Nizozemský polder: zem ukradená moři

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 28390x

Velká část tohoto malého státu leží pod úrovní hladiny moře a Nizozemci musí tvrdě bojovat o každou píď své půdy.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do HolandskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Poldery zkrátily pobřeží Nizozemska o 1 000 km? Statistiky uvádějí, že téměř polovina území tohoto státu vznikla vysušováním.

„Při stvoření světa se s Nizozemskem nepočítalo,“ říká známý bonbot. Velká část tohoto malého státu leží pod úrovní hladiny moře a Nizozemci musí tvrdě bojovat o každou píď své půdy. Nezbývá jim, než prát se se všude přítomnou vodou a vysušovat pobřežní mělčiny a jezera. Zkrátka – vytvářet poldery.

Nikdy nekončící práce

Ty menší začaly vznikat už ve středověku jako obrana proti neustále se opakujícím záplavám. Už ve 13. stol. se mniši snažili oddělit mělčiny od moře hrází ve tvaru prstence. Odtud pak odčerpávali vodu do kanálů a z nich poté do řek a moře. Výsledkem byly nové písčité břehy, které se postupně kultivovaly.

V 16. stol. přineslo zlom využití větrných mlýnů. Jejich pomocí se zrychlilo odčerpávání vody a tím pádem mohlo začít získávání půdy ve velkém.

Nový technologický vynález, lopatky nastavitelné proti větru, pomohly zásadně zvýšit výkonnost mlýnů, a tak v 17. stol. bylo rekultivováno v Sevením Holandsku první velké jezero Beemster. Na jeho odvodnění pracovalo 42 větrných mlýnů, kterým se to podařilo za 4 roky.

V 19. stol. se pro vysušení 18 000 ha Haarlemského moře využilo již prvních parních strojů a velkých parních čerpadel a během 20. stol. Nizozemci získali z vody mnoho set kilometrů čtverečních půdy.

Na přetřes přišel také starší projekt ze 17. stol. – přehrazení zálivu Zuiderzee a jeho vysušení. Po konečném schválení plánu roku 1918 se začalo s přípravami 32 km dlouhé ochranné přílivové hráze, která spojuje provincie Severní Holandsko a Frisko. Samotná stavba trvala pouze neuvěřitelných pět let a roku 1935 bylo Zuidersee přehrazeno a část definitivně odříznuta od moře. Tak vzniklo sladkovodní jezero Ijsselmerk, které je postupně vysušováno.

A jak vzniká samotný polder?

Vše začne ohrazením vysušované plochy hrází. Z uzavřeného prostoru se odčerpá voda, až tam zůstane jen bláto. Do něj se vyseje rákosí, jehož kořeny zpevní povrch a navíc pomohou odpařování vody a tím i vysušování půdy.
Po dvou letech se rákosí vypálí a z nově vzniklé půdy se stanou pastviny.

Po čase, když dobytek dostatečně udusá půdy svými kopyty, se tu vyseje obilí a po dalších pěti letech vznikne 1,2 m silná vrstva pevné půdy.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Neustálý souboj s vodou

Pro zachování křehké rovnováhy mezi vodou a zemí tu neustále pracuje 20 000 čerpadel. Kdyby se na 24 hodin zastavila, osmina Nizozemska by se znovu ocitla pod vodou.

Hrozí to i mezinárodnímu letišti u Amsterdamu Schiphol, které leží na starším polderu, na jehož místě se odehrávala v 16. století námořní bitva proti Španělům. (Pod tímto nejníže položeným letištěm na světě jsou prý pohřbeny vraky plachetnic, které tu v holandsko-španělské bitvě bojovaly).

Všechny poldery v Nizozemsku patří státu, který je pronajímá soukromníkům. Poznají se jednoduše – jsou to rovná území, většinou pod úrovní silnice a okolní krajiny, občas i pod úrovní řek, prošpikovaná hustou sítí rovnoběžných kanálů. 

Nezbývá než souhlasit s Karlem Čapkem, který ve svých Obrázcích z Holandska napsal: „Ty slavné poldery jsou totiž neobyčejně přímočaré, když se Holanďan dal do toho, aby si sám stvořil zem, udělal ji pěkně po lidsku, tj. podle lineálu, jako když se řežou prkna. Křivolaké jsou dějiny člověka, ale přímočaré je dílo jeho.“

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Baví mě život. Všude tam, kde právě jsme.

Holandsko / Nizozemsko

Holandsko vás dostane

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Holandska

Zájezdy do Holandska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 25. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nizozemsky-polder/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024