TOP 10 zážitků v Soluni: nekonečné výhledy, peprné nákupy a romantická gesta na konci města

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 4. 2018 • Přečteno 13452x

Soluň je nádherné řecké město, které svým návštěvníkům nabízí rozličné typy zážitků, od temných dotyků dějin až po lenošení na slunci.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobrazit zájezdy

Co vás v Soluni čeká a co byste určitě neměli na svých toulkách tímto řeckým městem minout? V každém velkém městě existuje „top 10 zážitků“, které je třeba si naplánovat. Když alespoň polovinu z nich splníte, zaručujeme vám, že si svou dovolenou náležitě vychutnáte. Jaký soluňský zážitek láká vás? Tady je náš skromný výběr námi osobně odzkoušených nej!

1. Vzhůru k nekonečným výškám

Čtvrť Ano PoliČtvrť Ano Poli

Výstup do horní části města může být zvláště v letních vedrech poněkud namáhavý, ale rozhodně stojí za to.

Z vrcholku města se vám totiž otevřou nádherné výhledy na soluňské čtvrti ležící u moře i na protilehlou pevninu, z níž se zvedají vrcholky bájného Olympu.

Stejně tak vás ovšem uchvátí průzkum toho, co se na městské akropoli za silnými hradbami vlastně skrývá.

Monumentální hrad Kastro, schovaný za několika masivními branami a střežený mohutnými věžemi, vás za náročný výstup bohatě odmění nevšedním zážitkem.

2. Ztraceni v Soluni… To chcete!

Nízké barevné domky jako vzpomínka na minulostNízké barevné domky jako vzpomínka na minulost

Každý správný cestovatel se má při průzkumu nových míst alespoň jednou ztratit. Vám se to s našimi průvodci stát nemůže, ale ve volném čase se o to můžete pokusit.

Horní část města, tzv. Ano Poli, je k tomu jako stvořená! Nechte se okouzlit jedinečnou soluňskou čtvrtí s úchvatnými výhledy na moře, směsicí nízkých domků s barevnými okenicemi, mini zahrádkami před dveřmi, ošlapanými schody a křivolakými uličkami.

A pokud se necháte příliš unést a skutečně zabloudíte, nemusíte mít obavy – všechny cesty vedou v případě Ano Poli nikoli do Říma, nýbrž dolů na nábřeží...

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

3. Rotunda – hrobka, kostel, nebo mešita? 

RotundaRotunda

Návštěva neobvyklé stavby s kruhovým půdorysem rovněž patří k povinné položce na seznamu všech návštěvníků Soluně. A ne bez důvodu.

Jedinečná stavba, nedávno zrekonstruovaná, odráží dlouhou historii města: původně zamýšlená jako hrobka římského císaře, poté křesťanský kostel zasvěcený svatému Jiří, ještě později osmanská mešita s minaretem, dnes jedna z hlavních soluňských památek a také součást Seznamu světového dědictví UNESCO.

Při prohlídce tzv. Rotundy se zaměřte na průzkum nejen interiéru, ale také exteriérů – budete žasnout, jaké obrovské množství nejrůznějších stavebních prvků a architektonických článků oplocený pozemek, takové „skladiště“ archeologických nálezů pod otevřeným nebem, skrývá.

4. Tajemství mrazivé podzemní krypty

Bazilika sv. DémétriaBazilika sv. Démétria

Bazilika svatého Démétria, dnešního patrona města, byla na počátku 5. století postavena v místech, kde byl tento světec umučen.

Ohromí vás svou velikostí, mohutným sloupovím a skvostnými mozaikami, ale také se zde nachází místo, kde vám možná bude běhat mráz po zádech.

Podzemní krypta, jež patří k nejstarším částem kostela, který byl mnohokrát přestavován, se údajně nachází právě v místě, kde byl Démétrios mučen a kde zemřel.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Soluň: směsice antiky s byzantskou kulturou vonící po moři a řeckém gyrosuPřečíst

Až na sebe budete nechávat působit tajemnou atmosféru této podzemní stavby, nezapomeňte si dobře prohlédnout nádhernou mramorovou křtitelnici, obklopenou sedmi štíhlými sloupy – jedná se o jednu z nejstarších křesťanských památek ve městě.

5. Vidím město veliké…

Bílá věžBílá věž

Mohutnou Bílou věž, tyčící se zhruba uprostřed dlouhatánské pěší zóny lemující nábřeží, nemůže minout nikdo, kdo do Soluně zavítá.

Skrývá v sobě malé muzeum s expozicí vztahující se k bohatým dějinám města a především nádhernou vyhlídku ze svého vrcholu.

Vystoupejte až k cimbuří a nechejte se uchvátit výhledy na celé město i na nekonečnou vodní plochu, za níž můžete tušit (a při troše štěstí i spatřit) protilehlou pevninu.

6. Řecko všech chutí, barev... a pachů

Delikátní řecká kuchyněDelikátní řecká kuchyně

Nezapomenutelným zážitkem pro návštěvníky každého většího řeckého města bývá průzkum místní tržnice. Nutno říci, že je to zážitek, nikoli však pro slabé povahy.

Vedle barevných stánků s rozličnými druhy ovoce a zeleniny, nepřeberným množstvím koření a bylinek, s různými druhy oliv a sýrů, s látkami, koberci, proutěným zbožím a všemi možnými domácími potřebami, je pro cestovatele lákadlem především ta „masová“ část tržnic. Tedy část rybí a část řeznická.

Rybí tržnice uchvátí neuvěřitelným množstvím všech možných ryb a mořských potvor a potvůrek. Stánky řezníků zase vyžadují trochu odolnosti. V rychlém sledu za sebou se totiž střídají mimo jiné rozpůlená těla ovcí, visící drůbež oškubaná i neoškubaná, bedny s ovčími hlavami, vnitřnostmi...

Rozhodně si ale tento zážitek nenechte ujít, byť místy budete asi přivírat oči a zacpávat si nos…

7. Osvěžení pod palmami

Aristotelova promenádaAristotelova promenáda

Veskrze příjemným zážitkem je samozřejmě kávička ve stínu řecké zeleně. A proč ne rovnou na nejoblíbenější a největší soluňské promenádě, Aristotelově třídě?

Odpočívat můžete ve stínu vzrostlých palem, kterými je tato rušná promenáda lemována. A kávička pro osvěžení musí být samozřejmě ledová. Řecká specialita, frappé, vás osvěží i v těch nejparnějších dnech.

Vyberte jednu z nepřeberného množství zdejších kaváren, usaďte se do pohodlných křesílek a pozorujte nerušeně shon kolem.

Čtení na podobné témaNápoje v Řecku: Ouzo, Metaxa a řecká kávaPřečíst

8. Transformers v přístavišti

Jeřáby v přístavuJeřáby v přístavu

Ať se budete rozhlížet z Bílé věže, nebo se kochat výhledy z vrcholků města v jeho horní části, čtvrti Ano Poli nebo shlížet z pevnosti Kastro na městské akropoli dolů na město, odevšad uvidíte na západě obrovské přístaviště, po Pireu druhý největší přístav celého Řecka.

Krom přístavu zajišťujícího osobní dopravu především na ostrovy v Egejském moři je tu obrovský obchodní přístav, kterým denně proudí zboží zásobující celé severní Řecko.

Dlouhá ramena vysokých jeřábů, která jako podivné kovové příšery trčí z moře v nákladní části přístavu, již neodmyslitelně patří k panoramatu města.

9. Být aspoň na chvíli plážovým povalečem

KassandraKassandra

Soluň, to není jen druhé největší město Řecka, ale také město přímořské. Místní i cizinci tak mohou v létě zakoušet všechny radovánky, které k moři patří.

Kousek za městem leží několik pláží, pyšnících se modrou vlajkou čistoty, kam zejména během sezóny vyrážejí Soluňané za odpočinkem.

Zpestřením cesty na pláž je v posledních letech možnost využít pravidelného lodního spojení mezi Soluní a dvěma přímořskými městečky, ke kterým pláže patří. Tak vzhůru na palubu!

10. Hej hou, koráb nás čeká

Výlety lodíVýlety lodí

Posledním zážitkem, který čeká na všechny návštěvníky Soluně a který byste si ani vy neměli nechat ujít, je na první pohled klasická turistická atrakce. Při bližším zkoumání však zjistíte, že je velmi oblíbená i mezi místními.

Jsou to lodičky! Tak jako Paříž má své plavby po Seině, má i Soluň své „lodičky“ pod Bílou věží...

Malé koráby a pirátské lodě večer v pravidelných intervalech vyplouvají na otevřené moře, abyste se i vy mohli pokochat úžasným pohledem na osvětlené město z dálky.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-10-zazitku-v-soluni/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024