Jak se v Paříži zabydlely bezplatné fontány s perlivou vodou? Je to hit!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 11. 2017 • Přečteno 5272x

Na současné ekologické vlně se veze také Paříž, která hodlá přimět Pařížany k tomu, aby omezili nákup a spotřebu balených nápojů v PET láhvích. Po celém městě proto instaluje bezplatné fontány s perlivou vodou.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Tip pro vás…

Společnost Eau de Paris organizuje také zajímavé exkurze v různých částech města. My doporučujeme třeba dvouapůlkilometrovou procházku po levém břehu Seiny, během níž si prohlédnete akvadukt ze 17. století i některé historické kašny. 

Samozřejmě pokud perlivou vodu téměř nepijete, protože vám jednoduše nechutná, pak tento tip můžete rovnou přeskočit. Předpokládáme ale, že věční bublinkáři, kteří nesycenou vodu nepijí ani v té největší nouzi, nové pitné fontány ve francouzské metropoli zaručeně ocení. Místo klasické neperlivé vody teď mohou pocit žízně bezplatně uhasit vodou s bublinkami. A navíc to bude ekologické.     

Jelikož 70–80 % našeho těla tvoří voda, je jasné, že pití vody dělá našemu organismu nanejvýš dobře. Na to, aby správný pitný režim dodržovali místní i turisté, dbají také pařížské úřady. Zavázaly se, že v každém z 20 pařížských obvodů nechají postupně nainstalovat alespoň jednu bezplatnou fontánu s perlivou vodou.

Tento skvělý nápad se zrodil už v roce 2010 a prvních 8 fontán se okamžitě setkalo s úspěchem. Hlavním cílem bylo vytvořit povědomí a přimět občany, aby nekupovali balenou vodu v PET láhvích a raději dali přednost vodě z pitných fontán, vodě z kohoutku a vratným obalům. V celosvětovém měřítku totiž Pařížané dlouhodobě patří mezi největší konzumenty balené vody.

Záštitu nad projektem převzala společnost Eau de Paris, správce veřejného vodovodu, založená teprve v roce 2009, kdy se město rozhodlo přebrat správu vodních zdrojů od soukromých firem, které je spravovaly od roku 1985.

V průběhu prosince bude v Paříži nainstalováno 9 zbrusu nových fontán. Jedna fontána se nedávno zabydlela také na náměstí Eugène-Varlin v 10. obvodu. Voda v pitných fontánách je příjemně chladná a osvěžující. Oxidem uhličitým CO2 se totiž nejlépe sytí při teplotě 7 °C. Většinu fontán navíc ukrývají veřejné zahrady a parky Paříže, takže i rychlé osvěžení se rázem promění v příjemný zážitek.       

Pitný režim by vždy měl jít ruku v ruce s tím, co jíte a kolik máte pohybu. A jelikož v Paříži nachodíte dlouhé kilometry a vypijete spoustu kávy, nezapomeňte doplňovat tekutiny. V době od 15. března do 15. listopadu můžete bezplatně využívat také početné Wallaceovy fontány.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jak-se-v-parizi-zabydlely-bezplatne-fontany-s-perlivou-vodou-je-to-hit/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024