Tisícoví velikáni Alp a jejich střediska: poznejte je všechny

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 3100x

Region Interlaken je tou pravou kolébkou turistiky v zimě i v létě.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Vyzkoušejte první ranní vlak do ledového sedla Jungfraujoch. Ušetříte peníze a také stres z davů turistů.

Region Interlaken je rájem pro výletníky a dobrodruhy. Umí ale také uspokojit vysokohorské turisty v letní sezoně a lyžaře a snowboardisty v té zimní. Nachází se zde totiž pás země, který je posetý alpskými vrcholy. Do výšky několika tisíc metrů se tyčí nespočet hor a masivů, které stojí za to navštívit a zdolat. Z toho důvodu lze zmínit jen některé z nich, samozřejmě ta slavnější místa.

Schilthorn

Jedním z nich je velikán Schilthorn. Výlet lanovkou na tento majestátní vrchol je totiž nezapomenutelným zážitkem. Jde tedy spíše o výpravu sérií kabinových lanovek ze dna údolí na Stechelberg, přes Mürren, odtud následuje dechberoucí výjezd na Birg a nakonec přijde samotný vrchol o výšce 2 970 metrů nad mořem.

Jungraujoch

Kvalita zážitku je srovnatelná s výletem na slavnější Jungraujoch a přitom zaplatíte méně peněz. Na vrcholu dohlédnete do všech světových stran na špičky alpských hor od Eigeru po Matterhorn a Mont Blanc. Při tom údivu se nezapomeňte také podívat dolů do údolí na Thun a Bern, městečka u stejnojmenných jezer. Výhled si můžete užít také z otočné restaurace, která se objevila i v jedné „bondovce“. Ostatně v suterénu dodnes pouští audiovizuální představení s bondovskou tématikou.

Grindelwald-First

Lyžaři a snowboardisté si užijí své ve středisku Grindelwald. Oproti nedalekým vesnicím, konkrétně Wengenu a Mürrenu, se zde dá dojet pohodlně autem. Tomu odpovídá i hustší turistický ruch. Vesnice se nachází pod rozeklaným triem Wetterhorn, Mettenberg a Eiger. Takže je zde snadné se dostat k velkým ledovcům a také na síť kabinových lanovek.

Podmínky k lyžování jsou vynikající. Vyhlášená oblast Grindelwald-First nabízí sezonu od poloviny listopadu do konce dubna. Přestože najdete sjezdovky všech obtíží, vhodné je sem cestovat i s dětmi. Mají sjezdovky i pro začátečníky a spousty modrých tratí sbíhajících se do střediska. Samozřejmostí jsou skoky a tratě pro snowboardisty a také sáňkovat se dá na různých místech, například na 15 kilometrů dlouhé trati končící právě v Grindelwaldu.

I v létě se dá střediska užít plnými doušky. Mezi nejzajímavější adrenalinové sporty, které nabízí nespočet agentur, patří tandemový paragliding, canyoning, rafting, vodní lyžování, wakeboarding nebo také skalní lezení. Stačí si jen vybrat.

Tipy na výlety

Pokud nebudete chtít zdolávat vrcholy pěšky, nabízí se výlet vlakem do nejvýše položené stanice v Evropě – na známý Jungfraujoch. Jedná se o jednoznačně nejpopulárnější, ovšem také nejdražší, výlet horským vlakem ve Švýcarsku. Je označován reklamním názvem „Špička Evropy“ nebo také anglicky „Top of Europe“.

Jestliže pojedete z Interlakenu, zažijete během cesty zelené pastviny, kopce, až se dostanete nad hranici lesa a po projížďce tunelem konečně zastavíte v ledovém sedle Jungfraujoch. Stanice nacházející se pod stejnojmenným sedlem je položená ve výšce 3 454 metrů nad mořem. Ideální je před takovou jízdou sbalit sluneční brýle, zkontrolovat kvalitu počasí, abyste měli dobrý výhled, a pak si už jen užívat dvou a půl hodinovou projížďku.

Bohatí a slavní si vybrali pro své útočiště legendární alpský Gstaad. Možná také proto, že se nachází v překrásném prostředí na železniční trati Golden Pass. Jeden by si myslel, že půjde o něco jako nablýskanou Ženevu vsazenou do Alp, tedy o horský ráj s ďábelskými cenami.

Není tomu tak, i když Gstaad pořád láká evropské královské rodiny, spousty celebrit a nespočet různých příživníků. Jde ale o vesnici s jedinou ulicí, plně zrekonstruovanými domy ze dřeva a přemírou obchodů s klenoty a kožešinami. Díky své pověsti je ale jedinečný. V zimě zde potkáte celebrity, ale v létě si můžete zajít na poměrně zajímavé túry do kraje Saanenland.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tisicovi-velikani-alp-a-jejich-strediska/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024