Štrasburk: město silnic, centrum Alsaska a křižovatka Evropy

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 4. 2017 • Přečteno 11333x

Alsasko-Lotrinsko je místem, kde se snoubí to nejchutnější z Francie s tím nejpoctivějším z Německa.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠtrasburkuZobrazit zájezdy

Víte, že...

Ze Štrasburku to máte blíže do Milána než do Paříže? A že ze Štrasburku je to do Paříže stejně daleko jako k českým hranicím?

Štrasburk je jedinečným místem nejen v rámci Francie, ale především v celoevropském měřítku. Leží na pomezí francouzských a německých hranic a spojuje v sobě ty nejlepší vlastnosti z obou zemí. Najdete zde proto nejen francouzskou lásku k životu a německý smysl pro pořádek, ale i jedinečnou gastronomii, jazyk na pomezí těchto dvou velmocí a snad nejkrásnější vánoční trhy v Evropě.

Symbol regionu

Znáte tzv. alsaské čápy? Jsou nejoblíbenějším symbolem regionu a již mnoho století patří do místního folkloru. V polovině 20. století málem vyhynuli, ale francouzským ornitologům se podařilo populaci zachránit a dnes můžete při toulkách regionu poslouchat charakteristické klepání zobáků.

Život v Alsasku a ve Štrasburku

ViniceVinice

Každý francouzský region je svým způsobem jedinečný a unikátní – a to samé se dá říct i o Alsasku a Štrasburku. Alsasko-Lotrinsko je místem, kde se snoubí to nejchutnější z Francie s tím nejpoctivějším z Německa. Rozvoj a počátek významu regionu se datují k 9. století, kdy byl pod vlivem církve a Karla Velikého. Stal se centrem vzdělání, intelektuálního a uměleckého rozvoje země. 

Charakteristickým rysem regionu i samotného Štrasburku jsou doklady toho, že jimi prošly dějiny. Oblast byla místem jedněch z nejděsivějších válečných scén obou světových válek. Na jedné straně zde najdeme působivé paláce a majestátní pevnosti, na straně druhé pak rozlehlé vojenské hřbitovy, pomníky a mohyly – a také jediný nacistický koncentrační tábor ve Francii. 

Alsaština je jedinečným jazykem, který vznikl kombinací jazyků kmenů Alemanů, Galů a Římanů. Dodnes je tento jazyk neuchopitelný, nemá psanou formu a i dnes ji mezi místními starousedlíky nebo na venkově běžně uslyšíte.

Alsaská gastronomie je jednou z nejzajímavějších v celé Francii, do typické francouzské kuchyně plné vína a masa jsou zakomponovány německé kořeny a vlivy. Nejtypičtějšími surovinami regionu je maso a klobásky, brambory a kořenová zelenina, špecle a překvapivě i ryby. 

Nejslavnějším pokrmem je pravděpodobně nakládané kyselé zelí, tzv. choucroute. Jako příloha se zde podává skoro úplně ke všemu a pokud si kdekoliv na světě objednáte něco „po alsasku“, s největší pravděpodobností k tomu dostanete jako přílohu zelí. Mezi další speciality patří ragú ze tří druhů masa, tzv. baeckeoffe nebo například pečené vepřové koleno.

ChoucrouteChoucroute

Pokud se neobjedete bez cukru, doporučujeme jakýkoliv koláč se sezonním a lokálním ovocem. V regionu převažují třešně, mirabelky a všelijaké druhy švestek, ovoce se používá nejen do koláčů, ale především do slavných brandy a likérů. A když už jsme u alkoholu, nesmíme vynechat alsaské bílé víno - suché, s výraznou chutí, zářivou barvou a zejména „kompatibilitou“ se všemi pokrmy.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Historie města

Hlavní město francouzského regionu ACAL (Alsasko-Champagne-Ardenne-Lotrinsko) bylo založeno již v 5. století. Dlouhou dobu představovalo obchodní a kulturní centrum a křižovatku mezi Středomořím a severní Evropou. Právě zde, ve Štrasburku, v roce 1450 Johannes Gutenberg  vymyslel a sestrojil mechanický knihtisk, čímž vliv a význam Štrasburku ještě vzrostl.

Během 16. století zde vznikla slavná univerzita, v 18. století se zde zrodila budoucí francouzská hymna – Marseillaisa. Město v průběhu dějin střídavě patřilo pod nadvládu Německa a Francie, vlivy obou zemí tak najdeme ve městě dodnes.

Největšího významu nabylo město ve 20. století. Po několika letech nacistické okupace byl Štrasburk v roce 1944 osvobozen a připojen k Francii. Město se během následujících let stalo postupně sídlem Rady Evropy, Evropského parlamentu a dalších institucí Evropské unie. 

V dnešní době je Štrasburk velmi oblíbenou destinací právě proto, že se zde snoubí vše, co byste si mohli přát. Středověká minulost, hrázděné domy jako z pohádek bratří Grimmů, kouzelné uličky a malebná zákoutí v sousedství ultramoderních budov nejen evropských institucí. Dnes je Štrasburk považován za druhé největší a nejvýznamnější francouzské univerzitní město a zároveň místo s nejkrásnějšími vánočními trhy nejen ve Francii.

Čtení na podobné témaAdventní Štrasburk: nejkrásnější vánoční trhy ve FranciiPřečíst 

Procházka městem a ty největší zajímavosti

Notre Dame de StrasbourgNotre Dame de Strasbourg

Orientace ve Štrasburku není vůbec složitá, celé centrum se soustředí na malém ostrůvku kolem břehů řeky Ill. Tento ostrov, tzv. Grand Ille byl v roce 1988 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Město je vidět na několik desítek kilometrů daleko, právě díky nejslavnější památce města – katedrále Notre Dame de Strasbourg.

Její věž se tyčí do výšky 142 metrů a na neuvěřitelnou vyhlídku ve výšce 66 metrů vede 332 schodů. V katedrále najdeme vše, co je pro gotiku typické – krajková průčelí, majestátní opěrné sloupy, zlověstné chrliče a magické vitráže, které hrají všemi barvami. Na co jsou místní nesmírně a obzvláště hrdí je jejich orloj, jež vyobrazuje čtyři fáze lidského života, a Ježíše se svými apoštoly. 

Hned v sousedství chrámu se nachází tzv. muzejní čtvrť a Palais Rohan. Jen v Palais Rohan sídlí tři velmi fascinující muzea. Nejznámější z nich je Muzeum dekorativního umění se sbírkou fajánsových kachliček z 18. století.

Neoblíbenější a nejnavštěvovanější čtvrtí celého Štrasburku je Petite France, malý, ale malebný kousek alsaského nebe. Čtvrť začíná mostem Pont St-Martin a sahá až k hrázi barrage Vauban, která byla vybudována na ochranu města před útokem z vody. Čtvrť je plná barevných hrázděných domků, úzkých fotogenických uliček, malebných zákoutí řeky Ill a má nepopsatelný genius loci.

Petite FrancePetite France

Mimo historické centrum města stojí za zmínku místa, kde stojí budovy patřící orgánům Evropské unie. Severovýchodně od centra se nachází jedna z nejdůležitějších budov EU, budova Evropského parlamentu. Stačí si vybrat termín a můžete sledovat jakoukoliv debatu, od těch nudných až po strhující a důležité debaty. Hned vedle se nacházejí také budovy sídla Rady Evropy a sídla Evropského soudu pro lidská práva.

Evropský parlamentEvropský parlament

Když už jsme u těch moderních staveb, je potřeba zmínit štrasburské Muzeum moderního a současného umění, známé pod zkratkou MAMCS. Tato skleněná budova se sice nachází mimo centrum Paříže, od Vaubanovy hráze je to však, co by kamenem dohodil. Milovníci moderního umění zde najdou díla takových mistrů, jako je například Vasilij Kandinsky, Pablo Picasso, Claude Monet, René Magritte nebo Auguste Rodin.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Štrasburk)

Malebný Štrasburk

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Štrasburku

Zájezdy do Štrasburku

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/strasburk/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024