Bruselské náměstí Grande-Place: jedno z nejkrásnějších náměstí v Evropě

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15167x

Bruselské náměstí Grande-Place je srdcem města.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do BruseluZobrazit zájezdy

Bruselské náměstí Grande-Place je srdcem města a patří k nejkrásnějším historickým náměstím celé Evropy. Díky své jedinečnosti tvořené souborem bohatě zdobených cechovních domů z doby vlámské renesance a dominantní gotickou radnicí bylo v roce 1998 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. 

Jak je tomu v Bruselu zvykem, veškeré názvy jsou uváděny dvojjazyčně – francouzsky a vlámsky. Francouzský a více užívaný název náměstí zní Grande-Place (Velké náměstí), vlámský název zase odkazuje na původní účel prostranství – Grote Markt, tedy Velký trh. Toto náměstí vzniklo už na konci 10. století v místech po vysušené bažině a po řadu staletí se na něm konaly trhy pod širým nebem.

Bruselský Grande-Place je téměř pravoúhlým obdélníkem s délkou 110 a šířkou 68 metrů. Je jedno, z které strany se na něj dostanete, vždy a znovu vás pohled na něj zcela ohromí. Nemyslete si však, že náměstí je pouze mrtvou procházkou historií – je také tím pravým centrem města.

Čtení na podobné témaBudovy na Grande-Place: oblečky čůrajícího chlapečka, Muzeum piva a mocné cechyPřečíst

Nejstarší dochovanou stavbou na náměstí je radnice patřící k nejkrásnějším gotickým stavbám celé Belgie. Původní středověké cechovní domy se bohužel nedochovaly, protože v období od 13. do 15. srpna 1695 bylo město Brusel bombardováno dělostřelectvem francouzského maršála François de Villeroy a původní cechovní domy byly zničeny.

Po tomto zásahu zůstala nepoškozena pouze radniční věž a její vnější zdi, částečně také dům Maison du roi a několik málo kamenných fasád jednotlivých domů. Současné budovy tedy pocházejí většinou ze 17.–18. století a byly obnoveny jednotlivými řemeslnickými cechy. Ačkoliv je každý z nich jiný a originální, tvoří společně ojedinělý harmonický celek v duchu vlámské renesance.

Květinový koberec: Bruselská pýcha v podobě statisíců begónií

Jednou za dva roky, vždy v polovině srpna, získá bruselský Grande-Place ještě větší šarm než obvykle. Ohromné prostranství totiž po několik dní zdobí impozantní květinový koberec složený z různobarevných begónií. Tato výjimečná událost láká každý rok stále více turistů.

Naposledy, v roce 2014, měli návštěvníci možnost obdivovat koberec složený z šesti set tisíců květin poskládaných do působivých mozaik na téma „Afrika“. Koberec má pokaždé jiné téma a můžeme se nechat překvapit, jaké bude to další mezi 12. a 15. srpnem v roce 2016.

Belgie má ve světě zahradnictví reputaci v pěstování begónií a každoročně jich vyprodukuje na šedesát miliónů, z nichž 80 % je určeno k vývozu. Na tvorbu koberce bývají pečlivě vybírány ty nejkrásnější květiny a je využíváno toho, že begónie mohou nabývat četných barevných odstínů – od sněhově bílé, přes žlutou, lososově růžovou až k temně rudé. 

Bruselská radnice: Dominanta náměstí i celého města

Věž bruselské radnice, tzv. Hotel de Ville, je viditelná ze spousty míst ve městě a slouží jako dobrý orientační bod. Je vysoká 96 metrů a korunuje ji korouhvička se sochou sv. Michaela, který je patronem Bruselu a z radniční věže již po několik staletí celé město ochraňuje a střeží. Budova radnice představuje největší architektonický skvost na náměstí Grande-Place a stále slouží své administrativní funkci.

Majestátní budova zabírá téměř celou jižní stranu náměstí a její historie sahá hluboko do patnáctého století. Stavěla ve třech etapách – základní kámen položil v roce 1402 architekt Jacques van Thienen, mimo jiné také autor úchvatné bruselské katedrály Sv. Michala a sv. Guduly.

Jestliže je exteriér radnice úchvatný, její interiéry, které mají návštěvníci města možnost si prohlédnout, jsou opravdovým uměleckým pokladem. Jednotlivé sály oplývají cennými uměleckými díly a pýchou radnice je především ojedinělá sbírka bruselských tapiserií. Při vaší prohlídce budete moci obdivovat například neogotickou Svatební síň s přepychovou řezbářskou výzdobou, ve které se dodnes konají civilní svatby, nebo Síň konšelů (nazývanou též Maxmiliánský sál), kde se dodnes scházejí městští radní s bruselským starostou a jejíž stěny zdobí soubory tapiserií z 18. století líčící život Chlodvíka, zakladatele Franské říše.

Kromě radnice jsou pýchou bruselského hlavního náměstí také jednotlivé domy, třeba ten s názvem Maison du roi skrývající Městské muzeum s působivou sbírkou oblečků čůrajícího chlapečka. O jednotlivých budovách na náměstí se dozvíte více v našem článku Budovy na Grande-Place: Oblečky čůrajícího chlapečka, Muzeum piva a mocné cechy.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

12 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Belgie (Brusel)

Belgická sestra Paříže

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Bruselu

Zájezdy do Bruselu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-grande-place/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024