7 nejlepších cukráren a pekáren v Londýně: Pojďte si s námi zamlsat do královského města na Temži!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16307x

Vybrali jsme sedm nejlepších cukráren, které můžete v britské metropoli navštívit.

34 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti Zobrazit zájezdy

Na první místo dlouhého seznamu věcí, které chcete v Londýně zkusit a vidět, nezapomeňte zařadit – „sníst něco hříšně sladkého a dobrého“. Londýn má víc vyhlášených cukráren a pekáren, než si dokážete představit. Bylo proto těžké vybrat ty nejlepší z nejlepších. Přesto  tady je sedmička výjimečných londýnských cukráren, do kterých jsme se i my zamilovali až po uši!

1. Maison Bertaux – Nejstarší (a nejlepší) cukrárna a pekárna v celém Londýně

Maison BertauxMaison Bertaux

Majitelé tvrdí, že historie tohoto noblesního podniku se začala psát již v roce 1871. Někteří o tom sice trochu pochybují, ale to je přece úplně jedno. Je totiž víc než jasné, že Maison Bertaux, nejstarší francouzská cukrárna v Londýně, je opravdovým klenotem v samém srdci londýnské čtvrti Soho, nedaleko temperamentní ulice Carnaby Street plné netradičních obchodů, bohémských kaváren, skvělých restaurací, živé hudby, kabaretu a bouřlivého nočního života. 

V Maison Bertaux servírují domácí máslové croissanty, nejrůznější varianty sendvičů a baget, ovocné koláče právě vytažené z trouby, lahodné moučníky, čokoládové zákusky, dezerty aj. My bychom se mohli doslova utlouct po jejich cheesecaku. 

Šálek čaje nebo horké čokolády si můžete vychutnat u malého vratkého stolku, buď dole v originálním obchodě a čajovně, nebo v kavárně a galerii v patře.

Adresa: Maison Bertaux, 28 Greek Street, W1D 5DQ

Otevírací doba: Po–So: 8:30–23:00 h; Ne: 8:30–19:00 h

2. Bea’s of Bloomsbury – Čaj o páté? A proč čekat až na odpoledne?!

Pozvánka k Bea’s of BloomsburyPozvánka k Bea’s of Bloomsbury

Dříve pobočka banky, dnes pověstná cukrárna a čajovna v samém srdci Londýna, ve které se řídí heslem: „Život je krátký, jezte více moučníků!“ No řekněte sami, dá se s tím (ne)souhlasit?

Celé to začalo, když v této cukrárně zkřížili donut (americkou koblihu) s muffinem, v důsledku čehož vzniklo cosi jako kobliha naplněná džemem. Mňam! Pokud ale na sladké nemáte vůbec chuť, nevadí. Určitě vás potěší také široká nabídka slaných pochoutek.

Zastavte se tady na odpolední čaj a ochutnejte domácí levandulové sušenky, brownies, sněhové pusinky, královsky zdobené dorty, francouzské makronky aj., počítejte ovšem s všudypřítomným ruchem a shonem. Na dlouhé posedávání u šálku čaje si raději vyberte jiné místo.

I když… místní černý čaj ovoněný přírodní vanilkou za zkoušku stojí. Dnes má tento podnik hned čtyři pobočky. My doporučujeme  tu na rušné ulici Theobalds Road, která současně patří k nejlevnějším cukrárnám v Londýně.

Adresa: Bea´s of Bloomsbury, 44 Theobalds Road, WC1X 8NW

Otevírací doba: Po–Pá: 7:30–20:00 h; So, Ne, státní svátky: 10:00–19:00 h

Čtení na podobné témaČaj o páté: anglická tradice proslulá po celém světěPřečíst

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

3. Belle Epoque Patisserie – Sladký rodinný podnik 

Belle Epoque PatisserieBelle Epoque Patisserie

Belle Epoque Patisserie je přesně to místo, kde všechno vypadá tak neodolatelně, až se sami sebe ptáte, jestli je to opravdu k jídlu. Za všemi dobrotami stojí francouzský cukrář Eric a jeho žena Hülya. K výrobě svých originálních dezertů používají jen ty nejkvalitnější ingredience, jako je francouzská čokoláda Valrhona či matcha prášek z Japonska. 

Vyhlášenou specialitou této cukrářské dvojice je dezert plněný pomerančovým crème brulée a doslova oblepený francouzskou specialitou zvanou „croquembouche“ neboli „křehké kousnutí“.

Všechny delikatesy můžete ochutnat hned na třech místech v Londýně (například v obchodním domě s luxusním zbožím – v Selfridges na Oxford Street). Na odpolední čaj a koláč se ale zastavte přímo na ulici Upper Street. Místní francouzská cukrárna sídlí v impozantní budově z devatenáctého století.

Adresa: Belle Epoque Patisserie, Islington, 262 Upper Street, N1 2UQ

Otevírací doba: PoPá: 7:30–21:00 h; So: 8:00–21:00 h; Ne: 9:00–19:00 h

4. Cocomaya – Malý kousek ráje v každém soustu!

CocomayaCocomaya

Milujete dobrou čokoládu a rádi objevujte nové příchutě? Tak to jste na správném, elegantním a zároveň trochu drzém a stylovém, místě! Ale důrazně vás varujeme, nikdy sem nechoďte s prázdným žaludkem. V sousedství čokoládovny totiž najdete vyhlášené pekařství, kde nabízí přes sedmdesát druhů chleba a pečiva! Štíhlý personál má náš upřímný obdiv. Vždyť už jen z vůně čokoládových lanýžů s příchutí šampaňského, která se tudy omamně line, se musí přibírat.

A co byste řekli třeba čokoládě z kakaových bobů z divoké plantáže v Bolívii s příchutí zeleného čaje, manga a marakuji nebo fíků a medu? Jen ty ceny se vám budou líbit asi o trochu méně. Jedna kostička čokolády (2,5 cm × 2,5 cm) totiž stojí libru a půl (cca 55 Kč).

Nemůžete sladké už ani vidět? Objednejte si nadýchaný croissant velkoryse naplněný šunkou, sýrem a bešamelem, čerstvý salát nebo třeba lososový wrap.

Adresa: Cocomaya, 12 Connaught Street, W2 2AF

Otevírací doba: Po–Ne: 8:00–16:00 h

5. Violet Cakes – Je to malé a barevné. Co je to? Cupcake!

Výběr u Violet CakesVýběr u Violet Cakes

Ve východním Londýně, na Wilton Way, se před zraky všech kolemjdoucích ukrývá malá kavárnička a pekárna s otevřenou kuchyní a dlouhým stolem, u kterého se neustále střídají mlsní hosté. Za jejím vznikem stojí Claire Ptak, food stylistka, autorka kuchařských receptů a knih o jídle.

Polevy na tolik oblíbené cupcakes z bio mouky s příchutí madagaskarské vanilky se tady mění podle aktuální sezóny a dostupných surovin. Pohodový den v ulicích Londýna ale začněte raději domácím čokoládovým dortem se slanou karamelovou polevou. Na odpolední svačinu si pak nechte zabalit pár skořicových žemlí.

Adresa: Violet Cakes, 47 Wilton Way, E8 3 ED

Otevírací doba: Út–Pá: 8:00–18:00 h; So: 9:30–18:00 h; Ne: 9:30–17:00 h.

Čtení na podobné témaAnglická kuchyně: Fish and Chips a sušenkyPřečíst

6. Ottolenghi – Inovativní kulinářské nebe, kde se jí i očima!

Ottolenghi – Inovativní kulinářské nebeOttolenghi – Inovativní kulinářské nebe

Úplně nejdříve si patrně všimnete hloučku lidí, kteří nervózně přešlapují před výlohou. Teprve až se k výloze sami přiblížíte, pochopíte proč! Nápaditá prezentace sladkostí (a nejen jich) v Ottolenghi jednoduše bere dech a svádí k hřešení! 

Všechny sladkosti jsou vyrobeny z čerstvých surovin bez konzervantů či chemických barviv, přičemž většina surovin pochází z Velké Británie či zbytku Evropy.

Rovněž i Ottolenghi najdete na různých místech Londýna. My doporučujeme pobočku na ulici Upper Street s jednoduchými čistými liniemi, které dají vyniknout bohatým variacím dobrot všemožných tvarů i chutí.

Adresa: Ottolenghi Islington, 287 Upper Street, N1 2TZ

Otevírací doba: Po–So: 8:00–22:30 h; Ne: 9:00–19:00 h.

7. Nordic Bakery – Závan Skandinávie v Londýně…

Snídaně u Nordic BakerySnídaně u Nordic Bakery

Už jste někdy ochutnali nejoblíbenější sladké pečivo Švédska? Pokud ne, máte jedinečnou možnost to právě teď napravit v krásné skandinávské kavárně a pekárně v Londýně.

Londýnská pekárna Nordic Bakery připravuje třeba výtečné skořicové šneky (švédsky kanelbulle), které nejlépe chutnají ještě teplé s šálkem silné kávy. 

Opusťte na chvíli nespoutané Soho a vstupte do poklidného světa severské harmonie a pohody. V některé ze tří poboček si můžete smlsnout také na karelském koláči, tradičním dezertu s rýžovou náplní, který se stal pro Finy národním jídlem.

Adresa: Nordic Bakery, 14a Golden Square, Soho, W1F 9JG

Otevírací doba: Po–Pá: 7:30–20:00 h; So: 8:30–20:00 h; Ne + svátky: 9:00–19:00 h.

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Pro rodiče a děti

Dovolená? Ne, dobrodružství!

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. března

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-nejlepsich-cukraren-a-pekaren-v-londyne/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024