Dokument o Belgii: ochutnejte Antverpy, středověké Bruggy nebo Brusel s vůní pralinek

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 8767x


Zveme vás na výpravu belgickými městy s kamerou TV Relax a naší průvodkyní Bárou. V dokumentu vám představíme krásy Bruselu, Gentu, Brugg či Antverp.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BelgieZobrazit zájezdy

Belgie je sice známou, ale turisticky malinko opovrhovanou zemí. Ve světě obchodu a politiky je TOP, ovšem za památkami a jinými krásami se sem vydávají jen znalci. Pojďte objevovat trumfy Belgie s námi a poznejte v dokumentu TV Relax hlavní město Brusel, přístavní Bruggy či město diamantů Antverpy.

Také jste ve spojitosti s Belgií vytáhli z paměti jen čůrajícího chlapečka? Nevadí. Proto jsme tady. A začneme samozřejmě v Bruselu - centru Evropské moci.

Moc královská je v Bruselu soustředěna do starobylého Královského paláce, ovšem panovník sem chodí jen do práce. Sám raději bydlí jinde. Zatímco palác je postaven ve stylu Ludvíka XVI., Královskému náměstí bylo dáváno za vzor náměstí v Remeši. 

Úplně bez nápadu však Belgičané nejsou. Třeba Galerie St. Hubert – krytá nákupní pasáž – tady stojí už od dob Victora Huga či Alexandra Dumase. Ovšem opravdovou chloubou Bruselu je náměstí Grande Place. To je právem zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO a prohlédnout si tady můžete například budovu radnice, sochu středověkého bojovníka, který nosí štěstí nebo navštívit muzeum, které ukrývá sbírku oblečků populárního čůrajícího chlapečka. Mimochodem, věděli jste, že nejslavnější Bruselan má jen 30 centimetrů? 

Čtení na podobné témaBudovy na Grande-Place: oblečky čůrajícího chlapečka, Muzeum piva a mocné cechyPřečíst

Benátky severu

Město na vodě, Benátky severu, starosvětské Bruggy. Další zastávkou na naší cestě je kdysi nejchudší město Vlámska. Zdánlivá tragédie města, které rázem přišlo o spojení s mořem a tím i o příliv peněz z obchodu, pomohla zachovat původní architekturu a ráz města. Nedostatek financí obyvatelům zabránil v přestavbě domů a my tak dnes máme možnost vidět unikátní středověké město, které chrání Michelangelova bruggská Madona vytesaná z bílého mramoru.  

Krom projížďky po bruggských vodních kanálech, nesmíme opomenout ani návštěvu Marktu – hlavního náměstí – kde se každý víkend už od 10. století odehrávají městské trhy. A ještě jedna památka Brugg nesmí chybět ve vašem fotoalbu – slavná osmiboká věž Belfort se zvonkohrou. Melodická nádhera váží 27 tun a má 47 zvonů. 

Město diamantů 

Antverpy jsou ve světě známé jako město diamantů, ovšem zdejší náměstí se sochou malíře Rubense, má spíše barvu smaragdu – říká se mu totiž Zelené náměstí. Antverpský přístav pojme desítky mamutích nákladních lodí a ročně se tady protočí 100 miliónů tun zboží. 

Ani další zastávka naší výpravy nepovede jinam než do přístavního města. Tím třetím je proslulý Gent

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Atomium a jiné dobroty...

Na okraji Bruselu stojí další ze symbolů Belgie - Atomium. Ocelovo-hliníkové monstrum vysoké celých 102 metrů vzniklo při příležitosti Světové výstavy v roce 1958. Devět koulí je spojeno 22 chodbami. V jejich útrobách jsou eskalátory a samozřejmě výstava věnovaná stavbě samotné. 

Belgie je podle mnoha žebříčků také jedním z gurmánských rájů Evropy i světa. Za ochutnávku stojí místní french fries, vafle nebo čokoládové pralinky. Ty nejlepší najdete v obchodech Neuhaus či Godiva, ale v podstatě na každém rohu budete moci vybírat z desítek druhů...

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Belgie

Objevte belgická města

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Belgie

Zájezdy do Belgie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dokument-o-belgii/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024