Curyšská muzea: prvotřídní budovy se spoustou uměleckých lahůdek

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4054x

Velkoměsto typu Curych nabízí zajímavé lahůdky i milovníkům umění.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

V samém centru Curychu si užijí i ti, kteří sem přijedou za uměním. Muzea jsou zde opravdu prvotřídní a čekají na vás zajímavé lahůdky. Přímo ve čtvrti Niederdorfstrasse, v blízkosti velechrámu Grossmünster, se nachází pověstný Kunsthaus. Tedy dům umění, který je dominantou náměstí Heimplatz. Jedná se o nejkrásnější galerii ve Švýcarsku. Kromě stálé kolekce zde probíhá neustálá řada špičkových výstav současného umění.

Kunsthaus

Už před samotným vchodem do galerie minete díla mistrů. Pokud chcete vidět dočasnou výstavu, nejspíše vás pustí do výstavních sálů v přízemí. Jen v jednom z křídel najdete stálou expozici a řady soch od Alberta Giacomettiho. Je prý nejširší expozicí jeho děl na světě. Galerie vlastní díla holandských a vlámských malířů, jakými byli Rubens, Rembrandt, Hals a z benátského sálu je zajímavý El Greco, stejně jako plátna z doby italského a holandského baroka. Celý komplex místností je věnován švýcarským umělcům devatenáctého století, včetně Ankera, Böcklina, Segantiniho a Füssliho.

Bude vám až přecházet zrak z takové hromady děl. Přesto je vystavena jen nepatrná část z tzv. Graphische Sammlung sestávající z 80 000 grafik. Sbírka umění dvacátého století je prvotřídní. Jsou zde zastoupeni všichni velikáni, které si v tomto století dokážete představit. Zastoupeny jsou všechny směry – popové a expresionistické umění, kubismus, dadaismus, fauvismus a také surrealismus.

Archäologische Sammlung

V univerzitní čtvrti se nachází Archäologische Sammlung plná spousty etruských předmětů. Ty patří k nejzajímavějším artefaktům Středního východu. Reprezentují je vitríny s egyptskými fajjúmskými portréty, stély z Nimrudu, sošky starověkých egyptských bohů a římské a helénské předměty.

Graphische Sammlung der ETH

Nedaleko odtud stojí za prohlídku Graphische Sammlung der ETH, jejíž sbírky obsahují tisícovky dřevorytů, leptů a rytin ze všech období. Zejména jsou to díla Dürrera, Rembrandta, Goyi a Picassa.

Johann Jacobs Museum

Při cestě na promenádě kolem jezera zahlédnete Johann Jacobs Museum zabývající se kulturní historií kávy. Mezitím uvidíte rokokové a klasicistní nádobí z porcelánu, stříbrné konvice, obrazy, reprodukce a kresby doplněné o ukázky televizních reklam na kávu. Lákají své návštěvníky na kávu zdarma.

Völkerkundemuseum

Západně od hlavního nádraží, které je určitým orientačním bodem, můžete najít lidové muzeum neevropských kultur Völkerkundemuseum. Nedaleko odtud lze také navštívit Haus Konstruktiv s řadou dočasných výstav konkrétního i konstruktivistického umění.

Švýcarské národní muzeum

Pravou třešničkou je Švýcarské národní muzeum ve stavbě podobné gotickému hradu. Vystavuje pestrou sbírku exponátů mapujících historii Švýcarska. Muzeum nabízí nejmodernější výstavy rozdělené do tematických bloků jako náboženská historie, galerie sbírek, archeologické sbírky a dočasné expozice.

Muzea Rietberg

Mimo centrum už můžete zamířit jen do Muzea Rietberg, které uchovává neevropské umění.

Museum für Gestaltung

V západním Curychu sídlí Museum für Gestaltung s exponáty o designu, vizuálním umění, reklamách a médiích. Další moderní muzeum se nachází v průmyslové čtvrti mimo centrum města v uznávané Kunsthalle s výstavami současného umění. Také zde najdete Migros Museum für Gegenwartskunst a Daros Exhibitions, což je také muzeum současného umění.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/curysska-muzea/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024