Abú Dhabí: největší ze 7 emirátů

Markéta Lauterkrancová Markéta Lauterkrancová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 30414x

Abu Dhabi je největší ze 7 emirátů a zabírá plochu 80 000 kilometrů čtverečných, je tedy 17× větší než mnohem známější Dubaj.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do Abú DhabíZobrazit zájezdy

Víte, že…

Dnes je Abú Dhabí jedním z nejmodernějších měst na světě?

V roce 1761 jeli beduíni z oblasti Liwa z kmene Bani Yas lovit gazely. Cestou zabloudili v mlze a první, co viděli, když mlha stoupala, byla gazela, která pije vodu z pramene. Když se vrátili do Liwy, řekli šejkovi, že tohle místo pojmenuji Abú Dhabí, což znamená otec gazely.

Abú Dhabí je největší ze 7 emirátů a zabírá plochu 80 000 kilometrů čtverečných, je tedy 17× větší než mnohem známější Dubaj a zabírá 87 % z celkové rozlohy země. Tento nejbohatší emirát je také nejlidnatější, žije zde 2,8 milionu obyvatel. Nejvíc lidí žije v hlavním městě tohoto emirátu i v celých Spojených Arabských Emirátech – tedy ve městě Abú Dhabí, na pobřeží Perského zálivu. 

Území minaretů

Mešita šejka Zayeda v Abú Dhabí vás ohromí svojí nádherouMešita šejka Zayeda v Abú Dhabí vás ohromí svojí nádherou

Za dobrého světla vypadá město Abú Dhabí z dálky jako fata morgána díky svým třpytícím se minaretům, věžím a dómům. Přiblížíte-li se, uvidíte zářivé bílé mešity, prosklené kanceláře a vysoko položené byty utopené v zeleni. Abú Dhabí, hlavní město Spojených arabských emirátů a centrum naftařského průmyslu, však není přelud.

Písečné duny a ropné bohatsví

Panorama Abú DhabíPanorama Abú Dhabí

Ve vnitrozemí tohoto emirátu se nachází město Al Ain. Tato oblast se pyšní nejpozoruhodnější pouštní scenérií. V Liwa na jihozápadě emirátu je 100 metrů vysoká písečná duna Rub Al Khali, která se rozprostírá až za horizont. Návštěvníky zde obklopuje naprostá samota, ticho a tajemná poušť. Emirátu Abú Dhabí náleží více jak 100 ostrovů, některé jsou pouze hromady písku v moři, takže se přesně neví, kolik jich vlastně je.

Ve 40. letech se zjistilo, že má Abú Dhabí ložiska ropy. Nejprve se pokusili ropu těžit v 50. letech na pevnině, ale zjistilo se, že je ložisko suché. Ropu tedy začali těžit v moři. V roce 1962 začalo Abú Dhabí ropu exportovat. V této době bylo město Abú Dhabí pouze vesnice na pobřeží. Nebyla už bohatá jako dříve, protože ve 40. letech zkrachoval trh s perlami. Japonci totiž začali perly vyrábět uměle. Z tohoto období se ve městě dochovaly jen 2 budovy.

Domovem šejka Zayeda

Šejk Zayed je vládcem Abú DhabíŠejk Zayed je vládcem Abú Dhabí

Abú Dhabí je domovem vládnoucí rodiny Al Nahyan. Šejk Khalifa Bin Zayed al Nahyan je vládce Abú Dhabí a současně i prezident SAE. Vládne od smrti svého otce, šejka Zayeda od 3. 11. 2004. Od roku 1968 se připravoval na vládu jako korunní princ.

Vystudoval první školy v Emirátech. Pod jeho vedením vznikaly stavby nových domů, rozvody vody, elektriky, nemocnice a další důležité věci, které tvoří moderní město Abú Dhabí. V roce 1976 zřídil profesionální armádu s nejmodernějším vybavením. V roce 2007 nechal rozplánovat výstavbu města, kterou mají tvořit do roku 2030. Šejk Khalifa je dle Forbes 3. nejbohatší vládce a jeho majetek je okolo 19 miliard USD.

Markéta Lauterkrancová

Markéta LauterkrancováExpert Radynacestu.cz

Cestování je mou vášní. Ráda vám doporučím, co v cizině vyzkoušet, navštívit, ochutnat a jak si odvézt nádherné zážitky.

Spojené arabské emiráty (Abú Dhabí)

Za hranice Dubaje

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Abú Dhabí

Zájezdy do Abú Dhabí

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/abu-dhabi/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024