10 zajímavostí athénského metra: Nejstarší, nejkratší, nejdelší... jaké opravdu je?

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 8598x

27. února 1869 byla zprovozněna první 9 km dlouhá linka z přístavu Pireus do Thisia v centru města.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Před dvěma lety, při příležitosti 150letého výročí provozu londýnského metra, vyhlásil známý britský deník Guardian 6 nejzajímavějších podzemních drah světa. Pro ty, kdo již někdy využili metro v Athénách, asi nebude překvapením, že právě ono se umístilo na předních pozicích.

Vybudovat metro ve městě, kde při téměř každém kopnutí do země narazíte na pozůstatky nejstarší a nejbohatší civilizace celého západního světa, není vůbec jednoduché. Ale výsledek rozhodně stojí za to. Přinášíme vám několik zajímavostí o athénském metru, které jste určitě nevěděli.

1. Nejstarší v kontinentální Evropě?

Obecně známým faktem je, že nejstarší podzemní dráha v kontinentální Evropě byla uvedena do provozu v roce 1896 v Budapešti. Toto prvenství však Řecko odmítá uznat. V Athénách totiž už od roku 1869 fungoval příměstský vlak, který se v roce 1895 rozšířil o stanici Omonia, kam se projíždělo podzemním tunelem.

2. Minulost

27. února 1869 byla zprovozněna linka z přístavu Pireus do Thisia v centru města. Tehdy se ještě jednalo o povrchový příměstský vlak, ale přesto na tu dobu jeden z nejdelších úseků MHD v Evropě. Vzdálenost necelých 9 kilometrů ujel vlak za 20 minut a na trati ještě neexistovaly mezizastávky.

Tento úsek byl během následujících 60 let opatřen mezistanicemi a prodloužen o pouhé 3 další. Pak se rozvoj athénského metra na dlouhá léta zastavil.

Čtení: Zájezdy do Athén – srovnání a doporučení

3. Současnost

V roce 1904 byly původní parní lokomotivy plně elektrifikovány. Až do 90. let 20. století se v záležitosti athénského metra nedělo téměř nic. Když se v této době Athény ucházely o pořádání olympijských her, začínalo být jasné, že stávající zastaralý systém MHD je pro tak významnou událost naprosto nevyhovující.

V roce 2000 se začalo s masovým otevíráním nových stanic a během pouhých 13 let se athénské metro rozrostlo o prodlouženou původní linku 1 a dvě zcela nové linky, tzn. o neuvěřitelných 51 stanic. V současnosti jsou tedy v provozu linky 3 s 61 zastávkami na 85,5 kilometrech a denně metro využije až 1 400 000 cestujících.

4. Budoucnost

V této chvíli již probíhají práce na výstavbě linky číslo 4, která by měla zajistit propojení nejhustěji obydlených částí Athén s centrem města. Podle původních plánů by měla mít nová linka 29 stanic, denně by měla přepravit až 500 000 cestujících a otevřená by měla být v roce 2020. Náklady na její výstavbu jsou prozatím vykalkulovány na miliardu a 200 milionů Eur.

Dalším smělým plánem do budoucna je propojení letiště s přístavem Pireus prodloužením již stávající linky 3.

5. Jeden z nejpříjemnějších systémů metra v Evropě

Během posledních 15 let se athénské metro rozrostlo natolik, že je dnes už počítáno mezi ty největší, nejmodernější a nejhezčí, ne-li na světě, tak v Evropě určitě.

Celé metro totiž vede skrz nejstarší a nejbohatší pokladnici starověkého světa. Některé stanice jsou tak doslova proměněny v archeologické muzeum. Během stavby se našlo více než 50 000 starověkých artefaktů, jednalo se tak bezesporu o nejrozsáhlejší archeologický výzkum athénského podzemí a mnohé z nálezů jsou dnes vystaveny na místech, kde byly objeveny.

6. Kdy se na metru pracovalo?

Nejvytíženějším měsícem co do počtu rozšiřování či modernizace stanic metra byl trochu nečekaně letní červenec, v tomto měsíci bylo nově otevřeno celých 7 stanic. Naopak ani jedna v říjnu.

7. Když se z metra stává vlak

Linka 3, respektive její prodloužení až na letiště Eleftherios Venizelos, byla otevřena v roce 2004, kdy se v Athénách konaly olympijské hry. Za stanicí Doukissis Plakentias se v podstatě podzemní metro stává povrchovým vlakem, a to nejen tím, že vyjede z tunelu na denní světlo.

Ihned za tunelem se vagony zastaví a přepne se elektrické napájení soupravy z třetí kolejnice v metru na trolej a takto pokračuje až na letiště.

8. Vozový park

Na lince 1 jezdí starý typ vlaků a souprava má vždy jen 5 od sebe oddělených vagonů. Na linkách 2 a 3 jsou moderní soupravy s 6 vagony, z nichž ty nejmladší jsou zcela průchozí.

9. Nejstarší a nejmladší

Letos oslavily 146 let stanice Pireus a Thisio. Otevřeny byly přesně 27. února 1869. Na této trase původně nebyly žádné mezizastávky. Před pouhými 2 lety byla otevřena nejmladší stanice Agia Marina (14. 12. 2013).

10. Nejkratší a nejdelší

Nejkratší vzdálenost mezi stanicemi je v centru města mezi zastávkami Thisio a Monastiraki, pouhých 400 metrů. Naopak nejdelší vzdálenost najdeme na lince 3 (modrá) mezi stanicemi Keramikos a Egaleo měří celých 2,2 km.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/athenske-metro-zajimavosti/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024