Atomium: fascinující symbol Bruselu

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 23630x

Atomium se mělo původně zbourat, ale Brusel se rozhodl pro jeho celkovou rekonstrukci.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BruseluZobrazit zájezdy

Doporučujeme

Dnes se jedná o nejnavštěvovanější bruselskou atrakci a symbol Bruselu i celé Belgie. Nenechte si ji ujít ani vy!

Bruselské Atomium patří vedle Eiffelovy věže k nejodvážnějším evropským stavebním počinům nové doby. A stejně jako Eiffelova věž i Atomium bylo postaveno při příležitosti konání Světové výstavy. Co Atomium představuje, jak vznikalo a co vás čeká při jeho návštěvě? To se dozvíte v našem článku.

Atomium znázorňuje hodně nadživotní model krystalové mřížky železa, zvětšený celkem 165 miliardkrát. Nejedná se tedy ani o molekulu ani o atom železa, jak se člověk leckde může mylně dočíst. Impozantní ocelovo-hliníkovou stavbu tvoří devět velkých koulí o průměru osmnácti metrů, které jsou spojeny dvaadvaceti chodbami.

Každá koule váží asi 200 tun, celková hmotnost Atomia je pak 2 400 tun a celá stavba dosahuje výšky 102 metrů.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, stavba se stala atrakcí světové výstavy Expo v roce 1958. Její stavitel, inženýr André Waterkeyn, ji navrhl jako symbol rozvoje vědy po Druhé světové válce. Futuristické Atomium bylo postaveno za pouhé tři roky, což na tu dobu představovalo obdivuhodný výkon.

Po skončení výstavy měla být stavba zbourána (tedy již za necelých šest měsíců po jejím dostavění), město však její demolici nepřeneslo přes srdce a Atomium po skončení výstavy odkoupilo.

Hlodání zubu času a důkladná rekonstrukce

Během jeho výstavby se však nepočítalo s tím, že by stavba měla zůstat zachována. Atomium bylo sice v průběhu několika desetiletí příležitostně opravováno, jednotlivé koule ručně leštěny dělníky visícími na lanech, avšak zub času hlodal a stavba chátrala tak, až do ní nakonec dokonce začalo zatékat při dešti.

Začalo se tedy šuškat o neblahém konci této ojedinělé památky, nicméně v roce 2003 konečně přišly dobré zprávy: Atomium bude plně rekonstruováno. Stavební práce byly společným projektem belgického státu, města Brusel a jedné za tímto účelem založené neziskové společnosti. Celkové náklady se vyšplhaly na 26 miliónů eur. 

Během rekonstrukce byly jednotlivé desky tvořící hliníkový plášť stavby prodávány jako suvenýry a vybrané peníze byly použity k financování rekonstrukce. Neprodané části pláště byly roztaveny. Původní hliníkové desky byly nahrazeny deskami z korozivzdorné oceli, která odráží nečistoty, nerezaví a při kontaktu s vodou má samočistící schopnost. Také jednotlivé trubky prošly sanací a byly nalakovány.

Atomium bylo na Valentýna 14. února 2006 veřejnosti opět představeno v plné kráse a o čtyři dny později pak znovu zpřístupněno. Ve stejném roce se kolem něj během velikonočního víkendu konala velkolepá slavnost s lidovými prvky a velkolepým ohňostrojem.

Co vás čeká při návštěvě Atomia?

Chcete-li se podívat dovnitř, přijďte nejlépe hned ráno, protože v hlavní sezóně se u vchodu tvoří dlouhé fronty. Předtím, než si zakoupíte vstupenky, zvažte, zda nechcete navštívit ještě nedaleký park miniatur Mini-Europe, případně aquapark Océade stojící v těsné blízkosti – pokud navštívíte více atrakcí, jsou k dispozici zvýhodněné vstupenky.

Pro veřejnost jsou zpřístupněny celkem čtyři z devíti koulí Atomia. Nejprve se výtahem ve vertikální trubce během pouhých 23 sekund dostanete až do nejvyšší části Atomia, vrchní koule, která celou stavbu korunuje. Zde si budete ve výšce cca. 100 metrů moci vychutnat panoramatický výhled na Brusel a okolí (při jasném počasí dohlédnete až do Antverp).

Budete-li mít hlad, můžete navštívit také místní restauraci s belgickými specialitami z regionálních ingrediencí.

Až se dostatečně pokocháte výhledem, můžete jít objevovat zbývající tři přístupné koule – dostanete se do nich šikmými trubkami, a to buď po obyčejných schodech, nebo po nejdelších eskalátorech v Belgii a jedněch z nejdelších v celé Evropě.

Ve dvou koulích uvidíte stálé i momentální výstavy – stálá výstava se zabývá především padesátými léty, světovou výstavou Expo 1958 a historií Atomia a mimo jiné si tu můžete prohlédnout také fotodokumentaci rekonstrukce stavby. Jedna z koulí je věnovaná dětským návštěvníkům a byla navržena španělskou umělkyní Aliciou Framis.

Kromě mimořádných výstav a kulturních akcí jsou některé prostory Atomia pronajímány firmám a soukromým osobám k pořádání konferencí či večírků. Několikrát do roka si můžete zakoupit také vstupenku na tzv. Death Ride – adranalinový zážitek, při kterém se po laně svezete z nejvyšší koule. Pro aktuální termíny je třeba sledovat oficiální webové stránky Atomia, případně města Brusel.

Budete-li mít štěstí a potká-li vás při vaší návštěvě Atomia slunečné počasí, užijete si nejen úchvatný výhled na celý Brusel uvnitř, ale také nezapomenutelný pohled na tuto památku zvenčí. Atomium září jako samo Slunce. Mimo to jej uvidíte také ze spousty míst v centru Bruselu, kam přes den hází prasátka a v noci se zase na oplátku odrážejí světla města v něm.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Belgie (Brusel)

Belgická sestra Paříže

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Bruselu

Zájezdy do Bruselu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/atomium/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024