Nizozemské květinové šílenství: když se v tulipánech točí miliony

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 24480x

Tulipánové korzo je jednou z nejvoňavějších velkolepých oslav v Evropě.

3 zájezdy na téma: Květinové korzo – KeukenhofZobrazit zájezdy

Víte, že…

Nizozemsko a tulipány jsou jedním z oprávněných klišé: v zemi s dvakrát menší rozlohou, než je rozloha České republiky, se ročně vyprodukuje 4,3 biliónů tulipánových cibulek?

Když se řekne Nizozemsko, člověku se vybaví sýry, větrné mlýny či typické dřeváky. Někomu přijdou na mysl slavní malíři, jinému se zalesknou oči při myšlence na proslulé coffee-shopy. Ale jedna asociace napadne každého – tulipány.

V současné době je známo zhruba 150 různých druhů tulipánů a na 2 000 odrůd. Za jejich předka můžeme považovat divoký tulipán, který v přírodě dodnes volně roste na území dnešního Íránu. Tam jej také před několika staletími objevili turečtí sultáni, a protože si jeho nádheru chtěli nechat výlučně pro sebe, zakázali z Turecka vývoz tulipánových cibulek. U sultánova dvora však v 16. století sloužil rakouský vyslanec Ogier Ghislein de Busbecq a ten, i přes turecký zákaz, poslal vůbec první tulipánovou cibulku do Evropy na dvůr rakouského císaře. O květině se přitom zmiňoval jako o tureckém klobouku otočeném vzhůru nohama – tulibanu. Název tulipán byl tedy na světě. 

Rozkvetly první v Praze?

Zajímavostí je, že v roce 1562 bylo několik cibulek zasláno z Cařihradu také do Prahy, kde se dostaly do povolaných rukou osobního lékaře a botanika císaře Rudolfa II., Petra Mattioliho. Ten je nechal zasadit v Královské zahradě v areálu Pražského hradu, a tak se můžeme v různých zdrojích setkat také s údajem, že právě v Královské zahradě rozkvetly vůbec první tulipány v Evropě.

„Tulipánová horečka“

Tržnice jsou plné květin i dnesTržnice jsou plné květin i dnes

Buď jak buď, ve Vídni se s tulipány později seznámil také ředitel zahrady léčivých rostlin císaře Maxmiliána II., francouzský botanik Charles de l´Ecluse, známý také pod latinským jménem Carolus Clusius. Toho tulipány natolik nadchly, že o nich zveřejnil obsáhlé pojednání, a když se později stal profesorem na univerzitě v holandském Leidenu a zároveň spoluzakladatelem první botanické zahrady v Nizozemsku, začal pěstovat tulipány právě tady.

V Nizozemsku se začalo rostlinám díky příznivému podnebí nevídaně dařit a brzy se staly velmi atraktivním zbožím – obchodovali s ním téměř všichni a začínali se o něj zajímat také spekulanti. Tak v letech 1634–1637 vypukla takzvaná Tulipánová horečka, kdy ceny cibulek vyletěly do astronomických výšin – v roce 1635 bylo například 40 cibulek prodáno za 100 tisíc florinů, což – přepočítáno na dnešní ceny – činilo asi jeden milion eur. O dva roky později měla cibulka vzácné odrůdy cenu pěkného amsterdamského domku. Tulipánová horečka nemohla skončit jinak než krachem a pádem cen.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Voňavá velmoc i dnes

Květiny kam se podívášKvětiny kam se podíváš

Nizozemsko se z ekonomických dopadů tulipánové horečky sedmnáctého století vzpamatovalo už dávno a zůstává téměř po čtyři století tulipánovou velmocí a největším světovým producentem tulipánových cibulek.

Nesmíme však zapomenout ani na ostatní květiny – řezaných květin se totiž v Nizozemsku prodá ročně více než 11 miliard kusů, přičemž tulipány jsou překvapivě až na třetím místě. První dvě místa patří růžím a chryzantémám. Z Nizozemí pochází celkem 75 % světové produkce květinových cibulek.

Květinová korza – velkolepý zážitek

K oslavám patří i kapelaK oslavám patří i kapela

Jednou z nejkrásnějších květinových oslav jsou v Holandsku každoroční květinová korza, na která přijíždí také čím dál více českých turistů. Průvody alegorických vozů s dech beroucí květinovou výzdobou doprovázené skupinami hudebníků se zaručeně postarají o nezapomenutelné zážitky.

Pro úplnost je ale třeba říct, že podobné průvody nejsou jen nizozemskou záležitostí. Květinová korza se konají v sousední Belgii, dlouholetou tradici mají také v jižní Francii, Španělsku nebo dokonce za oceánem. Pravdou však je, že v Nizozemí se takových průvodů koná zdaleka nejvíce, včetně toho největšího na světě, ve městě Zundert na jihu země.

Zahrada Evropy – každoroční ráj milovníků záhonů

Květinový obchod v KuekenhofKvětinový obchod v Kuekenhof

Bezesporu nejpopulárnějším místem květinových slavností je park Keukenhof u městečka Lisse v jižním Nizozemsku, nazývaný také Zahrada Evropy. Jde totiž o největší evropský květinový park s rozlohou 32 hektarů, který je otevřený pouhé dva měsíce v roce. Během těchto dvou měsíců se po jeho cestičkách o celkové délce patnácti kilometrů projdou statisíce milovníků květin.

Historie parku sahá až do 15. století – tehdy se stal součástí majetku vévodkyně Jakuby Bavorské. Během staletí sloužíval jako lovecká honitba a pěstovaly se tu bylinky pro vévodskou kuchyni. Tehdy také získal svůj dnešní název: Keukenhof totiž v nizozemštině znamená „kuchyňská zahrada“. Později byl u parku vystavěn zámeček a v roce 1949 tady byla uspořádána první výstava květin, která se od té doby koná každý rok.

Alegorické vozy v květinovém průvoduAlegorické vozy v květinovém průvodu

Nádheru parku vytváří na sedm miliónů kusů jarních cibulek – tulipánů, narcisů, krokusů či hyacintů. Záhony se každý rok mění podle daného tématu. Na rok 2015 je plánováno téma „Van Gogh“ a v tomto roce bylo tématem prostě a jednoduše Holandsko, které bylo prezentováno – jak jinak – než jako země tulipánů.

Symbolem parku pro rok 2014 se tak stala mozaika o rozměrech 23x13 metrů vytvořená z šedesáti tisíců tulipánů a modřenců. Výjev ukazoval řadu tradičních holandských domků a vedle nich se tyčil obrovský tulipán – reprezentace toho, že v době tulipánové horečky stála cibulka vzácné odrůdy tulipánu tolik, co běžný dům…

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
30. 4. – 4. 5. 2025

To nejlepší z Holandska

13 490 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Zájezdy na květinová korza do Holandska (Keukenhof)

Objevte vůně Holandska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Keukenhofu na téma: Květinové korzo

Zájezdy do Keukenhofu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kvetinove-korzo/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024