Zajímavosti v Rotterdamu: slavný humanista, nádherná architektura a ZOO

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 10316x

Ti, které už nebaví prohlídka věhlasné rotterdamské architektury, mohou navštívit některé z místních muzeí.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do RotterdamuZobrazit zájezdy

Rotterdam je druhým největším městem v Nizozemí a největším přístavem Evropy. Právě uličky kolem přístavu byly první, které na břehu moře vyrostly. Krom toho v Rotterdamu vyrostl světově proslulý humanista, prazvláštní bydlení „na sloupech“ nebo ZOO, která přežila druhou světovou válku. Zajímavostí je tady zkrátka na jedno město víc než dost. 

Rotterdam nikdy nebyl sídlem krále ani městem reprezentačním. Vždy představoval kosmopolitní místo, kde se potkávaly různé menšiny a společně pracovaly na jeho rozvoji. Vždy to byla „velká dílna“, jak ho nazval místní rodák Erasmus Rotterdamský.

Co má slavný humanista společného s Rotterdamem?

Jméno světově proslulého humanisty druhé poloviny 15. století nese ve městě univerzita, ulice i náměstí a jeho pomník zdobí prostor před St. Laurenskerk. Pojmenován po něm je i jeden z hlavních bodů rotterdamského panoramatu Erasmusbrug, tedy Erasmův most.

Tato futuristická stavba vznikla roku 1996 a její jediný pilíř, dosahující výšky 139 metrů, se klene přes řeku Niewe Maas. Pro jeho výrazný tvar mu poetičtější duše přezdívají „labuť“, zatímco ty méně poetické ho kvůli množství projektových chyb, které způsobují jeho silné chvění, přejmenovaly na Most Parkinsonův.

Budovy, které jsou prostě „jiné“

K siluetě „nizozemského Manhattanu“ neodmyslitelně patří i Het Witte Huis, tedy Bílý dům, který jako jeden z mála budov přežil bombardování během druhé světové války. Jeho historie sahá až do roku 1898, kdy se tato secesní stavba, vysoká 45 metrů, proslavila jako první mrakodrap v Evropě.

Mezi obdivované a odborníky uznávané stavby tu patří i nejvyšší budovy v zemi na ulici Weena, které dosahují výšky až 150 metrů. K architektonickým skvostům se řadí soubor budov Kijk Kubus postavený v letech 1978 až 1984. Jedná se o obytné domy, které místní nenazvou jinak než Paalwoningen, tedy bydlení na sloupech.

Celý komplex je proslulý neobvyklým pojetím architektury – domy vyrůstají ze země jako stromy, jejich koruna je tvořena obytnými kostkami postavenými na hranu a v dutém „kmeni“ se ukrývá přístupové schodiště k bytům. Stejný autor Piet Bloom navrhl i vedle stojící Het Potlood ve tvaru tužky.

K dalším pozoruhodným budovám patří i Groothandelsgebouw z roku 1951, při jejíž stavbě se spojilo dvě stě firem, aby nahradily prostory zničené bombardováním, dále pak kongresové a koncertní centrum De Doelen, postavené roku 1966, do jehož velkého sálu se vejde 2000 posluchačů.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Troška rotterdamské historie

Ti, kteří by si chtěli udělat představu o původní tváři Rotterdamu, by měli vyrazit do Delfshaven. Je to nejstarší městská část, přestože roku 1389 vznikla jako přístav města Delft. Bývalá skladiště v tomto malebném přístavu nahradily prodejny starožitností a antikvariáty a atmosféru předválečných dob dokreslují i kotvící staré plachetnice.

Mezi nemnoho staveb, které se zachovaly z doby před druhou světovou válkou, patří i radnice na Coolsingel z roku 1920, která je největší radnicí v Nizozemsku. Nejstarší budova v zemi stojí na náměstí Grote Kerkplein; jedná se o pozdně gotickou křížovou baziliku zasvěcenou St. Laurencovi, tedy kostel sv. Vavřince.

Hieronymus Bosch i poplatky

Ti, které už nebaví prohlídka věhlasné rottedamské architektury, mohou navštívit některé z místních muzeí.

Museum Boymans van Beuningen se pyšní jako jediné muzeum v zemi obrazy Hieronyma Bosche. Tohoto nizozemského malíře přelomu 15. a 16. století tady doplňují díla starých mistrů, impresionistů, surrealistů i práce z období moderny. V samotném přilehlém muzejním parku lze strávit i několik hodin.

Neobvyklé a originální je bezesporu Belastingmuseum van der Poel, tedy Muzeum poplatků. To vystavuje (patrně jako jediné na světě) doklady o poplatcích, daních a clech z různých míst planety i z různých období světové historie.

ZOO, která unikla bombardování

Nejenom děti ocení místní zoologickou zahradu. Ta vznikla roku 1857 v centru města. Tehdy si dva zaměstnanci místní dráhy pronajali lokalitu, aby zde umístili vzácné ptáky. Místo se stalo velmi populárním a postupně se změnilo v opravdovou ZOO. Těsně před druhou světovou válkou však bylo rozhodnuto o jejím přestěhování z centra na nový polder Blijdorp. Změna byla realizována na začátku roku 1940, což zvířatům zachránilo život.

V současné době je součástí ZOO její vlastní výzkumné oddělení, probíhá tu program chovu vzácných a ohrožených druhů a ve snaze přiblížit místní prostředí co nejvíce přirozenému prostředí zvířat tu vznikají projekty jako gorilí ostrov či gigantické oceánium.

Co má Rotterdam společného s Českou republikou?

Díky své schopnosti se po každé katastrofě postavit rychle na nohy je Rotterdam 21. století moderní evropské velkoměsto a významné kulturní centrum. Počtem svých obyvatel (596 000) se řadí na druhé místo v zemi.
A pro náš Čechy je významný už tím, že je tu pohřben autor hudby naší hymny František Škroup, který tu dva roky působil jako dirigent a roku 1966 tady zemřel.

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejkrásnější z Provence + CANNES
18. – 25. 6. 2023
To nejlepší z jihozápadní Anglie
27. 9. – 2. 10. 2023

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Holandsko / Nizozemsko (Rotterdam)

Rotterdam na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Rotterdamu

Zájezdy do Rotterdamu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zajimavosti-rotterdam/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023