Počasí v Londýně: Skvělé v každé době

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 58301x

Londýnské počasí je velmi nevyzpytatelné. V jednu chvíli je slunečno, ale kdykoliv vás může překvapit déšť.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Londýn zdaleka nepatří k nejdeštivějím metropolím? V průměru má dokonce méně deštivých dnů než například Paříž nebo Milán.

Plánujete svou cestu do Londýna a nemůžete se rozhodnout, kdy jet? Říkáte si, jaké asi bude počasí? Věřte nebo ne, stojí za to Londýn navštívit v kterémkoli ročním období.

Pozitivním faktem je, že v hlavním městě Velké Británie se nesetkáte s extrémním počasím. Teploty pod bodem mrazu, sníh, ale ani neúnosné horko tady nebývají zvykem. Pokud si chcete udělat představu, jaké počasí je pro jednotlivá období typické, pozorně si přečtěte níže uvedené informace a doporučení, co v jednotlivých ročních obdobích v Londýně dělat.

Jaro

Jaro u Buckinghamského paláceJaro u Buckinghamského paláce

Na jaře bývá v Londýně opravdu krásně. Od března do května se teploty pohybují mezi 12 °C a 18 °C, což je pro objevování krás britské metropole ideální. Není ani příliš horko, ani zima. Slunečné počasí je na jaře poměrně obvyklé. Pravdou je, že se často vyskytují přeháňky a deště.

Nenechte se jimi ale odradit, protože nic se nevyrovná rozkvetlému Londýnu. Na jaře máme na každém rohu narcisy, keře a stromy, které se obalují květy a prvními lístky. Vzhledem k velkému počtu parků si na jaře budete v Londýně připadat jako v jedné velké kvetoucí zahradě.

Když se vybavíte deštníkem nebo nepromokavou bundou, nepřekvapí vás už nic a budete si moci vychutnávat všechny krásy města, které se probouzí po zimě. Jaro v Londýně vybízí k procházkám na čerstvém vzduchu. Vydejte se do jednoho z parků (Hyde Park, Green Park, Regent's Park nebo St. James's Park), projděte se podél Temže nebo vyražte do nedalekého Greenwiche s úchvatným parkem, observatoří a výhledem na Canary Wharf.

Léto

Letní den na Trafalgar SquareLetní den na Trafalgar Square

Letní měsíce jsou pro Londýn těmi nejvytíženějšími v roce. Proto se připravte především na delší fronty u vstupů do památek (vstupenky se vyplatí rezervovat předem). Počet turistů, kteří v létě přijíždějí, je několikanásobně vyšší než ve zbylé části roku. Důvod je prostý.

Červen, červenec a srpen jsou nejteplejšími a nejsuššími měsíci. Průměrná teplota se pohybuje mezi 20 °C a 23 °C. Občas se teploty vyšplhají na 28–30 °C, ale to už je v zaplněných ulicích nebo v metru doslova na padnutí. Výhodou léta je určitě i delší doba, kdy je světlo. Slunce vychází kolem 6. hodiny ranní a zapadá kolem 9. večerní. 

Nepodceňujte sílu slunce ani v Londýně a přibalte si sebou raději opalovací krém a sluneční brýle. Pro jistotu ale mějte v kabelce nebo batohu i deštník!

Letní počasí je ideální k projížďce na lodi po řece Temži, návštěvě trhů v Camden Town nebo večernímu posezení u dobrého jídla, na některé z letních zahrádek v okolí Covent Garden. V srpnu si pak rozhodně nenechejte ujít Karibský karneval v Notting Hillu na ulici Portobello Road.

Čtení na podobné témaPočasí v Anglii: mírné, proměnlivé, a především nepředvídatelnéPřečíst

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Podzim

Podzim v LondýněPodzim v Londýně

Ani podzim nemusí být špatnou volbou. Od září do října jsou v Londýně ještě příjemné teploty (13–17 °C), přičemž během listopadu se začíná mírně ochlazovat (10 °C). Výhodou podzimních měsíců je jistě pokles turistů v centru města a úbytek lidí ve frontách na nejrůznější památky.

V průběhu tohoto období má Londýn díky pestrým barvám rozličných stromů neopakovatelnou atmosféru. Mějte ale na paměti, že bez teplejšího oblečení, nepromokavých bot a deštníku se zřejmě neobejdete. Pro cestovatele je důležité být připraven na horší variantu a přitom se nechat překvapit variantou lepší. A zrovna Londýn umí velmi mile překvapovat!

Bude-li pěkné počasí, prohlédněte si centrum metropole, včetně Westminsteru a Buckinghamského paláce. Pokud vám bude chladno, využijte interiérů památek a neváhejte se jít podívat dovnitř. Westminsterské opatství se řadí mezi nejkrásnější církevní stavby Anglie.

V září máte jedinečnou možnost navštívit Buckinghamský palác uvnitř. Nebude-li venku přívětivé počasí, nenechte si ujít komnaty, které používá královna Alžběta II. a její rodina k oficiálním příležitostem. Jsou fascinující!

Zima

Londýn nevšedně zapadaný sněhemLondýn nevšedně zapadaný sněhem

Průměrné zimní teploty se v Londýně pohybují mezi 2–8 °C. Většinou fouká studený vítr a poměrně hojně prší. Mrzne a sněží zde ale jen zřídka, proto nemusíte mít obavu, že byste zažili extrémní zimu, na jakou jste většinou zvyklí z domova. Co se teplot týká, zima v Londýně je mnohem příjemnější než ta naše.

Přestože dny jsou v zimě kratší, dají se využít k mnoha zajímavým věcem. Zimní období je charakteristické především nákupy, pro které je britská metropole jako stvořená. Nabídka londýnských obchodů je obrovská, takže pokud máte chuť, nebojte se vyrazit nakupovat vánoční dárky. V lednu obchody lákají pro změnu obrovskými slevami.

Obzvlášť v době před Vánoci si můžete vychutnat vyzdobené a nasvícené ulice, krásné vánoční výlohy nebo hlavní vánoční stromek na Trafalgarském náměstí. U řeky Temže pod Londýnským Okem bývá rozkošný vánoční trh, kde si na zahřátí můžete dát svařené víno nebo punč, koupit nejrůznější sladkosti nebo dárek pro vaše blízké.

K vánočním radovánkám Londýna patří i obří lunapark v Hyde Parku, Winter Wonderland, ve kterém naleznete mnoho atrakcí a pouťové zábavy.

A pokud vás chlad přece jen dožene, schovejte se v některém z muzeí, která jsou v Londýně většinou zdarma. Mezi ty nejzajímavější patří Britské muzeum, Muzeum Londýna, Muzeum přírodní historie, Muzeum vědy, Národní galerie, Národní portrétní galerie nebo galerie moderního umění Tate Modern

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/typicke-londynske-pocasi/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024