Vánoce v Řecku: Čas sváteční den za dnem, aneb 40 dní půstu a oslav vrcholí 6. lednem

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5851x

Vánoce se v Řecku neomezují jen na 3 dny v roce, ale přípravy na ně začínají již 15. listopadu.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do ŘeckaZobraz zájezdy

Vánoční svátky jsou hned po těch velikonočních nejdůležitějšími dny pro pravoslavnou církev, a tedy i pro většinu obyvatel Řecka. V době globalizace i oni často přejímají různé zvyky (od stromečků po Santu) původem z Ameriky, Anglie nebo Německa, přesto se však na jihu Evropy slaví tak trochu jinak. Co Řekům velí tradice a proč je šestý leden největším svátkem?

Vánoce se v Řecku neomezují jen na 3 dny v roce, ale přípravy na ně začínají již 15. listopadu, tedy 40 dní před narozením Kristovým.

Tímto datem zároveň počíná předvánoční půst, kdy se věřící musí vzdát masných jídel a mléčných výrobků, nejčastějším pokrmem jsou tak až do 17. prosince ryby. Mezi 17. a 23. prosincem jsou již zapovězeny i ryby a v průběhu samotných Vánoc se musí věřící zříci také oleje a vína. Po Vánocích si pak všichni mohou dopřát, na co mají chuť.

Mikuláš jako ochránce námořníků

6. prosince slaví i v Řecku svůj svátek svatý Mikuláš (Agios Nikolaos), který je stejně jako u nás vyobrazován jako starý vousatý muž. Tady ovšem Mikuláš nenosí dětem dárky jako těm českým.

Jeho hlavním úkolem chránit námořníky, a proto se v tento den vaří tzv. koliva (směs sušeného ovoce, zrní, obilí apod.) a tato směs je pak házena do moře, aby si jej Řekové, pro něž je moře životně důležité, naklonili na svou stranu.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Dvanáct dní v obležení čertů

                          

Období mezi 25. prosincem a 6. lednem je nazýváno jako „Dvanáctidenní“. V tomto období obchází děti domy a zpívají koledy, opět se vaří koliva, která je nyní pokrmem pro členy domácnosti, ale také pro zvířata a část je dokonce přinášena na hřbitovy pro zesnulé příbuzné.

Pro Řecko jsou tyto dny specifické tím, že podle tradice z podzemí vylézají tzv. Kalikandzarové (představme si je jako naše čerty), jejichž úkolem je škodit lidem, jejich domovům i zvířatům. Obranou proti nim je například vyvěšení kříže na dveřích či oknech nebo půlnoční zapalování svící.

Nový rok s jablečnou tradicí

Tradice rozbíjení granátového jablka o podlahuTradice rozbíjení granátového jablka o podlahu

1. ledna pro Řeky neznamená jen oslavu Nového roku, ale také svátek svatého Vasilise. Původně byl toto den, kdy děti dostávaly dárky (v současné době se Řecko „poameričtělo“ a rozdávají si dárky 25. prosince dopoledne).

Na Nový rok opět děti obchází domy za zpěvu novoročních koled a zvykem je rozbít o podlahu granátové jablko – pokud se zrníčka z jablka vysypou, znamená to, že se i členové rodiny rozběhnou do světa.

6. leden  největší ze svátků

Celé vánoční svátky končí v Řecku až 6. ledna, což byl původně den oficiálního začátku kalendářního roku. U nás slavíme svátek Tří králů, v Řecku je to křest Kristův. Tímto dnem vstupujeme pod Boží ochranu a svět opět dostává běžný řád.

Vánoční tabule pro opravdu velkou rodinu

VasilopitaVasilopita

V Řecku jsou Vánoce především příležitostí, kdy se sejde celá rodina (a že může čítat třeba i 30 členů!) a všichni společně stolují, hlasitě se překřikují a všude panuje pověstný mumraj. Prostě nezaměnitelná řecká rodinná atmosféra.

Hlavním vánočním pokrmem je vepřové maso v podobě rolády s vařeným bramborem, v moderní době získává na čím dál větší oblibě i plněná krůta. Dva až tři dny před Vánoci se peče Christopsomo, v podstatě obyčejný chléb, který se liší jen svou zdobností. Jako dezert se v Řecku podává čokoládová roláda.

Na Nový rok se peče Vasilopita, obdoba naší vánočky, která se krájí přesně na přelomu roku.

Zvykem také bývá zapékat do pity minci a ten, kdo ji najde, nebude mít v novém roce finanční nouzi.

Lodě rozzáří náměstí  tradiční výzdoba jinak

Vánoční loďVánoční loď

I v Řecku se na domy instalují různá barevná světýlka, staví se jesličky a zdobí se vánoční stromeček (pro zajímavost, tento zvyk přišel do Řecka až v polovině 19. století). Místním specifikem jsou však „vánoční lodě“.

V domácnostech je najdete v papírové podobě, na náměstích, většinou ostrovních měst, v podobě velké světelné ozdoby (jako je u nás centrální vánoční strom, v Řecku je loď). Opět to má souvislost s úzkým vztahem Řeků s mořem, především pak na ostrovech.

Pokud by se vám někdy poštěstilo být na Vánoce v Řecku, nezapomeňte se naučit „Kales jiortes!“ – Hezké svátky!

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Řecka

Zobrazit aktuální zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vanoce-v-recku/Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!