Abú Dhabí: Největší ze 7 emirátů

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11889x

Abu Dhabi je největší ze 7 emirátů a zabírá plochu 80 000 kilometrů čtverečných, je tedy 17× větší než mnohem známější Dubaj.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do Abú DhabíZobraz zájezdy

Víte, že…

Dnes je Abú Dhabí jedním z nejmodernějších měst na světě?

V roce 1761 jeli beduíni z oblasti Liwa z kmene Bani Yas lovit gazely. Cestou zabloudili v mlze a první, co viděli, když mlha stoupala, byla gazela, která pije vodu z pramene. Když se vrátili do Liwy, řekli šejkovi, že tohle místo pojmenuji Abú Dhabí, což znamená otec gazely.

Abú Dhabí je největší ze 7 emirátů a zabírá plochu 80 000 kilometrů čtverečných, je tedy 17× větší než mnohem známější Dubaj a zabírá 87 % z celkové rozlohy země. Tento nejbohatší emirát je také nejlidnatější, žije zde 2,8 milionu obyvatel. Nejvíc lidí žije v hlavním městě tohoto emirátu i v celých Spojených Arabských Emirátech – tedy ve městě Abú Dhabí, na pobřeží Perského zálivu. 

Území minaretů

Za dobrého světla vypadá město Abú Dhabí z dálky jako fata morgána díky svým třpytícím se minaretům, věžím a dómům. Přiblížíte-li se, uvidíte zářivé bílé mešity, prosklené kanceláře a vysoko položené byty utopené v zeleni. Abú Dhabí, hlavní město Spojených arabských emirátů a centrum naftařského průmyslu, však není přelud.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Písečné duny a ropné bohatsví

Ve vnitrozemí tohoto emirátu se nachází město Al Ain. Tato oblast se pyšní nejpozoruhodnější pouštní scenérií. V Liwa na jihozápadě emirátu je 100 metrů vysoká písečná duna Rub Al Khali, která se rozprostírá až za horizont. Návštěvníky zde obklopuje naprostá samota, ticho a tajemná poušť. Emirátu Abú Dhabí náleží více jak 100 ostrovů, některé jsou pouze hromady písku v moři, takže se přesně neví, kolik jich vlastně je.

Ve 40. letech se zjistilo, že má Abú Dhabí ložiska ropy. Nejprve se pokusili ropu těžit v 50. letech na pevnině, ale zjistilo se, že je ložisko suché. Ropu tedy začali těžit v moři. V roce 1962 začalo Abú Dhabí ropu exportovat. V této době bylo město Abú Dhabí pouze vesnice na pobřeží. Nebyla už bohatá jako dříve, protože ve 40. letech zkrachoval trh s perlami. Japonci totiž začali perly vyrábět uměle. Z tohoto období se ve městě dochovaly jen 2 budovy.

Domovem šejka Zayeda

Abú Dhabí je domovem vládnoucí rodiny Al Nahyan. Šejk Khalifa Bin Zayed al Nahyan je vládce Abú Dhabí a současně i prezident SAE. Vládne od smrti svého otce, šejka Zayeda od 3. 11. 2004. Od roku 1968 se připravoval na vládu jako korunní princ.

Vystudoval první školy v Emirátech. Pod jeho vedením vznikaly stavby nových domů, rozvody vody, elektriky, nemocnice a další důležité věci, které tvoří moderní město Abú Dhabí. V roce 1976 zřídil profesionální armádu s nejmodernějším vybavením. V roce 2007 nechal rozplánovat výstavbu města, kterou mají tvořit do roku 2030. Šejk Khalifa je dle Forbes 3. nejbohatší vládce a jeho majetek je okolo 19 miliard USD.

Spojené arabské emiráty (Abú Dhabí)

Za hranice Dubaje

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Abú Dhabí

Zobrazit aktuální zájezdy do Abú Dhabí

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/abu-dhabi/

Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůNová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!