TOP 10 newyorských zážitků: Poznejte město New York na vlastní kůži!

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27426x

Poznejte město New York na vlastní kůži! Čekají vás nevšední zážitky.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

New York fascinuje, vzrušuje a ohromuje. I když se do něj vydáte úplně poprvé, budete mít zvláštní pocit, že ho vlastně důvěrně znáte. Jeho atmosféra vás zcela pohltí a nudit se tu rozhodně nestihnete. Víte, co vám v New Yorku zaručeně vezme dech a způsobí, že mu zcela propadnete? 

1. Vidět Sochu Svobody

Socha SvobodySocha Svobody

Newyorská zelená kráska je úžasný symbol naděje, snu a svobody… A také Ameriky samotné. I když se do New Yorku nikdy nepodíváte, přesně víte, jak vypadá: znáte ji totiž ze zpráv, filmů či obrázků. Když ji však konečně spatříte ve skutečnosti, naprosto vás dostane, ať už si myslíte, že ji znáte jakkoliv dobře.

Karel Čapek tento zvláštní pocit shrnul dokonale: „Největším překvapením cestovatele je, když najde v cizí zemi to, o čem stokrát četl nebo co stokrát viděl na obrázku“. Nasedněte tedy na loď a nechte manhattanské mrakodrapy v dálce za sebou.

Vyplujte vstříc ostrovu Liberty Island, jehož hlavní ozdoba se vám zpočátku vůči těm proskleným velikánům za vámi bude zdát zcela maličká. Čím jí však budete blíže, tím více si uvědomíte její majestátnost a eleganci. A až z lodi vystoupíte a stanete přímo u nohou Sochy Svobody, teprve pak poznáte naplno onen vzrušující pocit, který cestování přináší.  

2. Dát si pravý americký hotdog

Hot dog koupíte v Americe na každém rohuHot dog koupíte v Americe na každém rohu

Newyorčané milují hamburgery, šťavnaté steaky a samozřejmě také hotdogy! Užijte si atmosféru města naplno a rozhodně nevynechejte ochutnávku místních „dogs“! Pouličních stánků s touto americkou dobrotou jsou v New Yorku stovky, a aby byl váš kulinářský zážitek dokonalý, dejte si hotdog v klasickém newyorském stylu – tedy naložte na něj tuny všeho, co je u stánku v nabídce.

Zkombinujte patřičnou dávku kečupu a hořčice, nezapomeňte na kyselé zelí, nakládanou sladkou okurkovou drť (tzv. relish) a vše důkladně posypte dozlatova osmaženou cibulkou. Pak už jen pořádně otevřít pusu, ušpinit si obličej a můžete se cítit vskutku newyorsky!

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

3. Relaxovat v Central Parku

Central Park je newyorskou oázou kliduCentral Park je newyorskou oázou klidu

Přeneste se do doby hippies, v níž se Central Park stal útočištěm barevných květinových dětí. Abyste se na kouzlo zelených plic New Yorku naladili ještě před vaší cestou, zkuste si doma pustit legendární Formanův muzikál Vlasy, a pak už si v New Yorku užívejte Velkou louku dosyta.

Ocitnete-li se tam v létě, můžete si vychutnat koncerty pod širým nebem nebo představení Metropolitní opery. Až budete bloumat Central Parkem, nezapomeňte se podívat také k památníku Johna Lennona, který se nachází kousek od místa, kde byl legendární Beatlesák zavražděn. Písničky Let it be nebo Imagine tam pouliční muzikanti hrají takřka nonstop a zážitek je to vskutku neopakovatelný.

4. Podívat se na místo, kde stála Dvojčata

Ground Zero - památník na místě pádu dvojčat. Ground Zero - památník na místě pádu dvojčat.

Málokde na světě uvidíte tak emotivní místo, jako je památník Ground Zero v New Yorku. Tedy právě to místo, na kterém před 11. zářím stávaly dvě věže Světového obchodního centra. Dnes jejich základy připomínají dvě nádrže, přes které se valí voda a na nichž je vyryto na tři tisíce jmen obětí teroristických útoků.

Návštěva památníku vás přiměje přenést se znovu do doby před čtrnácti lety, kdy jste v televizi nevěřícně sledovali letadlo narážející do jedné z věží a ohromené Newyorčany prchající před oblaky kouře. Tato událost proměnila celý svět a její důsledky pociťujeme na vlastní kůži dodnes v mnoha oblastech našich životů. Návštěva tohoto místa je tak nejen symbolickým uctěním památky tehdejších obětí, ale také připomínkou jednoho z hlavních historických mezníků naší doby.

5. Navštívit broadwayský muzikál

Klasický muzikál je ChicagoKlasický muzikál je Chicago

Patříte-li mezi odpůrce českých muzikálů, neházejte je s těmi broadwayskými do jednoho pytle. Vydejte se do záře neonů na Times Square, do divadelního okrsku Broadway, a vyberte si jeden z více než čtyřiceti dokonalých kousků, ve kterých můžete leckdy spatřit i známé hollywoodské hvězdy. Směs zpěvu, tance, divadelního umění i scény je tu vyvedena do největší dokonalosti a litovat rozhodně nebudete.

6. Nechat se ohromit Manhattanským panoramatem z ptačí perspektivy

Vyhlídka z Empire State Building stojí za to!Vyhlídka z Empire State Building stojí za to!

New York a jeho mrakodrapy – to je takřka milostný příběh, který by se dal vyprávět dlouhé hodiny. Díky zvláštním zákonům regulujícím výšku mrakodrapů má většina newyorských velikánů okouzlující terasovitě vystupňované tvary připomínající svatební dorty.

A nejlepší pohled na ně je pěkně z výšky, kdy budete mít ty hlavní architektonické skvosty jako na dlani. Na výběr je tu z několika vyhlídek a jednou z nejpůsobivějších je určitě ta ve 102. patře legendární Empire State Building. A pro fajnšmekry se nabízí třeba nezapomenutelné vyhlídkové lety helikoptérou.

7. Zažít černošský gospel

Nedělní bohoslužba v Harlemu je úplně jiná než cokoli, na co jste zvyklíNedělní bohoslužba v Harlemu je úplně jiná než cokoli, na co jste zvyklí

Čtvrť Harlem v severním Manhattanu je domovem pravnuků afroamerických přistěhovalců. V místních klubech a divadlech vystupovaly v meziválečném uměleckém kvasu jazzové legendy typu Louise Armstronga nebo Elly Fitzeraldové.

Dnes tu ochutnáte skvělou africkou a jižanskou kuchyni a můžete nakoupit barevné korálky a exotické zboží na tradičním africkém trhu. Co vás ale zaručeně ohromí, to je návštěva pravé černošské bohoslužby. Pokud jste viděli film Sestra v akci, tak vězte, že ten je oproti harlemskému zážitku jen slabý odvar.

8. Projít se v obědové pauze po Wall Street

Slavná adresa - finanční centrum Wall StreetSlavná adresa - finanční centrum Wall Street

Wall Street je symbolem světového finančnictví, o němž slýcháme ve zprávách dnes a denně. Tu pravou atmosféru tady zažijete, pokud se sem vydáte ve všední den v době oběda, kdy z jednotlivých budov vycházejí makléři a bankéři v kravatách a na ulici panuje čilý ruch. Budete tak mít možnost stát se na chvíli součástí amerického finančního světa té nejvyšší úrovně.

9. Nakoupit americké značky za hubičku

Shoppování v USA patří k oblíbeným koníčkůmShoppování v USA patří k oblíbeným koníčkům

To, že New York je ideálním místem k nákupům, je nesporný fakt. Nákupních možností je tu bezpočet – od elegantních obchodních center s nejluxusnějšími světovými značkami, přes outletová centra a výprodejové obchody, kde leckdy seženete oblečení a doplňky za méně než polovinu evropské ceny, až k pouličním trhům, na kterých najdete originální kousky nejen do vašeho šatníku.

Nechte se unášet jedním z velkých amerických hobby a staňte se pravým shoppaholikem! Není k tomu lepší místo než právě New York.

10. Přenést se do oblíbeného filmu nebo seriálu

Kavárnička Central Perk ze seriálu Přátelé Kavárnička Central Perk ze seriálu Přátelé

New York byl kulisou tolika filmů jako snad žádné jiné město na světě. A pokud ujíždíte na některém typicky americkém filmu či seriálu, budete se tu cítit jako dítě, které přijelo na návštěvu do světa pohádek.

Co takhle podívat se do oblíbené kavárny Central Perk ze seriálu Přátelé? Nebo si užít barevných dortíků cupcaků v pekárně Magnolia Bakery tak jako hrdinky Sexu ve městě? Nebo vám snad imponuje klasický King Kong odrážející válečné letouny u stožáru na mrakodrapu Empire State Building? V New Yorku si najde své místečko každý filmový fanoušek.

Navštivte New York a nechte se ohromovat! 

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-10-newyorskych-zazitku/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024