Budovy na Grande-Place: oblečky čůrajícího chlapečka, Muzeum piva a mocné cechy

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8689x

Při vašich toulkách Bruselem zde můžete strávit celé hodiny prohlídkou jednotlivých budov, které vám přiblíží historii města.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BruseluZobrazit zájezdy

Bruselské náměstí Grande-Place je pýchou celého města. Při vašich toulkách Bruselem zde můžete strávit celé hodiny prohlídkou jednotlivých budov, které vám přiblíží historii města. V našem článku se dozvíte, jaké domy na Grande-Place můžete obdivovat a které z nich stojí za to navštívit i uvnitř.

Dominantu bruselského centrálního náměstí tvoří gotická radnice, okolo níž se rozprostírají budovy vybudované převážně řemeslnickými cechy v průběhu 17. a 18. století. Více informací o bruselské radnici a náměstí Grande-Place jako takovém se dozvíte v článku Bruselské náměstí Grande-Place: Jedno z nejkrásnějších náměstí v Evropě.

Králův dům: Místo, kde král nikdy nebydlel a kde má šatnu čůrající chlapeček

Pojďme se ale nyní společně podívat na jednotlivé architektonicky skvostné domy, které na náměstí najdete. Hned naproti radnici se majestátně tyčí budova s názvem Králův dům (Maison du roi, č. 6). Původní budova, která stávala na tomto místě, byla vystavena pekařským cechem na počátku 13. století.

Její pojmenování vychází z toho, že brabantský vévoda žil v době, kdy se Karel V., tehdejší vládce Nizozemí, stal zároveň prvním králem Španělska z rodu Habsburků. Zajímavé je, že ve vlámštině se pro budovu dodnes užívá název „Broodhuis“ (Dům pečiva), který poukazuje na její původní účel. Francouzský název „Maison du roi“ (Králův dům) pak respektuje její pozdější přejmenování. Budova byla mezi lety 1873–1885 rekonstruována Victorem Jamaerem, který se při její přestavbě držel původních plánů.

Králův dům sloužil nějakou dobu jako soudní dvůr i věznice. Dnes v něm sídlí Muzeum města Brusel (Musée de la Ville de Bruxelles) založené v roce 1887 starostou Charlesem Bulsem. Sbírka je věnovaná minulosti města a budete v ní moci obdivovat četné sochy, sbírku fajáns a porcelánu a jiné umělecké artefakty související s dějinami Bruselu.

Magnetem pro turisty je však především druhé patro expozice, které uchovává slavnou garderobu čůrajícího chlapečka. Jak známo, tento nezbedný symbol Bruselu má převleky skutečně rád. Jeho nejstarší kousky pocházejí již z 18. století a jejich prohlídka je mimo jiné i cestou kolem světa.

Kde bydlel velikán francouzské literatury Victor Hugo?

Nyní už můžete začít obdivovat cechovní i měšťanské domy. Stojíte-li čelem ke Královu domu, spatříte po pravé straně soubor osmi domů. Třetí budovou zleva je dům s názvem Holub (Le Pigeon), který původně nechal vystavět cech malířů. Právě v tomto domě bydlel v roce 1852 v exilu francouzský spisovatel Victor Hugo, který kvůli svým pamfletům proti Napoleonovi III. musel opustit vlast. Na domě najdete malou pamětní desku, která pobyt slavného spisovatele připomíná.

Belgická metropole byla mimochodem nejen oblíbeným místem pobytu Victora Huga, ale také dalších velikánů francouzské literatury, kteří se sem vydávali především proto, že ve francouzsky mluvícím Bruselu nepociťovali jazykovou bariéru.

Budete-li posouvat svůj zrak stále doprava, spatříte soubor několika na sobě nezávislých budov, které nesou souhrnný název Dům brabantských vévodů (La Maison des Ducs de Brabant, č. 9). Tyto domy zabírají téměř celou jihovýchodní stranu náměstí a byly pojmenovány podle působivých kamenných bust brabantských vévodů. Jednotlivé domy patřily cechům koželuhů, truhlářů, kameníků nebo mlynářů.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Muzeum piva, Komunistický manifest a zázračná socha

Napravo od Domu brabantských vévodů uvidíte další skupinu domů. Nejdůležitějšími z nich jsou poslední tři: zleva doprava je to Dům pivovarníků (Maison des Brasseurs, č. 10), Labuť (Le Cygne, č. 11) a Hvězda (L´Étoile, č. 12).

Dům pivovarníků má vůbec nejkrásnější střechu na celém náměstí. Trůní na ní zlatá jezdecká socha Karla Lotrinského. Fasáda domu je zdobena nádhernými malbami a reliéfy s motivy sklizně chmele, výroby a dopravy piva.

Uvnitř můžete navštívit Muzeum piva nacházející se ve sklepech ze 17. století. Expozice je velmi malá a seznámí vás především s výrobou zlatavého moku. Muzeum jako takové za to snad ani nestojí, výhodou však je, že v ceně vstupenky máte zahrnuto také posezení v místní stylové hospůdce na jednom z pivních sudů a také ochutnávku místního piva zdarma.

Budova s názvem Labuť byla původně vystavěna cechem řezníků – můžete si na ní všimnout tří soch reprezentujících Hojnost, Zemědělství a Řeznictví. Zajímavé však je především to, že se zde ve 40. letech 19. století na nějakou dobu ubytoval Karel Marx a společně s Bedřichem Engelsem tu napsal části Komunistického manifestu, jenž později ovlivnil dějiny celé Evropy.

Poslední dům v řadě se jmenuje Hvězda a je nejmenším a také nejstarším domem na náměstí. V průchodu u tohoto domu se zlatou hvězdičkou na střeše uvidíte sochu bruselského hrdiny ze 14. století Everarda´t Serclease. Tento statečný radní uchránil Brusel v roce 1356, avšak o několik desítek let později byl přepaden jistým belgickým intrikářem a ztýrán k smrti.

Pokud tomuto bruselskému hrdinovi pohladíte paži či rameno, potká vás prý štěstí. A svobodné dámy může navíc potěšit, že údajně do roka a do dne najdou vhodného ženicha. Bez zajímavosti není ani fakt, že tato ohmataná socha má spojitost i s našimi dějinami: Hrdina Serclaes totiž Brusel ubránil pro Johannu Brabantskou, dceru vévody, jejímž manželem nebyl nikdo jiný než Václav Lucemburský, bratr našeho otce vlasti Karla IV.

Domy mocných cechů

Budete-li se otáčet dále doprava, uvidíte nejprve bruselskou radnici a napravo od ní další skupinu cechovních domů. Jsou to zleva doprava Liška (Le Renard, č. 2) postavená cechem galantérníků, Roh (Le Cornet, č. 3) – dům lodníků s nádherným štítem v podobě historické fregaty, Vlčice (La Louve, č. 4) postavená cechem lukostřelců, Pytel (Le Sac) patřící cechu truhlářů a Trakař (La Brouette) postavený cechem mlynářů.

Skupinu domů pak uzavírá budova s názvem Španělský král nebo také Dům pekařů (Le Roi d´Espagne/La Maison des Boulangers, č. 5). Cech pekařů býval tím vůbec nejpočetnějším a nejbohatším, což se odráží i na velkoleposti stavby. Dnes zde můžete navštívit stylovou belgickou restauraci, ze které se vám otevře výhled na celé náměstí Grande-Place. A tak si po prohlídce jednotlivých historických staveb můžete vychutnat tento harmonický soubor ještě jednou, tentokrát posilněni některou z belgických specialit a se skleničkou vynikajícího belgického piva v ruce.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Belgie (Brusel)

Belgická sestra Paříže

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Bruselu

Zájezdy do Bruselu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/budovy-na-grande-place/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024