Zpestřete si čekání na Vánoce v New Yorku: 6 tipů na zajímavé aktivity o adventu

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15470x

New York o adventu nabízí spoustu možností, jak si předvánoční čas udělat jako z pohádky...

Vyberte si z našich 9 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Nebude to dlouho trvat a po roce znovu nadejde ta nejmagičtější část roku… Tápete co se svátečními dny? Napište dopis Ježíškovi a přejte si, ať vám letos (trochu předčasně) nadělí výlet do předvánočního New Yorku! Vyzdobené „město, které nikdy nespí“ se zahalí do třpytu a barev a nabídne spoustu možností, jak se pobavit. Rádi se o ně s vámi podělíme. Čtěte!  

1. Oslavte Den díkuvzdání velkolepou přehlídkou Macy´s!  

Obchodní dům Macy´s v New YorkuObchodní dům Macy´s v New Yorku

Nic neodstartuje přípravy na Vánoce v New Yorku tak, jako legendární slavnostní průvod v ulicích na Den díkuvzdání, známý jako Macy´s Thanksgiving Day Parade, který pořádá největší obchodní dům v New Yorku. Tato tříhodinová paráda se v ulicích New Yorku konala vůbec poprvé v roce 1924 a letos proběhne již po osmdesáté osmé (r. 2015). Slavnostně odstartuje ve čtvrtek 26. listopadu v 9:00 hod, čtyři dny před první adventní nedělí.

Již tradičně nemohou chybět pochodové kapely, desítky alegorických vozů, talentovaní umělci v opravdu bizarních kostýmech, populární televizní a filmové hvězdy a samozřejmě ani obrovské balón(k)y naplněné heliem. Na posledním alegorickém voze přijíždí Santa Claus, s nímž do New Yorku vstupuje vytoužený vánoční čas. Den po Dni díkuvzdání pak začínají předvánoční nákupy.

Čtyřkilometrového průvodu (od 77th Street and Central Park West až po Herald Square) se každoročně účastní zhruba tři čtvrtě milionů diváků.

Tip pro vás:

Chcete-li si zajistit opravdu dobrý výhled, přijďte se značným předstihem a sledujte průvod třeba už od Central Parku.     

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

2. Extravagantní výlohy obchodních domů vás oslní 

Vánoční výloha světoznámé módní značkyVánoční výloha světoznámé módní značky

Co by to byly za vánoční svátky v New Yorku bez jedné z nejoblíbenějších tradic – svátečně vyzdobených výloh? Zhruba na konci listopadu obchodní domy ozdobí své výlohy a vy si díky nim na chvíli budete připadat jako na procházce fantaskní zimní krajinou.  

Nádherné, inovativní, moderní, ale nezřídka i docela tradiční výlohy si do parády vezmou ti nejtalentovanější umělci z celého světa. Na jejich realizaci se pak podílí stovky párů rukou. Přípravy trvají dlouhých deset měsíců a představují tak trochu nelítostný souboj obchodníků. Žádné dvě výlohy se totiž nesmí shodovat, byť téma bývá pro všechny obchodníky společné.

Víte, že

Největší a jeden z nejznámějších obchodních domů v New Yorku, Macy´s, své výlohy zdobí pravidelně již od roku 1870? Tak například výzdoba v roce 2014 se nesla ve futuristickém duchu a zachycovala malého hocha, který si představuje, jak by vypadaly Vánoce strávené ve vesmíru a na vzdálených planetách. 

3. Rozsvícení vánočního stromu před Rockefeller Center

Vánoční strom před Rockefeller CenterVánoční strom před Rockefeller Center

Vzpomenete si ještě, kam se vydala maminka Kate McCallisterová hledat Kevina, když se ztratil v New Yorku a už podruhé zůstal sám doma? Ano, bylo to k největšímu vánočnímu stromku v New Yorku na Rockefeller Center Plaza. Slavnostní rozsvícení tohoto stromu patří k nejsledovanějším událostem roku.

Letos (r. 2015) bude obrovský vánoční smrk rozsvícen ve středu 2. prosince. Zpravidla měří okolo 30 metrů a je ozdoben víc než 45.000 LED světýlek. Na tuto chvílí netrpělivě čekají tisíce návštěvníků i diváků u televizních obrazovek.

Víte, že

Prvopočátek tradice rozsvěcení vánočního stromu zdaleka nebyl tak velkolepý? Ještě na Štědrý den v roce 1931, v době, kdy se národ utápěl ve Velké hospodářské krizi, stavěla skupina dělníků strom na zabláceném prostranství, na kterém dnes stojí jeden z největších soukromých stavebních projektů v moderních dějinách.

4. Bruslení pod newyorským nebem zábava pro každého

Bruslení v Central Parku Bruslení v Central Parku

Až si vánoční smrk prohlédnete, možná si budete chtít zabruslit na venkovním kluzišti na Rockefeller Center Plaza. Zdá se ale, že o co je kluziště menší, o to je na něj větší vstupné (r. 2015: 25–32 $ + 12 $ zapůjčení vybavení). A i když je otevřené od časného rána do pozdního večera, než se dostanete na led, mnohdy si vystojíte až dvouhodinovou frontu.   

Zabruslete si raději v Central Parku, kde vás bruslení vyjde o poznání levněji. Mnozí Newyorčané dokonce tvrdí, že dvě místní kluziště (Wollman Rink a Lasker Rink) jsou nejen větší a levnější, ale i mnohem půvabnější než to u Rockefellerova centra. Nejsou přehnaně osvětlená a vy si tak můžete naplno užít New Yorku pod hvězdnou oblohou.

Tip pro vás:

Chcete-li si zabruslit dokonce úplně zdarma, zkuste kluziště v Bryant Parku. Pokud si navíc přinesete svou vlastní výbavu, nenecháte tady ani penny. Bruslí se sedm dní v týdnu, od osmi ráno do desíti večer. Hned vedle kluziště najdete také známý vánoční trh. Zahřejte se horkou čokoládou a kupte třeba i vánoční ozdoby.   

5. Ať žijí nákupy! Slavné obchodní domy i vánoční trhy

Obchodní domy se předhánějí ve výzdobě interiérů i exteriérůObchodní domy se předhánějí ve výzdobě interiérů i exteriérů

Obchodní domy přicházejí rok co rok s novými lákadly v podobě svátečních slev, prodloužené otevírací doby a oslnivých dekorací. Mezi ty nejoblíbenější patří Bloomingdales, Barney´s, Bergdorf Goodman, Macy´s, Bloomingdale´s, Saks Fifth Avenue, Tiffany & Co, Lord & Tylor a mnohé další. V Macy´s si to můžete namířit rovnou do osmého patra, kde hlavně na ty nejmenší návštěvníky čeká v Santalandu sám Santa Claus.

Vánoční a řemeslné trhy v New Yorku jsou jedním slovem magické a je jich celá řada! Ocení je všichni, jež nemají rádi přeplněná nákupní centra a sériově vyráběné zboží. Některé trhy proběhnou jen během víkendu, jiné trvají po celý advent. Ve vzduchu jsou cítit oblíbené dobroty od gourmet čokolády přes tradiční klobásy až po horkou polévku. 

Tip pro vás:

Jedinečnou atmosféru zažijete na náměstí Union Square na jižním Manhattanu, kde na vás čeká víc než sto padesát stánků v podobě ikonických červenobílých stanů. Kupte si tady ozdoby na stromeček ve tvaru newyorských taxíků a pro posilnění ochutnejte horký jablečný mošt.    

6. Udělejte radost dětem: Staňte se Santovým pomocníkem…

Vezměte své děti do některého z mnoha hračkářstvíVezměte své děti do některého z mnoha hračkářství

… a kupte svým ratolestem něco v jednom z nejoblíbenějších hračkářství nejen ve městě, ale i v New Yorku, nebo je tam rovnou vezměte, ať si samy vyberou. Slavné hračkářství FAO Schwartz, které malým i velkým Newyorčanům dělá radost už od roku 1870, proslavil film Big (česky Velký), jehož hlavní roli ztvárnil Tom Hanks. Vzpomenete si ještě na legendární scénu, v níž hrál nohama na klavír na podlaze obchodu?

Už samotná návštěva tohoto dětského království je pro ty nejmenší velkým dárkem. Mohou si tady hrát s panenkami, zvířátky a mnoha dalšími hračkami v životních velikostech. 

Budete si přát, aby sváteční období trvalo v New Yorku navždy. Na tenhle zážitek jen tak (a možná nikdy) nezapomenete! 

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/advent-v-new-yorku/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024