10 důvodů, proč jet do Švýcarska: Držet se při zemi? Ani náhodou!

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20241x

Objevte 10 důvodu, proč vyrazit za krásami Švýcarska.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Když se řekne Švýcarsko, na mysli vám nejspíš vytanou sněhem posypané vrcholky Alp a zelené pláně se stády (fialových) krav. Jinému se začnou sbíhat sliny na jemnou čokoládu či typický sýr s oky. Švýcarsko je ale zemí, která nabízí mnohem víc, než byste možná čekali. Zemí, kterou chcete poznat!

V představě mnoha lidí se země pod Alpami opravdu smrskla na hornatý stát, kde má každý druhý bezva hodinky a boháči z celého světa si tady zakládají tučná bankovní konta. Jenže bohatství Švýcarska je v něčem úplně jiném.

Na své si tady přijdou nejen blázni do přírody, ale i milovníci železnic či středověké architektury. Zapomínat nesmíme ani na jídlo, kterému země původu, Švýcarsko, dodává punc kvality. Čokoládu z místních továren byste mohli platit zlatem a pohled z Matterhornu? Tak ten je nejmíň za milion.

Ale nepředbíhejme. Tady máte oněch deset důvodů, proč jet do Švýcarska, pěkně jeden po druhém. A při zemi se rozhodně držet nebudeme. Matterhorn totiž není jediným „vrcholem“ Švýcarska...

1. Budete obdivovat největší vodopád Evropy – Rýnský vodopád.

Rýnský vodopádRýnský vodopád

Je vysoký 25 metrů a široký celých 150 metrů. Dívat se do rozbouřených vod Rýna je možné hned z několika plošin. Jednu z nich byste našli třeba u starobylého zámku Laufen. 

2. Necháte se okouzlit krásou Curychu.

Noční CurychNoční Curych

Curych je bankovní středisko světového významu a jedno z nejbohatších měst na světě. Logicky také patří mezi nejdražší města, ale především nabízí bohatou historii, o které tady najdete doklady na každém kroku v podobě architektonicky zajímavých budov. 

Čtení: Zájezdy do Švýcarska – srovnání a doporučení

3. Užijete si plavbu po Curyšském jezeře.

Plavba lodí po jezeřePlavba lodí po jezeře

Curyšské jezero se nachází ve staré ledovcové kotlině. Je 40 km dlouhé a až 4 km široké. Jeho celková rozloha je úctyhodných 88,5 km², dosahuje maximální hloubky 143 m a leží v nadmořské výšce 406 m. Jen těžko ale změříte zážitek, který vám z plavby zůstane. 

4. Necháte se unést výhledem z hory Uetliberg.

Výhled z hory UetlibergVýhled z hory Uetliberg

Uetliberg je součástí Švýcarské plošiny a má výšku 873 metrů. Až k vrcholku hory jezdí vlak z Curyšského hlavního nádraží, které mimochodem patří mezi jedny z nejhezčích budov v Curychu. Hora nabízí pohled nejen na něj, ale na celý Curych i Curyšské jezero.

5. Ochutnáte pravou čokoládu z továrny Lindt&Sprüngli.

Ochutnávka čokoládyOchutnávka čokolády

Obecně ji znáte spíše pod názvem Lindt, jak jméno firmy lidé zkracují. Její historie sahá až do roku 1845. Od té doby si výrobky právě z této čokoládovny vydobily jméno po celém světě. Vždyť jedním z největších odbytišť jsou pro švýcarskou čokoládu třeba Spojené státy americké.  

6. Nahlédnete do sousední Itálie a městečka Tirano.

Tirano v ItáliiTirano v Itálii

Malebné městečko najdete ve Valtellině. Pochlubit se může třeba bazilikou Madonna di Tirano  Ačkoli tady žije méně než 10 tisíc obyvatel, může si Tirano říkat město, protože jeho hranice byly kdysi obehnány ochrannými zdmi. 

7. Svezete se proslulým vlakem Bernina Express.

Bernina ExpressBernina Express

Objevíte tak překrásnou krajinu a architektonické skvosty patřící do Světového kulturního dědictví UNESCO. Bernina Express je nejvýše položenou železnicí Evropy a na trati nabízí pohled na ledovce i ledovcová jezera na pomezí Švýcarska a Itálie. 

8. Projdete se po Lucernském Kaplovém mostě.

Lucern a Kaplový mostLucern a Kaplový most

Kaplový most je hlavní atrakcí Lucernu a jeden ze symbolů Švýcarska. Překlenuje řeku Reuss a je nejstarším dřevěným krytým mostem v Evropě. Název mostu byl odvozen od kaple sv. Petra, která stojí hned u něj.  

9. Ochutnáte skvělý švýcarský sýr Gruyére.

Sýr GruyéreSýr Gruyére

A dokonce odhalíte recept na jeho výrobu! Typický tvrdý sýr z nepasterizovaného kravského mléka se ve Švýcarsku vyrábí už od roku 1113 a patří mu zápis ve francouzském slovníku. Zraje až neuvěřitelných 25 měsíců! 

10. Vyfotíte se s nejfotografovanější horou světa Matterhorn.

MatterhornMatterhorn

To nejlepší na konec – Matterhorn. Její jméno pochází z německého matte (horská louka) a charakteristického tvaru této hory, horn (roh). Je sice až sedmou nejvyšší horou Alp, ale u turistů jednoznačně nejoblíbenější. 

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 7. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-jet-do-svycarska/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024