masa

Vynikající řecká kuchyněVynikající řecká kuchyně

Řecko, stejně jako ostatní středomořské státy, mají svou jedinečnou, chutnou a zdravou národní kuchyni. Specifikem té místní je užití výhradně čerstvých surovin, od zeleniny až po maso.

Zelenina má v Řecku chuť bohužel nesrovnatelnou s tou, která je dostupná v České republice, a to především díky domácím zdrojům a sluníčku, které dodává zelenině i ovoci šťavnatou a plnohodnotnou chuť.

Základem řecké kuchyně jsou masové pokrmy, hlavně hovězí a skopové, vepřové a kuřecí už v menší míře. Řekové jsou v podstatě „masoví“, což úžasně vystihla scéna filmu Moje velká tlustá řecká svatba, kdy budoucí nevěsta říká o svém snoubenci: „Ale Ian je vegetarián“, v tom celá rodina hrozivě ztuhne a tetička, aby zachránila situaci, pronese: „To nevadí, tak si dá jehněčí.“

Čtení na podobné témaŘecká kuchyně: taverny překračují hranicePřečíst

To však neznamená, že by si i vegetariáni nepřišli na své. Dalším pilířem místní kuchyně jsou totiž sýry a pečená či grilovaná zelenina s bramborem a co teprve pověstný řecký salát? Všechna jídla bývají samozřejmě pečená či zalitá místním olivovým olejem.

6. Káva a alkohol aneb co Řekové vlastně pijí?

Stejně tak, jako téměř všichni Řekové jí maso, tak téměř všichni Řekové pijí kávu. Nejoblíbenější kávou v létě je už i nám dobře známé frappé, káva s našlehanou pěnou a kostky ledu. V létě pak horké Nescafé a celoročně takzvaná řecká káva.

Čtení na podobné témaNápoje v Řecku: Ouzo, Metaxa a řecká kávaPřečíst

Řecká káva je velmi podobná turecké kávě, ale přece jen se v detailech liší. Řecká káva se připravuje v džezvě, nechá se dvakrát přejít varem a rychle se vlije do šálku velikostně podobného espressu. Po vypití zůstane na dně sedlina jemnější, než na jakou jsme zvyklí z našeho klasického „turka“.

A co alkohol? V Řecku se vyrábí celosvětově známá Metaxa a ouzo (čti „uzo“). Kromě nich se setkáme s pálenkami obecně nazývanými tsipouro, které jsou vyráběny většinou z hroznového vína a trochu nezvykle i z fíků. K jemnějším likérům patří mastichový likér, do něhož se přidává kapka mastichy (pryskyřice z keře řečík lentišek).

Samostatnou kapitolou jsou řecká vína. Obecně platí, že jsou mnohem těžší, hutnější a sladší než naše česká vína. Tato tradice trvá totiž už od starověku, kdy bylo zvykem víno ředit vodou.

7. Kultura: Věčný odkaz minulosti

Divadlo v EpidauruDivadlo v Epidauru

Řecká kultura je ve světě prezentována mimo jiné svými starověkými divadelními hrami. Toto odvětví je naštěstí možné reprodukovat i v dnešní moderní době a kde jinde by měla Aischylova, Sofoklova a Euripidova dramata tu správnou atmosféru, když ne v některém z antických divadel?

K tomuto jedinečnému účelu stále slouží nejlépe dochované starověké divadlo na světě, které se nachází v Epidauru. Druhé nejznámější divadlo využívané k tomuto účelu najdeme v Athénách, přímo pod Akropolí, jenž nese jméno svého zakladatele Herodota Attika. Tyto antické hry jsou hrány v původní klasické řečtině v období mezi začátkem června a koncem srpna.

Všechny, kdo se nachází v Řecku, ať už jsou to turisté nebo místní, provází celým dnem řecká hudba. Úžasné spojení lidové balkánské hudby ovlivněné tureckou a blízkovýchodní tradicí se vám vryje pod kůži. Kdo by neznal Děti z Pirea nebo Řeka Zorbu? Řecko dalo světu i celosvětově známého Vangelise či George Michaela. Jen pro zajímavost, asi 98 % řeckých písní je o lásce, ať už šťastné či nešťastné…

8. Kosmetika: Vděčný dárek z cest

Věděli jste, že značka kosmetiky Korres vznikla v Řecku? Oficiální sídlo značky, která funguje již 20 let, je v Athénách, ale velkou inspirací je pro ni kykladský ostrov Naxos. Podobného celosvětového úspěchu už sice žádná jiná řecká kosmetika nedosáhla, nicméně není náhodou, že si turisté ze své dovolené ve velké míře odváží i kosmetické produkty.

Nejžádanější je kosmetika s přídavkem extraktů z oliv, od pleťových přes tělové krémy až po masážní oleje a vlasové šampóny. Olivová mýdla jsou již tradičním suvenýrem nebo dárkem. Řeckou specialitou je kosmetika s přídavkem mastichy.

9. Masticha: Řecké drahokamy z Chiosu

Masticha z ChiosuMasticha z Chiosu

Masticha je řecký poklad, pryskyřice, která kape z nízkého keře s názvem řečík lentišek. Ten sice roste v oblasti celého Středozemního moře, ale smůla z něj kape jen a pouze v malé části ostrova Chios. Tato pryskyřice je považována za chioské zlato pro své léčivé antiseptické účinky v lidském trávicím ústrojí.

Ty byly známy již ve starověku a masticha byla v té době natolik nákladnou komoditou, že se dostávala pouze na šlechtické dvory a obyčejným lidem byla prakticky nedostupná. 

Dnes jsou naštěstí produkty s mastichou už běžně k dostání. Mastichu najdete ve žvýkačkách, v čokoládě, v kosmetice (tělové, pleťové krémy, krémy na ruce, vlasové šampóny a kondicionéry a podobně), ale také v nealkoholickém nápoji Mast (k dostání pouze na Chiosu) a alkoholickém likéru Masticha.

10. Řecká pohoda – neocenitelný balzám pro duši

Pokud vaše upracované tělo touží po odpočinku, je Řecko zcela jistě tou správnou volbou. Když budete hledat, vždy najdete liduprázdnou pláž, kde nebudete nikým a ničím rušeni. Pokud naopak vyhledáváte noční život, bary, kavárny a taverny, v každém větším letovisku, na každém ostrově, najdete i toto vyžití.

Ale co je hlavní, každá návštěva Řecka a každý rozhovor se srdečnými Řeky vás dozajista nabije pozitivní energií. A to je přece hlavním účelem dovolené.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-recko/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024