Anglická kuchyně: Fish and Chips a sušenky

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 39156x

V Anglii se díky bohatému výběru mezinárodních jídel velmi chutně najíte, a to i s nižším rozpočtem.

Vyberte si z našich 43 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Víte, že…

V angličtině nenajdeme frázi pro popřání dobré chuti před jídlem, jako jsme zvyklí u našeho stolován?

Angličané měli ještě v 17. století velmi rozmanitý jídelníček, přičemž anglická jídla bývala oblíbená. Ovšem, po průmyslové revoluci, v jejímž průběhu migrovali obyvatelé z venkova do měst, kvalita pokrmů klesla. Dnes je ovšem Anglie zpátky na vrcholu gastronomie.

Situace se od dob průmyslové revoluce znatelně změnila a v Británii se velmi chutně najíte, a to i v případě, že nemáte připraven nijak vysoký rozpočet na stravování.

Full English breakfast

Anglická snídaněAnglická snídaně

Většina pracujících Angličanů snídá opečený toustový chléb nebo misku cereálií s jogurtem. Ovšem v každé restauraci narazíte na tradiční anglickou snídani. Ta se obvykle skládá z opečené slaniny, párečků, míchaných vajec, žampionů, fazolí a křupavého toustového chleba. V některých částech Anglie je k snídani podáván i tzv. pudding, který se dá přirovnat ke kolečku naší jitrnice.

Oběd

Fish and chips je národním jídlemFish and chips je národním jídlem

Angličané často obědvají polévku a sendviče. Nejrozmanitější nabídku sendvičů naleznete ve všech bistrech a rychlých občerstveních. Pokud si na ulici budete chtít zakoupit jídlo s sebou, řekněte obsluze, že prosíte take away nebo to go. Chcete-li si dát větší oběd, určitě ochutnejte tradiční fish and chips (ryba s hranolkami).

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Anglická svačinka

Anglický čaj a sušenkyAnglický čaj a sušenky

I přes neustálou osvětu o zdravém životním stylu, se v Anglii stále svačí sušenky, čokolády a bramborové lupínky. Smažené crisps (ve světě známé jako chipsy) se jedí přímo ze sáčku. Mezi oblíbené příchutě patří kromě solených také se sýrem a cibulí nebo se solí a octem. Čokoládové digestives, typické domácí sušenky, mají opravdu báječnou chuť a výborně se hodí ke kávě či čaji.

Večeře

Typické anglické pubyTypické anglické puby

Typická anglická večeře obsahuje maso a dva druhy zeleniny. Vepřové, hovězí, nebo jehněčí maso bývá podáváno s bramborem, mrkví, květákem či zelím.

Gastronomie v Londýně

Tato multikulturní metropole nabízí díky velkému množství imigrantů netradiční kulinářské zážitky ze všech kultur světa. Na jedné ulici naleznete například pákistánskou, indickou, čínskou i italskou restauraci situovanou hned vedle řetězců s rychlým občerstvením, jako jsou například McDonald či Burger King.

Nabídka londýnských restaurací zajisté uspokojí každý vkus a každou peněženku. Při návštěvě Londýna byste neměli vynechat návštěvu některé z typických anglických malebných hospůdek (pubs) a ochutnat tradiční kuchyni i anglické pivo.

Tradiční anglické pochoutky

Jacket potato s fazolemiJacket potato s fazolemi

K anglickým pokrmům patří jugged hare, což je zajíc dušený v kameninové nádobě, dále roasted beef či hnědá windsorská polévka. Velmi oblíbené jsou plněné pečené brambory, tzv. jacket potato, které se nejčastěji plní šunkou a sýrem, houbami, nebo tuňákem.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 43 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/anglicka-kuchyne/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024