6 důvodů, proč navštívit Alsasko: za dobrým jídlem, vzácnou společností a městečky s německým duchem

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 6. 2017 • Přečteno 17910x

Alsasko je jedním z nejmalebnějších francouzských regionů. Pojí v sobě německou hrdost a francouzský šarm. Předností má ale plný krám...

Vyberte si z našich zájezdů do AlsaskaZobrazit zájezdy

Až někdy uslyšíte ACAL, vězte, že je to zkratka pro východofrancouzský region Alsasko-Champagne-Ardennes-Lotrinsko, jedno z nejkouzelnějších míst ve Francii. Region ležící na pomezí Francie a Německa byl oběma velmocemi silně ovlivněn, v průběhu dějin totiž patřila oblast střídavě pod správu obou zemí. A ačkoliv jsou dost odlišné, v regionu panuje harmonie a od obou mocností místní převzali to nejlepší. Proč byste tedy měli Alsasko navštívit? 

1. … protože má majestátní hrady a pevnosti

Chateau du Haut-KoenigsbourgChateau du Haut-Koenigsbourg

Region byl v průběhu dějin podroben těžkým zkouškám, vždy byl místem střetů silných vojsk. Proto tady také vznikly mohutné a majestátní hrady a pevnosti. Většina z nich byla vybudována na kopcích – tak, aby hlídky měly co nejlepší výhled do okolí.

Chateau du Haut-Koenigsbourg je mohutný pískovcový hrad situovaný na skále ve výšce 750 metrů nad mořem. Hrad byl vystavěn ve dvanáctém století a v průběhu dějin prošel několika velkými změnami. V současnosti se jedná o čtvrtou nejnavštěvovanější památku ve Francii, takže se určitě připravte na fronty.

Oproti tomu je Kintzheim malinkým a krásně opraveným hradem, jenž byl vystavěn kolem kruhové obranné věže. Dodnes je o něj velmi dobře pečováno a jeho návštěvníci mají mimo jiné možnost navštívit stanici dravých ptáků. 

Do třetice nejkrásnějších pevností v Alsasku – Kaysersberg, jedno z nejfotogeničtějších míst v celém regionu. Městečko leží v malinkém údolí obklopeném vinicemi a nad ním se tyčí ruina hradu Chateau du Kaysersberg. Město se ale proslavilo především jako rodiště nositele Nobelovy ceny Alberta Schweitzera.

2. ... protože má jedinečná a tajemná místa

Koncentrační tábor Natzweiler-StruthofKoncentrační tábor Natzweiler-Struthof

Na alsaských svazích, v jednom z nejkrásnějších údolí vůbec, leží městečko Munster. Sídlí tady několik párů čápů a na náměstí probíhají potravinové trhy, ale nejznámější je město díky své produkci typického francouzského sýra s výraznou chutí a mazlavou konzistencí.

Podle pověstí nechal Adalrich, vévoda Alsaský, na konci 7. století postavit pro svou dceru pevnost na svahu, ve výšce 750 metrů nad mořem. Tak také vzniklo jméno tohoto alsaského kopce – Mont Sainte-Odile. Na jeho vrcholu sídlí Hohenburgské opatství. Největším lákadlem je však nedaleká záhadná zeď, které se přezdívá Pohanská zeď. Je přes 10 kilometrů dlouhá a v některých místech má na výšku tři metry a na šířku dva metry. Postavili údajně Keltové.

Koncentrační tábor Natzweiler-Struthof byl jediným koncentračním táborem ve Francii a jeho umístění v Alsasku, cca 60 km jihozápadně od Štrasburku, bylo velmi promyšlené a strategické. Vězni těžili v nedalekých dolech růžovou žulu a na některých dělali nacisté pokusy na univerzitě ve Štrasburku – testovali na nich chemické plyny a infekční nemoci. Dnes můžete v areálu s tragicky nepochopenou minulostí vidět čtyři krematoria, plynovou komoru nebo pitevnu.

O Verdunu jste už jistě slyšeli na základní škole. Je nejen jedním z nejstarších francouzských měst, ale především strategickým bodem a místem velkých vojenských operací. Bojiště se nacházejí několik kilometrů od města a dodnes jsou tady patrné zbytky zákopů a kráterů po dělostřeleckých granátech.

Znalci historie, a první světové války obzvláště, mohou v okolí Verdunu navštívit Verdunský památník a muzeum, pevnost a kostnici v Douaumontu, bajonetové zákopy nebo americké památníky, vojenské hřbitovy a pozůstatky tzv. Maginotovy linie.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

3. … protože má nejmalebnější města ve Francii 

Hrázděné domy v ColmaruHrázděné domy v Colmaru

Štrasburská města, městečka i malé vesnice na venkově jsou kouzelné a jedinečné nejen architekturou, vinicemi v okolních svazích, ale především typickou atmosférou. Malebná náměstí, úzké křivolaké uličky, hrázděné domy a kamenné mosty přes místní říčku najdete snad v každém městě.

Štrasburk je považován nejen za administrativní, ale zejména za kulturní a intelektuální centrum východní Francie. A od minulého století je díky umístění evropských institucí Štrasburk považován také za evropské centrum. Dominantou města je úchvatná katedrála, díky které uvidíte město na kilometry daleko.

Jedním z nejslavnějších alsaských měst je Colmar, jedinečné bludiště úzkých křivolakých uliček a starých barevných hrázděných domů. Město se také proslavilo jako rodiště F. A Bartholdiho – proto je také na půli cesty mezi městem a letištěm vztyčena zmenšenina Sochy svobody, jeho nejslavnějšího díla. Milovníci umění nesmí vynechat tzv. Isenheimský oltář z 15. století. Toto pozdně gotické dílo velmi věrně zobrazuje výjevy z Nového zákona.

Lehce netradičním místem, které nesmíte vynechat, je město Mylhúzy, průmyslový klenot na řece Ill. V rámci návštěvy nevynechejte slavné francouzské Národní muzeum automobilů. V muzeu je vystaveno přibližně čtyři sta vzácných a jedinečných evropských vozů vyrobených od roku 1878. Ve městě se také nachází největší francouzské muzeum železnic.

4. … protože tady probíhají ty nejkrásnější vánoční trhy

Adventní ŠtrasburkAdventní Štrasburk

Adventní trhy jsou oblíbenou událostí po celé Evropě, avšak Francouzi to umí ještě trošku lépe než všichni ostatní. Ne nadarmo se proto říká, že adventní trhy ve Štrasburku jsou ty nejkrásnější. Množství barevně nasvícených domů a uliček, vánoční dekorace úplně na každém rohu a jedinečná vůně svařeného vína, punče a pečených kaštanů vás na chvilku zcela omámí.

Čtení na podobné témaAdventní Štrasburk: nejkrásnější vánoční trhy ve FranciiPřečíst

Pokud chcete zažít opravdu jedinečné trhy, vydejte se ke katedrále Notre-Dame nebo na Place Broglie, kde se koná tzv. Christkindelsmärik – nejstarší adventní trh ve Francii, jehož počátky se datují do roku 1570. Ve všech alsaských městech jsou však adventní trhy stejně krásné, ať už navštívíte Colmar nebo menší městečka. Podobnou tradici přejal i sousední německý region Bádensko-Württembersko, kde jsou vánoční trhy velmi podobné.

5. … protože tady můžete strávit odpoledne ve společnosti makaků

MakakovéMakakové

Makak bezocasý neboli makak magot je velmi ohrožený druh úzkonosých opic a jako jediný druh primáta (mimo člověka) se vyskytuje i v Evropě. Jedna kolonie makaků žije na Gibraltaru a další malá skupinka asi dvou set opiček žije v kopcích v Alsasku.

Tzv. Opičí hora (Montagne de singes) se nachází u městečka Kintzheim. Celý park se pak rozkládá na 24 hektarech už od roku 1969. Opice žijí venku celoročně, protože na rozdíl od jiných makaků pocházejí z hor severní Afriky a jsou proto odolnější vůči teplotám.

6. … protože se může chlubit jedinečnou gastronomií

Typický alsaský pokrmTypický alsaský pokrm

O francouzské kuchyni toho již bylo řečeno mnoho a je pravda, že každý region je po gastronomické stránce jedinečný. To platí samozřejmě i pro Alsasko, jehož gastronomie se od té typicky francouzské dost liší. Je silně ovlivněna německými vlivy, a možná proto je nejtypičtějším pokrmem tzv. choucroutenakládané kyselé zelí naložené s bobulkami jalovce, které se nejčastěji podává s masem či klobáskami.

Tím nejlahodnějším z alsaské gastronomie jsou však moučníky a likéry z ovoce. Ovocné koláče s místními třešněmi nebo žlutými mirabelkami rozhodně stojí za vyzkoušení – a na stole nesmí chybět láhev dobrého místního ryzlinku nebo tramínu.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Alsasko)

Dvojí zážitky z Alsaska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Alsaska

Zájezdy do Alsaska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/6-duvodu-proc-navstivit-alsasko/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024