Al Ain: Město zahrad s unikátní zoologickou zahradou

Jana Dyršmídová Jana Dyršmídová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4088x

V Al Ain platí přísný zákaz výškových budov, žádná nesmí přesáhnout více jak 7 pater.

49 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti Zobraz zájezdy

„Město zahrad“ je místo, které je pro většinu turistů velikou neznámou. Co kdybychom vám však nabídli město plné zelených oáz, historických pevností, muzeí, stromových a květinových álejí podél silnic nebo zoologickou zahradu, jež ukrývá takový poklad, jako je bílý lev? Vítejte ve městě Al Ain…

V Al Ain platí přísný zákaz výškových budov, žádná nesmí přesáhnout více jak 7 pater. Odměnou vám je příjemný pohled na upravené město, obklopené zelení, zdobenými kruhovými objezdy a dlouhými rovnoměrnými silnicemi.

Krásu a zajímavost podtrhuje i nejvyšší hora v okolí, Jebel Hafeet, jež sahá do výšky 1 300 m. n. m. Výhled z jejího vrcholu je dechberoucí. Náhle máte na dlani území s několika kilometrovou dálavou. Pokud by se Vám zachtělo lenošit či se nechat hýčkat, v údolí je možné využít lázně s teplými prameny nebo zůstat přes noc a kochat se výhledem z jednoho z luxusních hotelů na vrcholu hory.

Město mezi dvěma státy

Al Ain leží z poloviny na území Spojených Arabských Emirátů a z poloviny na území Ománu. V Ománu nese jméno Al Buraimi. Dříve bylo toto město známé jako Tawan, do r. 2006 Al Ain a Buraimi měly společnou ekonomiku a otevřené hranice, které emiráty uzavřely a dnes se každý musí při přechodu hranic prokázat platným pasem.

Stíny oáz „Zelené město“ se může pochlubit více jak 147 000 kusů datlových palem, a to na „pouhých“ 3 000 akrech. Oázy palem jsou prokládány ovocnými stromy jako např. mangem, banánovníky, fikovníky a občas pomerančovníky. Životadárnou vodu dodává starověký zavlažovací systém zvaný „FALAJ“ neboli „Kanát“ používaný již po tisíc let.

Tyto kanály byly široce rozšířeny v Ománu, Iránu, Číně i jiných zemí. Samotný systém spočívá v samospádu vody z hor. Falaj může být až několik kilometrů dlouhý a v mnoha pouštních oblastech byl jedinou možností, jak získat vodu. Ne nadarmo se říká městu „vodní pramen“ tj. Al Ain.

Průvodce je s vámi od odletu po návrat. O vše se postará. Vy si tak vychutnáte zážitky bez starostí.

Šejkova soukromá ložnice? Proč ne?

Na jednom z konců městské oázy stojí krásná stavba s kruhovými věžemi. Není to nic jiného, než bývalý palác šejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, zakladatele a zároveň prvního prezidenta Spojených arabských emirátů. Dnešní muzeum bylo postaveno jako prezidentský palác, který svému účelu sloužil do r. 1966.

Návštěvník zde může nahlédnout nejen do místnosti pro návštěvníky, školy a pokojů vládcových dětí, kuchyně, ale i do soukromého nádvoří šejkovy ženy nebo soukromé ložnice panovníka. Palác sloužil celé rodině, i když můžeme jen hádat její početnost...šejk Zayed měl prý přes 100 potomků.

Na prvním nádvoří se nachází starý Land Rover, jímž panovník jezdil navštěvovat sídla beduínů v poušti. Není to sice první vůz, který se na území Perského zálivu objevil, ale je velmi podobný Land Roveru, jež darovala královna Alžběta šejkovi Mohammedovi bin Rashidovi v 60.letech.

Historie sahající do 4 000 let př. n. l.

Není pravda vše, co se povídá, a tak tomu není ani ve spojení s historií a Spojenými arabskými emiráty. Nenechte se zmást mrakodrapy a divy světa v Dubaji a Abú Dhabí. V Al Ainu vás překvapí nespočet pevností v dobrém stavu, otevřených pro veřejnost. Většina z nich byla nedávno zrenovována a přestavěna na muzea. 

Milovníkům historie doporučujeme navštívit archeologický park Hili, kde byla odkryta masivní věž ze sušených blátěných cihel, jež bývala ohraničena 5 m hlubokým příkopem. Nahlédnout se dá i do tzv. Velké hrobky, jejíž stáří je odhadováno na 4 000 let. Každý ze 4 vstupů byl ozdoben rytinami a zakryt kamenem. Hrobku tak mohla být používána opakovaně po staletí.

Bílý lev v poušti

V Al Ain ZOO parku se nachází tisíce zvířat, savců, ptáků a plazů. Mezi ohrožené druhy, které mohou návštěvníci spatřit je např. Arabský kozorožec, Arabský leopard nebo afričtí divocí psi. Největším lákadlem je bez výhrad bílý tygr a bílý lev. Bílí lvi patří mezi ohrožené druhy.

Nejsou albíni, jak se mnozí chybně domnívají, těmto vzácným jedincům chybí pouze kožní pigment, díky kterému dosahují ostatní lvi pískově hnědé barvy. Bílí lvi a tygři patří mezi rarity. Některé africké kmeny dokonce věří, že to jsou vtělení duchové, kteří na zem přichází pouze pokud je příroda v ohrožení.

Jana Dyršmídová

Jana DyršmídováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 18 zájezdů

Pro rodiče a děti

Dovolená? Ne, dobrodružství!

Vyberte si jeden z našich 49 zájezdů

Zobrazit aktuální zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. prosince

Spojené arabské emiráty (Al Ain)

Město zahrad v poušti

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Al Ainu

Zobrazit aktuální zájezdy do Al Ainu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/al-ain/

Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůCestujte mazaně - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!