Červencový sloup na náměstí Place de la Bastille v Paříži se po 30 letech znovu otevře pro veřejnost

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4401x

Pamětní Červencový sloup v Paříži, jenž byl po tři dekády znepřístupněn očím veřejnosti, se již brzy znovu otevře pro veřejnost

Vyberte si z našich 41 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Paříž se pyšní takovým množstvím památek, že k jejich poznání by nestačil ani celý lidský život. Kromě ikonických pamětihodností, které zná bez přehánění celý svět, se francouzská metropole může pochlubit i spoustou neméně významných památek, které však pozornosti turistů často úplně unikají. Jednou z nich je i pamětní Červencový sloup, jenž byl po tři dekády znepřístupněn očím veřejnosti. To se ale již brzy změní.  

Jak již sám název napovídá, Červencový sloup (Colonne de Juilletupomíná na stejnojmennou revoluci v roce 1830, jež vzbouřila celou Evropu, vedla k pádu Karla X. a nastolení takzvané červencové monarchie Ludvíka Filipa I. Orleánského. 

V roce 1985 však byl tento pamětní sloup na náměstí Place de la Bastille z bezpečnostních důvodů uzavřen. Vzhledem k tomu, že pomník stojí uprostřed jednoho z nejrušnějších kruhových objezdů v Paříži, množily se obavy o bezpečnost návštěvníků.

Starostce Paříže, Anne Hidalgo, se ale podařilo prosadit vznik pěší části Place de la Bastille a nyní doufá, že se tak na toto významné náměstí v Paříži a zároveň symbolické místo Francouzské revoluce podaří přilákat více návštěvníků.

Největší opravy naplánovalo Centrum národních památek (Centre des Monuments Nationaux) na září letošního roku. S celkovým dokončením se však počítá až v roce 2018. Na náklady na renovaci bylo vyčleněno 3,1 milionů eur.   

V minulosti byly v mramorových základech sloupu vybudovány dvě velké pohřební komory. Ta první skrývá ostatky 504 obětí revolučních dnů roku 1830, ta druhá pak ostatky přibližně 200 obětí revoluce roku 1848. Na věčnou slávu a památku obětí Červencové revoluce byla jejich jména do sloupu také vyryta.    

Na samý vrchol sloupu, na němž stojí bronzová socha Ducha Svobody, vede 200 schodů. V horní části pomníku se ukrývá malý balkón, z něhož je úchvatný výhled na Paříž.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cervencovy-sloup-na-namesti-place-de-la-bastille-v-parizi-se-po-30-letech-znovu-otevre-pro-verejnost/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024