Al Ain: zahradní město se soukromým palácem šejka Zayeda

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 2. 2020 • Přečteno 4703x

Al Ain má bohatou historii, byl důležitou zastávkou starověkých kočovníků.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do Spojených arabských emirátůZobrazit zájezdy

Pokud jste na dovolené ve Spojených arabských emirátech a přestane vás bavit válení se na pláži nebo v hotelovém resortu, nemusíte se bát, že byste nenašli zajímavá místa na výlety. Jen u nás zatím nejsou tak známá. Jedním z takových míst je krásné zahradní Al Ain s pozoruhodným palácem šejka Zayeda, kde dnes můžete navštívit mimo jiné zajímavé muzeum.

V Ománu i Abú Dhabí  

Al Ain leží z poloviny na území Emirátů, konkrétně emirátu Abú Dhabí, a z poloviny na území Ománu, tam se mu říká Al Buraimi. Ještě nedávno měly státy mezi sebou otevřené hranice, dnes už se bohužel přechází s pasem. Jedná se o čtvrté největší město Spojených arabských emirátů. Dobře se do něj dostanete i z Dubaje, je to asi sto dvacet kilometrů.

Na rozdíl od metropole Abú Dhabí platí v téměř třičtvrtěmilionovém Al Ain přísná stavební omezení. Především co se týče výšky budov. Žádné mrakodrapy, budovy nesmí mít víc než sedm pater. 

Zelené město

Zelená oázaZelená oáza

Na území města roste na sto padesát tisíc proslulých datlových palem, banánovníků, mangovníků a fíkovníků, které ční nad domy do modrého nebe. Jak je možné, že uprostřed pouště roste takové množství zeleně? Zásluhy na tom má především desítky kilometrů dlouhý zavlažovací systém, který na místě funguje tisíce let, už od starověku. 

Nádherný výhled na oázu se vám naskytne z téměř třináctisetmetrové hory Jebel Hafeet. Po výstupu může být velmi příjemný pobyt v místních lázních.

Bohatá historie

Al Ain má bohatou historii, byl důležitou zastávkou starověkých kočovníků. Oblast poprvé osídlili už před osmi tisíci lety. V archeologickém parku Hili si můžete projít čtyři tisíce let staré nálezy, včetně Velké hrobky se čtyřmi vstupy zakrytými kameny pro potenciální opakované použití. Naleziště je od roku 2001 součástí světového dědictví UNESCO.

Muslimové také jezdí do Al Ain uctít památku Ka’aba Bin Ahbara, společníka proroka Mohameda. Ten zde na Mohamedovu žádost šířil islám a později zde zemřel. 

Moderní citadela jako z Pohádek tisíce a jedné noci

Qasr Al-MuwaijiQasr Al-Muwaiji

Projděte se v Qasr Al-Muwaiji, soukromém paláci šejka Zayeda, zakladatele Spojených arabských emirátů a prvního prezidenta. V paláci, nebo spíše pevnosti, která sice vznikla až v první polovině dvacátého století, svou nádherou si ale nezadá s historickými citadelami, je v současnosti Národní muzeum. 

Můžete si prohlédnout ložnice šejkových žen, školu pro jeho údajných sto dětí (mezi nimi je i současný vládce Abú Dhabí, který se tu narodil) nebo takzvané majlis, tedy domy pro šejkova „poradní shromáždění“. Stále tu stojí také jeho Rolls Royce, jako součást expozice, se kterým jezdil navštěvovat beduíny v poušti. 

Pouštní zoo

V téhle oáze uprostřed pouště najdete překvapivě i zoologickou zahradu. Kromě exotických afrických zvířat tu najdete i vzácného arabského kozorožce.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Spojené arabské emiráty

Objevte město „superlativů“

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Spojených arabských emirátů

Zájezdy do Spojených arabských emirátů

Nejbližší volný zájezd již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/al-ain/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024