Diamanty v Amsterdamu: tradici blýskavých kamenů drží už víc jak 400 let

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13468x

Návštěvníci hlavního města Nizozemska nemohou vynechat prohlídku některé z brusíren.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Doporučujeme

Při návštěvě Amsterdamu byste si neměli nechat fascinující prohlídku alespoň jedné z brusíren diamantů ujít!

Lidská fascinace diamanty sahá do dávných dějin. Tato krystalická forma uhlíku přitahovala člověka od nepaměti jako nejtvrdší známý přírodní nerost. A jeho broušená forma přitahuje ještě více. Celou slávu diamantů si člověk uvědomí při návštěvě Amsterdamu. Doslova na každém kroku tu na něj blýskají z výloh, reklamních poutačů, muzeí či brusíren. Město diamantů dostává svému jménu.

Jak to vlastně začalo...

Přestože člověka zajímaly diamanty od nepaměti, až teprve v 15. století Belgičan Lodewijck van Bercken vynalezl přístroj na jejich řezání. Ten byl založený na jednochudém principu – leštící koutouč napustil směsí olivového oleje a diamantového prachu. Tedy diamant byl zpracováván diamantem.

První brusírny proto vznikaly v Belgii a až teprve roku 1585 se do Amsterdamu přistěhoval tzv. praotec brusíren Willem Vermaet a založil v tomto městě svoji dílnu.

V 17. století ho následovali další, ale největšího rozmachu toto odvětví v Amsterdamu dosáhlo ve století devatenáctém, kdy se dílny spojily s obchodníky. Tehdy tu pracovalo kolem 10 000 brusičů. Celé odvětví prosperovalo až do začátku hospodářské krize roku 1929.

Broušení diamantů bylo v Nizozemsku vždy doménou španělských Židů. Život dvou tisíc z nich ukončily koncentrační tábory a mnoho rodin začalo nový život po druhé světové válce v Izraeli. V součané době se broušením diamantů v Amsterdamu zabývá asi 600 lidí. I přesto je tu velmi silná tradice tohoto oboru a diamanty tu naleznete na každém kroku.

Kam za diamanty?

Návštěvníci hlavního města Nizozemska nemohou vynechat prohlídku některé z brusíren. Nejznámější je patrně Coster Diamonds B. V., jež byla založena roku 1840. Pyšní se zpracováním diamantu Koh-I-Noor, který s hmotností 105 karátů patří k největším na světě. Vidět ho můžete na koruně Královny matky, která je součástí britských korunovačních klenotů. Další z jejich proslulých prací je tzv. Drážďanský světlezelený diamant, který patří k saským klenotům.

Titulem nejstarší amsterdamská brusírna diamantů se pyšní společnost Moppes Diamonds. Byla založena již roku 1828 a je to jediná místní brusírna, která má vlastní slévárnu zlata. V posledních letech se také těší velké oblibě a uznání Gassan Diamonds, založený roku 1945 Samuelem Gassanem. Patří k největším v Amsterdamu a zaměstnává přes 500 zaměstnanců.

Všechny tři brusírny nabízejí turistům zajímavou prohlídku. Nejprve tu máte možnost prohlédnout si největší skvosty jejich práce a kolekce šperků. Poté navštívíte dílnu, kde uvidíte neuvěřitelnou práci brusičů a průvodce vám vysvětlí, jakým způsobem se diamanty řežou a seznámí vás s největšími nalezišti těchto drahokamů.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Jak poznat ten nejlepší diamant?

Poslední a nejdelší část prohlídky probíhá ve zvláštní místnosti monitorované mnoho kamerami. Na začátku vám průvodce vysvětlí, jak se určuje cena diamantů skrze čtyři základní kategorie, tzv. 4C. První je hmotnost kamene. Ta se udává v karátech, přičemž jeden karát odpovídá 0,2 g. Čím těžší je diamant, tím se samozřejmě zvyšuje jeho cena.

Následuje barva. Nejběžnější je bílá a každý žlutavý odstín snižuje jeho kvalitu. Vzácně se objevují i růžové, modré a zelené diamanty. Další kategorií je jasnost, která definuje množství tzv. inkluzí, nečistot. Mezi ně patří různé skvrny, škrábance a vzduchové bubliny, které hodnotu diamantu snižují. Tzv. čistý diamant bez jakýchkoli chyb se objevuje jen opravdu výjimečně.

Poslední a pro laika nejlépe rozeznatelnou kategorii představuje výbrus. Ten je také jedinou kategoriií, kterou člověk může ovlivnit. Mezi oblíbené a často používané tvary patří čtyřhranný princes, podlouhlá markýza, obdelníkový či čtvercový smaragd, ovál, srdce či kapka.

57 plošek odrážejících světlo – briliant

Klasickým brusem však zůstává briliant. Tento tvar dovedl k dokonalosti roku 1919 matematik Marcel Tolkowsky, který pomocí matematických vzorců a rovnic vytvořil specifickou podobu brusu, v němž dosáhl ideálního odrazu světla v celém spektru barev. Říká se mu také amsterdamský brus, protože poprvé byl použit právě v tomto městě.

Briliant je vždy kruhový a má nejméně 57 facet, tedy vybroušených plošek. Z toho se nachází 33 v koruně diamantu, tj. v jeho horní, nahoře ploché části, a 24 v pavilonu, dolní části zakončené špičkou. Funkcí koruny je rozbít světlo a úkolem pavilonu je toto světlo odrazit zpět do koruny tak, aby vznikla brilance, tedy hra světla a barev.

Při broušení briliantového brusu zmenší diamant svoji hmotnost o více než polovinu. Rozhodování o vhodném brusu je tedy velmi zodpovědná práce, při níž každá chyba stojí velké peníze. Dříve ji dělali sami brusiči pomocí ručních měřidel, dnes si na pomoc berou 3D scanary, na základě jejichž výsledků vytvoří počítač ideální modely brusu vhodné pro daný kámen. Konečné rozhodování je ale zase jen na člověku.

V ukázkové místnosti vám průvodce předloží vždy příklady diamantů v různých kategoriích a doslova do rukou se vám dostanou diamanty v hodnotě mnoha set tisíc euro. Celý výklad je tu ukončen prohlídkou investičních solitérů i prodejných šperků s diamanty. Jejich profesionálně nasvícené nádheře se odolává jen těžko!

A když to chcete sami zkusit...

Pro ty, kteří se s diamanty chtějí seznámit ještě blíže, se v některých amsterdamských brusírnách pořádají kurzu broušení. Účastník tu získá informace o základních technikách a může si vybrousit svůj vlastní diamant. To vše od pouhých 475 euro!

I když se v současné době velké množství brusíren stěhuje do Afriky a velkou konkurenci představují potomci brusičů, kteří odešli po 2. světové válce do Izraele a nově i dílny v Indii a Číně, udržuje si Amsterdam stále svou více než čtyřsetletou tradici.

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 3. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/diamanty-holandsko/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024