Bouquinistes možná úplně zmizí z nábřeží Seiny. Skutečně přichází konec jedné slavné pařížské éry?

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5753x

Bukinisté, pouliční antikváři na obou nábřežích Seiny, pomalu mizí z mapy Paříže. Je to definitivní a nezvratné vítězství e-knih?

Vyberte si z našich 42 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že…

V roce 1992 byla tato jedinečná atrakce Paříže zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a že na podobné stánky můžete narazit třeba i v Tokiu, Pekingu či třeba Montrealu?

Kéž by knihy úhledně vyskládané v dřevěných, tmavozelených stáncích, lemujících nábřeží Seiny, uměly mluvit… Řekly by vám, jak moc jsou nešťastné a doufaly by, že jim dáte přednost před všemi těmi čtečkami e-knih a vezmete si je domů… Kupte si od bukinistů něco i vy a pomozte zvrátit jejich osud!       

Bukinisté (franc. Les Bouquinistes), pouliční antikváři na obou březích Seiny, prodávající staré pohlednice, knihy (některé dokonce v prvním vydání), francouzské komiksy, časopisy, noviny, známky… a dnes (bohužel) i drobné suvenýry nezřídka s nápisem „Made in China“, jsou s historií i současností Paříže neodmyslitelně spjati již od sedmnáctého století.

Tehdejší počet dvaceti bukinistů značně vzrostl a dnes se jich vedle sebe městnají více než dvě stovky.

Na devět stovek tradičních stánků tmavozelené barvy, umístěných na zábradlí nad Seinou, se táhne v délce tří kilometrů, od Musée d'Orsay na levém břehu řeky Seiny až po Institut de Monde Arabe (česky Institut arabského světa) se zajímavým výhledem na historickou část Paříže. Nejvíc jich však najdete při vstupu do Latinské čtvrti, která je domovem slavné pařížské Sorbonny.      

https://www.radynacestu.cz/blog/fotoreportaz-pobalti/?utm_source=facebook&utm_medium=social-media&utm_term=blog-pobalti&utm_content=facebook-radynacestu src="https://www.youtube.com/embed/SEBz0zJ_Jyc" width="736" height="350">

V současné době ale to největší nebezpečí nepředstavují konkurenční bukinisté, byť jich jsou více než dvě stovky, nýbrž fakt, že lidé dnes mohou číst vše online a tištěné knihy, noviny a časopisy upadají téměř v zapomnění.

Logickou odpovědí na pokles prodeje bylo rozšíření sortimentu o suvenýry z Paříže. Město nechce své bukinisty ztratit, a tak místní předpisy prodej suvenýrů povolují. Mohou být ovšem prodávány pouze v jednom ze čtyř boxů, které připadají na jednoho bukinistu.

Někteří bukinisté tento krok vítají, jiní jsou spíše skeptičtí.

Bukinisté sice neplatí pronájem, ale zato musí mít otevřeno přinejmenším čtyři dny v týdnu. 

Je to jednoduše báječné povolání, nemyslíte? Vyberete si svou oblíbenou denní dobu, otevřete stánek, a zatímco se kocháte pohledem na Paříž, až do západu slunce očekáváte svého (alespoň nějakého) zákazníka…

Podpořte Paříž a tuto její krásnou tradici! Kupte si něco zajímavého ke čtení. A pokud (zatím) neumíte francouzsky, radost vám určitě udělá i stará pohlednice Paříže.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 42 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/slavni-bukiniste-dal-pomalu-mizi-z-nabrezi-seiny/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024