Hora Jebel Jais: nejvyšší hora Emirátů

Markéta Lauterkrancová Markéta Lauterkrancová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11252x

Jebel Jais je se svými 1930 metry nejvyšší horou v emirátu Ras al Khaimah a i v celých Emirátech.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do Spojených arabských emirátůZobrazit zájezdy

Jebel Jais je se svými 1930 metry nejvyšší horou v emirátu Ras al Khaimah a i v celých Emirátech. Nachází se na hranicích mezi Emiráty a Ománem. Už z dáli si všimnete nádherné scenérie vyprahlých Hajarských hor. Hajarské hory jsou jednou z nejstarších a nejrozsáhlejších ukázek výchozu oceánské kůry na světě. Hory vznikly před více jak 70 miliony lety. 

Cesta k hoře

Přístupová cesta k hořePřístupová cesta k hoře

Z Ras al Khaimah vede silnice k hoře rovně za nemocnicí Saqr Hospital. Dnes už je cesta na horu srozumitelně označna ukazateli, takže se nemusíte bát, že byste netrefili. Z dálky vůbec není identifikovatelné, která hora v pohoří Hajar je ta nejvyšší. Navíc je po vetšinu roku tak špatná viditelnost, že lidé ani netuší, že v Ras al Khaimaj je nějaké pohoří a navíc tak blízko.

Cesta k hoře vede kolem vádí Bih, které se během zimních dešťů zaplňuje vodou. Od úpatí hory vás čeká pětačtyřicetiminutová dechberoucí jízda plná serpentin a mírného i většího stoupání. Tato silnice byla vybudována v roce 2014. Dobrou zprávou je, že není třeba mít džíp, vyjet na nejvyšší bod silnice zvládne i starší automobil.

Pokud chcete ale na úplný vrchol, tak budete muset buď pokračovat pěšky jako mnoho dalších, kteří se denně vydávají na tento výlet nebo vyjet na vrchol autem. Cesta na vrchol je nově vybudovaná (2017) a vedou tam hned tři pruhy. Po cestě můžete zastavit jak u občerstvení tak na záchody.

Jak se na cestu vybavit?

Hora je oblíbeným místem i pro turisty a horolezceHora je oblíbeným místem i pro turisty a horolezce

Pro pěší turistiku si nezapomeňte pevnou obuv a počítejte s tím, že nahoře je o cca 20 stupňů chladněji než u moře, ale sluníčko pálí ještě víc. Nejkrásnější je, když mezi horami sluníčko zapadá. Na úplém vrcholu se nachází jeden z paláců Šejka z Ras al Khaimy, nečekejte ale, že ho potkáte na cestě, ten do svého paláce výhradně létá ve své soukromé helikoptéře.

Budoucnost hory

A co čekat o Jebel Jais v budoucnosti? Je v plánu, že na úplném vrcholu Jebel Jais postaví úplně první přírodní lyžařský areál v Emirátech. Nebudou chybět horské chaty, restaurace, kavárny, obchůdky a hotely. Mezi těmito hotely bude i jeden výhradně určený pro ženy. Nápad na lyžařský areál se zrodil v roce 2004, kdy si příroda připravila pro Emiráty vůbec první sněhovou nadílku a to právě na hoře Jebel Jais.

Markéta Lauterkrancová

Markéta LauterkrancováExpert Radynacestu.cz

Cestování je mou vášní. Ráda vám doporučím, co v cizině vyzkoušet, navštívit, ochutnat a jak si odvézt nádherné zážitky.

Spojené arabské emiráty

Objevte město „superlativů“

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Spojených arabských emirátů

Zájezdy do Spojených arabských emirátů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hora-jebel-jais/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024