7 tipů, kde a za kolik se najíst v Londýně: Fish and chips, jacket potatoes i cesta kolem světa

Pavlína Sedláčková Pavlína Sedláčková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 78327x

Kde a za kolik se dobře najíst v Londýně? Máme pro vás tipy přímo od našich průvodců a cestovatelů.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Skvělé Fish and Chips můžete ochutnat v okýnku vedle Tower of London.

Anglická kuchyně sice nepatří mezi ty nejvyhlášenější a nejvyhledávanější, přesto nabízí pokrmy, které stojí za to vyzkoušet. Londýn je mezinárodní metropolí, ve které žije nepřeberné množství národností, proto tu kromě tradiční kuchyně můžete ochutnat jídlo ze všech koutů světa. Tak pojďme na to. 

Nejlepším místem pro poznávání cizích kuchyní jsou zdejší tržnice, kde vedle sebe pod širým nebem předvádějí své kulinářské umění Číňané, Mexičané, kuchaři z Nepálu a mnoho dalších. 

Pokud půjdete do tradičního anglického pubu (restaurace, hospoda), který rozhodně při návštěvě Londýna nevynechejte, počítejte s tím, že vás u stolu nikdo neobslouží. Svou objednávku si musíte vyřídit u baru.

Velké množství restaurací nabízí také možnost nechat si zabalit jídlo sebou, čemuž odpovídá dnes i u nás rozšířený výraz "take away". V takovém případě může být jídlo až o 20 % levnější.

V londýnských pubech se nekouří a do některých můžou ve večerních hodinách pouze dospělí. Když uslyšíte zvonek, tak vězte, že ohlašuje poslední objednávku.

Svůj den v Anglii ale rozhodně začněte tradiční tzv. Full English breakfast. Skládá se z opékané slaniny, párků, vajec na různé způsoby, fazolí, žampionů a grilovaných rajčat. Zakusuje se křupavým toustovým chlebem.

1. Piccadilly Circus

Ochutnejte kuchyni Jamieho OliveraOchutnejte kuchyni Jamieho Olivera

Sladká vůně, která se line až dolů do metra, upoutá všechny milovníky sladkého. Jde totiž o místo, kde dělají nejlepší skořicové šneky v Londýně. Malé nenápadné okno s názvem Cinnabon (7–14 Coventry Street, London W1D 7DH) najdete hned vedle interaktivního muzea "Believe it or not" – Věřte, nevěřte na náměstí Piccadilly Circus.

Jde o původem americkou značku založenou 1985 v Seattlu dvěma bratry, která o několik let později zasáhla i Velkou Británii. Kromě klasického skořicového šneka (cinnabon classic roll) - teplé těsto plněné skořicí a zalité různými druhy polevy, kterého pořídíte za ₤3,50, můžete vyzkoušet i jeho stejně delikatesní sourozence – karamelový šnek nebo šnek plněný čokoládou (caramel pecanbon nebo chocobon). Ke šnekům si můžete dát třeba kávu, která tady stojí okolo ₤2.

Nedaleko náměstí Piccadely najdete restauraci světově proslulého kuchaře – Jamie Oliver's Diner (23A Shaftesbury Avenue, W1D 7EF). Pokud se do hlavní restaurace nedostanete (rezervaci je lepší provést dopředu), můžete vyzkoušet i bistro Jamie Oliver. To se nachází přímo pod restaurací a nabízí hamburgery, hotdogy nebo kuřecí křidélka. Ceny jsou příznivé, zaplatíte od ₤4–₤7.

Na stejné ulici, pouze přes cestu, narazíte na tradiční anglický pub s názvem St. James Tavern. Přestože jeho poloha je v centru kousek od Piccadilly, navštěvují ho převážně místní.

Čtení na podobné témaChcete vidět Big Ben s čistou hlavou? Chyba! Kdo nebyl v pubu, nezažil pravou Británii.Přečíst

Panuje tu dobrá atmosféra, rychlá obsluha a v nabídce je několik druhů tradičního piva – takzvané ale (čti ejl). To se liší od našich českých piv tím, že se vyrábí s použitím kvasinek svrchního kvašení. Ochutnat můžete různé druhy, ze značek Hobgoblin, Horizon, Dirty Tackle, Old Speckled Hen. Pinta (0,568 l) stojí od ₤4.

Především ženy ale možná dají přednost lehčímu cideru (ze značek - Strongbow, Tatcher Gold), jejichž ceny jsou o něco nižší než u piva.

2. Čínská čtvrť – SOHO

Čínská čtvrť nabízí nepřeberné množství restauracíČínská čtvrť nabízí nepřeberné množství restaurací

Čínská čtvrť je vyhlášená pro své dobré a poměrně levné jídelny typu "all you can eat" – tedy zaplatíte určitou sumu, obvykle od ₤8-20 a můžete doslova sníst, co se do vás vejde. Výběr bývá opravdu pestrý – nudle, zelenina, rýže, cibulové kroužky, krevety, kuřecí maso, tofu, smažené maso, zálivky, polévky, rolky. Nápoje obvykle nebývají do ceny zahrnuty. Je tedy potřeba ještě připočíst okolo ₤2 za pití.

Pokud jídelnám typu all you can eat, které bývají často přeplněny a výjimkou není ani čekání před restaurací, neholdujete, ale čínskou kuchyni byste přece jenom rádi vyzkoušeli, je  v Londýně i dostatek tradičních restaurací. Polévka (např. kuřecí polévka se sladkou kukuřicí) stojí okolo ₤3.

Za smažené nudle (či rýži) s masem dle výběru zaplatíte od ₤7,50. Za vyzkoušení stojí známá pečená či grilovaná pekingská kachna, která na vás vyhlíží z výloh a svou vůni láká k ochutnávce. Porce stojí od ₤12.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

3. Oxford Street

Rychlé občerstvení v Marks & SpencerRychlé občerstvení v Marks & Spencer

Na Oxford Street více než jídlo doporučujeme nákupy. Přesto tu najdete převážně fast foody typu Mc'Donald's, Pizza Hut, Subway nebo Marks & Spencer, kde si můžete koupit sendvič. Pokud budete chtít při nákupech dobít energii, káva ve Starbucks je jasnou volbou.

4. Camden Town

Fish and Chips v tradičním pubuFish and Chips v tradičním pubu

Místo známé svými trhy, alternativní kulturou, výborným pouličním jídlem a vyhlášenou Fish and Chips restaurací s názvem Poppies (30 Hawley Crescent, NW1 8NP). Restaurace se nachází po výstupu metra Camden Town na hlavní ulici Camden High Street doprava a druhou ulicí opět vpravo.

Tradiční fish and chips (smažená treska, hranolky a domácí tatarka), kterou by byl hřích v Anglii nevyzkoušet, tu stojí ₤11,70. Vyzkoušet můžete také domácí rybí koláč za ₤8,90. Pokud si chcete vychutnat více rybích pochoutek najednou, objednejte si rybí talíř (treska, krevety, kalamáry, sledi) za ₤14,95.

Rozlehlé trhy se skládají z několika částí (Camden Lock Market, Stables Market, Canal Market apod.). Část Stables Market je pozůstatkem původních stájí a kromě tradičních cetek vás upoutají množstvím stánků s pochutinami ze všech koutů světa. Vedle mexických specialit můžete ochutnat tureckou, thajskou, francouzskou či nepálskou kuchyni.

Výběr je opravdu široký, ceny více než příznivé (najíte se tady za ₤5) a čerstvost pokrmů zaručena. Pokud nemluvíte anglicky, nevadí, místo obrázků jsou vystaveny ukázky nabízených jídel. Trhy jsou otevřeny po celý týden od 10:00 do 18:00 hod.

5. Westminster (London Eye, Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, Buckingham Palace)

Vychutnejte si různé kávy, čaje a jiné pochutiny v kavárněVychutnejte si různé kávy, čaje a jiné pochutiny v kavárně

Pokud budete mít u Londýnského oka chuť na kávu, můžete si zajít do kavárny Riverside Café. Nachází se v budově, která je výdejním místem vstupenek pro London Eye. Různé druhy kávy, čajů a drobného občerstvení tady nabízejí od ₤2.

Když se vydáte nábřežím směrem k mostu Westminster, na levé straně u výstupu z akvárií Sea Life najdete Mc Donald's. U Westminsterského opatství a směrem dál k Buckinghamskému paláci natrefíte na několik pouličních stánků, které nabízejí jednoduché a rychlé pochoutky - zapečené panini, hot dogy, wafle nebo zmrzlinu (od ₤4).

6. Muzeum Madame Tussaud's

Jacket potatoJacket potato

Při východu z muzea najdete kavárnu, která nabízí kromě malého občerstvení výbornou kávu. Doporučujeme například zimní speciál latte s příchutí pikantního pomeranče za ₤3. Další nabídka – espresso ₤1,65 nebo cappucino ₤2,45 a bageta od ₤3.

Pub Globe (43 to 47 Marylebone Road, London, NW1 5JY), který najdete naproti stanice Baker Street Station, nedaleko od Muzea Madame Tussaud's a Muzea Sherlocka Holmse a Regents Parku. Jde o tradiční anglický pub, který je často dost obsazený.

Za vyzkoušení stojí tradiční jacket potatoes, což je zapékaná brambora s náplní podle vašeho výběru (např. se sýrem a slaninou za ₤5.80). Dále se zde servírují samozřejmě fisch and chips (od ₤10), burgry (od ₤10) a tradiční masové koláče – např. Shepherds pie, což je směs mletého masa zapečená s bramborovou kaší. Jehněčí koláč (lamb shank shepherd's pie) v tomto pubu vyzkoušíte za £14.99.

7. Trafalgarské náměstí 

Jídlo v supermarketech – take awayJídlo v supermarketech – take away

Supermarketů Tesco nebo oblíbených obchodů Marks & Spencer naleznete v centru, Trafalgarské náměstí nevyjímaje, dostatek. V supermarketech po celé Británii tu mají oblíbené oddělení "take away" (tedy jídlo sebou), kde naleznete studené sendwiče, plněné bagety nebo tortily všech druhů. Pořídíte je od ₤3–6.

Pavlína Sedláčková

Pavlína SedláčkováExpert Radynacestu.cz

Lákají mě cesty za poznáním a dobrodružstvím, ať už je cílová destinace jakákoliv.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kde-a-za-kolik-se-v-londyne-najist/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024